نوسان در بازار بورس‌ جهانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۸۹۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
شاخص‌های بورس‌های اوراق بهادار و دیگر شاخص‌های مالی-اقتصادی در بازار‌های اروپا و جهان در معاملات روز سه شنبه در نوسان بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، در بازار مالی کشور‌های اروپایی شاخص‌های کل بورس اوراق بهادار بیشتر افزایشی بود. به طوری که، شاخص سهام بورس ‏یورواستاکس ۵۰، EuroStoxx ‎‎۵۰، ‏ ‏که در آن در هر روز ‏کاری سهام ۵۰ شرکت ‏‏بزرگ منطقه یورو ‏‏ قیمت گذاری و خرید و ‏فروش می‌شود، با یک و ۲۰ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به سه هزار و ۵۹۵ واحد رسید. br/ شاخص سهام ‏فوتسی یوروفرست ۳۰۰، FTSEurofirst ۳۰۰، که در ‏آن در هر روز کاری ‏‏سهام ۳۰۰ شرکت بزرگ ‏منطقه یورو، ‏ارزشگذاری و خرید و ‏فروش می ‏شود با ۷۴ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به یک هزار و ۵۷۵ واحد رسید.
 
شاخص سهام بورس ‏استاکس ۶۰۰، Stoxx ۶۰۰، هم که در ‏آن در هر روز کاری ‏‏سهام ۶۰۰ شرکت کوچک، متوسط و بزرگ ‏ ۱۸ کشور اروپایی در آن ‏ارزشگذاری و خرید و ‏فروش می ‏شود و تقریبا ۹۰ درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌های اروپایی را پوشش می‌دهد، در معاملات امروز ۸۵ صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، افزایش یافت.
 
 ارزش شاخص سهام بورس ‏‏پاریس، CAC ‎‎۴۰، در ‏معاملات ‏امروز با یک و ده صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به پنج هزار و ۵۳۲ واحد رسید. br/ br/ شاخص سهام بازار بورس ‏فرانکفورت ‏آلمان، Dax، هم که سهام شرکت‌های مهم صادراتی این کشور در آن در هر روز کاری ارزش گذاری و خرید و فروش می‌شود با یک و ۵۳ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۱۳ هزار و ۸۵۲ واحد رسید.
 
 شاخص سهام بورس ‏فوتسی ۱۰۰ ‏‏لندن، FTSE ‎‎‎۱۰۰، هم که ‏‏در آن در هر ‏‏روز ‏کاری سهام ۱۰۰ ‏‏شرکت ‏مهم و ‏بزرگ ‏‏‏‏انگلیس، ارزشگذاری و ‏خرید ‏و ‏فروش ‏‏می شود با ۶۴ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به شش هزار و ۶۸۱ واحد رسید.
 
ارزش شاخص سهام "اس ام ‏آی"، SMI، ‏یکی از سه ‏شاخص عملکرد بورس ‏‏اوراق ‏بهادار سوییس، در معاملات ‏امروز با ۵۲ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ده هزار و ۹۸۲ واحد رسید.
 
در بازار مالی کشور‌های آسیایی نیز شاخص‌های کل بورس اوراق بهادار بیشتر کاهشی بود به طوری که، شاخص سهام "‏نیکی ۲۲۵"، Nikkei ‎‎۲۲۵‎‏، ‏یکی ‏‏از دو شاخص عملکرد ‏‏بورس اوراق ‏‏بهادار ‏توکیو که سهام ‏‏‏۲۲۵ ‏شرکت ‏بزرگ ‏‏ژاپن در آن ‏فهرست ‏ و در هر روز کاری ارزشگذاری می‌شوند در پایان معاملات امروز با ۹۶ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۲۸ هزار و ۵۴۶ واحد رسید.
 
ارزش شاخص سهام توپیکس، ‏TOPIX، ‏دیگر شاخص ‏عملکرد ‏بورس ‏‏‏اوراق بهادار توکیو، هم در پایان داد و ستد‌های امروز با ۷۵ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به یک هزار و ۸۴۸ واحد رسید.
 
شاخص سهام بورس اوراق بهادار ‏هنگ کنگ که پس از بورس اوراق ‏بهادار توکیو و بورس اوراق ‏بهادار شانگهای، سومین بازار ‏بزرگ بورس در آسیا، از نظر ‏ارزش بازاری به حساب می‌آید، ‏در پایان معاملات امروز ‏با دو و ۵۵ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۲۹ هزار و ۳۹۱ واحد رسید.
 
