فاصله ۹.۵ درصدی تورم دهک‌ها در دی ۹۹
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:19 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۸۲۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
براساس اعلام مرکز آمار فاصله نرخ تورم دهک‌های درآمدی در دی ماه امسال ۹.۵ درصد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا، خانواده‌ها بر اساس مجموع درآمد و هزینه سالیانه در ۱۰ گروه دسته‌بندی می‌شوند. دهک نخست، کم درآمدترین گروه و دهک دهم پردرآمدترین گروه از خانواده‌ها را تشکیل می‌دهند.

نرخ تورم در دهک‌های مختلف متفاوت است و مرکز آمار نرخ تورم و فاصله تورمی این دهک‌ها را اعلام می‌کند.

براساس این گزارش نرخ تورم کل کشور در دی ماه ١٣٩٩ برابر ٣٢.۲ درصد بود.

طبق اعلام مرکز آمار نرخ تورم دی ماه در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٩.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٣ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٨.٥ درصد برای دهک دهم تا ٣٢.٨ درصد برای دهک دوم است.

هم چنین در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٦.٩ درصد برای دهک اول تا ٤٢.١ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک‌ها

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٩.۵ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٩.٣ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.۳ واحد درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

خط فقر مطلق و نسبی در کشور
بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی «خط فقر مطلق» ماهانه در کشور حدود ۲ میلیون تومان و «خط فقر نسبی» به تناسب گروه‌های درآمدی، حداقل ۸ و حداکثر ۲۲ میلیون تومان است (میانگین حدود ۱۵ میلیون تومان)؛ «خط زندگی» هم بر همین اساس حداقل ۱۶ میلیون و حداکثر ۴۴ میلیون تومان است. «خط ثروت یا رفاه» هم از ۶۶ میلیون به بالا قابل محاسبه است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°