راه اندازی سامانه ویژه سمن‌ها برای مبارزه با مفاسد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:50 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۸۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از راه اندازی سامانه ویژه سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) برای مبارزه با مفاسد خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا مسعودی فر در نشست خبری و در تشریح نحوه استفاده از ظرفیت مشارکت‌های مردمی برای مبارزه با مفاسد افزود: یکی از محور‌های اساسی دستورالعمل پیشگیری از جرم، استفاده از ظرفیت‌های مردمی است.

وی گفت: در دوره جدید فعالیت قوه قضائیه این دستورالعمل به صورت ویژه پیگیری می‌شود و هم در حوزه پیشگیری از مفاسد مشارکت‌های خوبی از سوی مردم داشته ایم.

مسعودی فر افزود: سامانه‌ای طراحی شده و در دسترس نهاد‌های مردمی است که از این ظرفیت برای مبارزه با مفاسد استفاده می‌کنیم.

وی گفت: سامانه سجام یا همان سامانه جامع ارتباط مردمی برای ممانعت از وقوع جرم است تا پیش از شکل گیری جرم پیگیری پیشگیرانه انجام شود، اما این سامانه جدید، سامانه برخط نهاد‌های مردمی است تا بدانیم چه ظرفیت‌هایی برای همکاری دارند.

مسعودی فر افزود: بنا بر گزارش وزارت کشور، بیش از ۲۴ هزار نهاد مردمی داریم که انتظار می‌رود این نهاد‌ها در این سامانه؛ اطلاعات خود را ثبت کنند تا از ظرفیت آن‌ها برای پیشگیری از مفاسد استفاده کنیم.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تاکید کرد: نهاد‌های مردمی که تمایل به همکاری با قوه قضاییه دارند در این سامانه ثبت نام کنند.

مسعودی فرگفت: این دستورالعمل پیش بینی کرده است در بخش‌های دیگر قوه قضاییه مثل داوری، صلح و سازش منابع طبیعی و بسیاری موارد حقوقی هم از ظرفیت نهاد‌های مردمی استفاده شود.

وی افزود: علاقه‌مندان برای ثبت نام در این سامانه ابتدا باید در ثنا ثبت نام کنند و بعد وارد سامانه mosharekateadl.ir شوند و برای مشارکت اعلام آمادگی کنند.

مسعودی فر گفت: برنامه‌ای با عنوان صیانت از منابع آب هم داشتیم که محور اصلی همکاری وزارت نیرو بود و استمرار دارد و در حال حاضر هم پیگیری‌ها در این خصوص ادامه دارد.

وی همچنین از شناسایی محل فروش اموال مسروقه در سراسر کشور خبر داد و افزود: ما مراکز خرید و فروش اموال مسروقه هم شناسایی کردیم و به دنبال ساماندهی ضایعات فروشی هستیم تا رفتار‌های فروشندگان اموال مسروقه قابل رصد باشد.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: از طریق سامانه GIS اطلاعات مکانی محل‌های خرید و فروش مواد مخدر شناسایی می‌شود و به دنبال ناامن کردن محل‌های خرید و فروش مواد مخدر هستیم که پیگیری‌های مستمر در این خصوص ادامه دارد.

این مقام قضایی درباره کاهش جمعیت کیفری افزود: اجرای دستورالعمل مراقبت‌های پس از خروج درباره معتادان با جدیت انجام می‌شود، ضمن اینکه افرادی که در چرخه کاهش جمعیت کیفری قرار گرفتند، مرتکبان جرائم خشن و خطرناک نبوده اند.

مسعودی فر درباره قوانین محکومان مهریه هم گفت: در این پرونده‌ها اصل بر اعسار نیست بلکه توان مالی فرد اهمیت دارد و اگر توان مالی داشته باشد بر اساس آن پرداخت مهریه مشخص می‌شود.

وی افزود: اگر اموالی از فرد شناسایی شود، مهریه از همان محل پرداخت می‌شود، اما اگرادعای اعسار هم بکند باید اثبات کند که توان مالی پرداخت مهریه را ندارد و بخشنامه مهریه هم بر این اساس تنظیم شده است تا افراد برای مهریه زندانی نشود.

مسعودی فر همچنین از دستگیری فردی در آذربایجان شرقی خبر داد که تصاویر کودک آزاری فرزندش را در فضای مجازی منتشر کرده بود.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره برخورد با کودک آزاری افزود: قانون حمایت از کودکان و نوجوانان اجازه مداخلات پیش از وقوع جرم را هم داده است تا از وقوع جرائم احتمالی پیشگیری شود و سازمان‌های مربوطه مثل بهزیستی و نیروی انتظامی می‌توانند به این مساله ورود کنند.

مسعودی فر تاکید کرد: بر اساس این قانون، برخورد با سهل انگاری والدین پیش بینی شده است و اگر شرایط مخاطره آمیزی برای اطفال در خانه دیده شود، می‌توانند آن طفل را از خانه خارج کنند. اساس کار ما پیشگیری و آموزش خانواده هاست تا شاهد موارد کمتری از این دست باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°