انتقال موفق اطلاعات کوانتوم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:09 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۹۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در گام مهم علمی، مرحله سوم انتقال اطلاعات از طریق کوانتوم در فاصله ۱۶۵۰ متری با موفقیت انجام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  دکتر "صالحی" در ارتباط تصویری با شبکه خبر به توضیح علمی و آزمایش موفق انتقال کوانتومی اطلاعات میان برج میلاد و سازمان انرژی اتمی پرداخت گفت: با استفاده از فوتون ها اطلاعات رمزینه شده را در دو نقطه با فاصله زیاد قابل انتقال است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این روش جدیدترین و پیچیده‌ترین روش علمی انتقال اطلاعات است که فقط شش کشور در جهان به این فناوری دست یافته اند.

دکتر صالحی گفت: در این روش انتقال با برقراری ارتباط کوانتومی مبتنی بر درهم‌تنیدگی، پیام‌ها به شیوه‌ای امن رمزگذاری و انتقال اطلاعات در مسیر مشخص‌شده بین دونقطه موردنظر انجام می‌شود. سپس پیام موردنظر توسط کلید کوانتومی رمزگذاری، به مقصد ارسال و در آنجا مجدداً به کمک کلید کوانتومی که به دلیل بهره‌گیری از درهم‌تنیدگی کوانتومی قابل کپی‌برداری و هک نمی‌باشد، رمزگشایی می‌شود.

آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون‌ها تاکنون در ۳ فاز: آزمایشگاهی در فاصله ۲ متری، مابین دو ساختمان به مسافت ۳۰۰ متر و اخیراً میان ساختمان مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران تا تراز ۳۰۰ متری برج میلاد به مسافت ۱۶۵۰ متر انجام‌شده است. این دستاورد‌ها به‌عنوان بخشی از زیرساخت مورد نیاز و گامی به‌سوی ماهواره کوانتومی، رادار/ لیدارکوانتومی و شبکه‌های کوانتومی تلقی می‌شود.
 
سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون‌ها از سازمان انرژی اتمی ایران تا برج میلاد امشب (دوشنبه ششم بهمن نود و نه)با موفقیت انجام شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°