ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:17 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۷۶۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

"افشین استوار" درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور گفت: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵ در صد هزار و در زنان ۱۲۸ در صد هزار است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می‌شود که ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود.

استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری ۱۶۸.۸۹ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، گفت: برای مردان ۱۸۰ در ۱۰۰ هزار و برای زنان ۱۶۰ در ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان و مردان

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

او بیان کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید و معده است.

استوار با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در سال‌های اخیر سبب شده است که از سال ۹۰ تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی طی چهار سال در کشور، گفت: براساس این آمار بروز سرطان از ۱۱۲ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۳ به ۱۳۵ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است.

۱۶ درصد مرگ و میر‌ها به سرطان مربوط می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۱۶ درصد مرگ و میر‌ها به سرطان مربوط می‌شود که بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است.

او با اشاره به اینکه ۱۴ درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می‌شوند که این آمار در دنیا ۲۰ درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان ۵۰ درصد است.

افزایش ۱۱۵ درصدی ابتلا به سرطان

استوار با اشاره به پیش‌بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی ۲۰ ساله در حوزه سرطان گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود ۱۱۵ درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تأمل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می‌دهد، بیان کرد: افزایش امید به زندگی و پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سال‌های اخیر از ۴۵ به ۷۶ سال افزایش پیدا کرده است که در خانم‌ها از آقایان بیشتر است.

 آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان

او گفت: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است.

استوار افزود: در برنامه ریزی‌های بین‌المللی برای بیماری‌های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: سرطان، پرهزینه‌ترین بیماری در ایران و دنیاست که متأسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا می‌شوند متحمل هزینه‌های کمرشکنی (بیش از ۳۰ درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می‌کنند) می‌شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°