آزمایشات جدید کوانتومی درفاصله های بیشتر در راه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 24 مهر 1400
کد خبر : ۸۰۸۹۲۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت:در افق 4 ساله دستاورد کوانتومی در ماهواره ایرانی قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر "علی اکبر صالحی"در مراسم رونمایی از سومین مرحله آزمایش توزیع کلید کوانتومی مبتنی بر درهم‌تنیدگی فوتون‌ها از سازمان انرژی اتمی ایران تا برج میلاد تهران گفت: آزمایشات کوانتومی از سال ۱۳۹۵ کار عملی را در سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شده است.

وی ادامه داد: ما تصمیم گرفتیم این آزمایش را در فواصل دورتر نیز انجام دهیم. هرچقدر فاصله دورتر شود، استفاده از این فناوری هم معنای بیشتری پیدا می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره آینده این فناوری در کشور گفت: مرحله بعدی این پروژه بین برج آزادی و برج میلاد است که حدود ۷ کیلومتر فاصله دارد و انشاءالله تابستان سال آینده انجام می‌شود. مراحل بعدی انتقال اطلاعات نیز در ارتفاعات بالاتر و فواصل بیشتر توسط پهپاد و بالن خواهد بود و سپس آماده می‌شویم تا این تجهیزات را سوار ماهواره کنیم.
 

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به روش‌های انتقال اطلاعات در این فناوری گفت: فوتون‌ها را از طریق فیبر نوری نیز می‌توان انتقال داد. امیدواریم ظرف ۱ الی ۲ سال آینده بتوانیم از طریق فیبر نوری از سازمان انرژی اتمی ایران در تهران به سایت شهید علی‌محمدی در فردو انتقال داشته باشیم. اگر بتوانیم ۹۰ الی ۱۰۰ بیت در ثانیه در این فاصله انتقال دهیم قادر خواهیم بود ارتباطات بین این دو سایت را بصورت کوانتومی رمزگذاری نماییم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۶.۵۹°