در بازار مالی تایوان، شاخص کل بورس اوراق بهادار این کشور Taiwan Stock Exchange Corporation در پایان معاملات امروز، با یک و ۸۰ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۱۵ هزار و ۶۵۸ واحد رسید.
 
در بازار بورس کره جنوبی، شاخص قیمت سهام مرکب این کشور، Korea Composite Stock Price Index، در پایان معاملات امروز، با دو و ۱۴ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به سه هزار و ۱۴۰ واحد رسید.
 
در بازار مالی سنگاپور، شاخص کل بورس اوراق بهادار این کشور، sgx، با یک و یک صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به دو هزار و ۲۹۴ واحد رسید. شاخص مرکب ‏شانگ‌های چین، یکی از مهمترین شاخص ‏های عملکرد بورس ‏اوراق ‏بهادار چین، ‏ در پایان معاملات امروز با یک و ۵۱ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به سه هزار و ۵۶۹ واحد رسید.
 
در بازار مالی استرالیا، نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار سیدنی Sydney Stock Exchange با ۳۶ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به شش هزار و ۸۲۴ واحد رسید.
 
در بازار مالی وال استریت قرارداد‌های آتی که بر روی شاخص‌های ‏بورس ‏نیویورک یعنی شاخص سهام صنعتی داو ‏جونز‏، شاخص سهام نزدک و شاخص سهام استاندارد اند ‏پورز ۵۰۰‏، بسته می‌شود و در نتیجه آن، تحویل سهام در آینده صورت می‌گیرد، در معاملات امروز در نوسان بود. br/ به طوری که، میانگین شاخص سهام صنعتی داو ‏جونز، یکی ‏از سه شاخص عملکرد بورس ‏اوراق ‏بهادار نیویورک، با ۱۲ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۳۰ هزار و ۹۶۰ واحد رسید.
 
شاخص سهام استاندارد اند ‏پورز ۵۰۰، سومین شاخص عملکرد ‏بورس اوراق بهادار نیویورک که ‏از فهرستی متشکل از سهام ‏۵۰۰ ‏شرکت مهم در ‏بازار بورس ‏نیویورک تشکیل شده است با ۳۶ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به سه هزار و ۸۵۵ واحد رسید.
 
شاخص سهام نزدک≺ Nasdaq ≻، دیگر شاخص ‏عملکرد بورس اوراق بهادار ‏نیویورک که بزرگترین بازار ‏معاملات الکترونیک سهام در ‏آمریکا است، با ۹ صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۱۳ هزار و ۶۳۵ واحد رسید.
 
 شاخص سهام نزدک ۱۰۰ ≺ Nasdaq ۱۰۰≻ دیگر شاخص ‏عملکرد بورس اوراق بهادار ‏نیویورک، با ۲۹ صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۱۳ هزار و ۴۸۳ واحد رسید.
 
در بازار داد و ستد‌های ارزی اروپا، نرخ‌های برابری در نوسان بود به طوری که ارزش یورو برابر دلار هفت صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، کاهش یافت.
 
در معاملات ‏امروز، هر یک یورو برابر ۱,۲۱۲۹ ‎ دلار معامله می‌شد. در پایان معاملات روز کاری پیشین، ارزش برابری این دو ارز، به نسبت هر ۱,۲۱۳۷ ‎ دلار به یک یورو بود. ارزش برابری دلار آمریکا با ین ژاپن در معاملات امروز بازار توکیو، پنج صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، افزایش یافت. بدین صورت که هر ۱۰۳,۷۸ ین برابر یک دلار آمریکا معامله می‌شد. در پایان معاملات روز کاری پیشین این بازار، هر ‎ ۱۰۳,۷۳ ‎ ین برابر یک دلار آمریکا داد و ستد می‌شد.
 
 ارزش برابری یورو با ین نیز در معاملات امروز بازار توکیو، شش صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، کاهش یافت. بدین صورت که هر ‎ ۱۲۵,۸۸ ین برابر یک یورو معامله می‌شد در پایان معاملات روز کاری پیشین این بازار، هر ‎ ۱۲۵,۹۵ ‎ ین برابر یک یورو داد و ستد می‌شد.
 
شاخص دلار برابر سبد ارزی مرجع بین المللی متشکل از شش ارز ‏‏‏مهم جهان ‏یعنی ‏‏‏یورو، پوند ‏انگلیس، ‏ین ‏‏‏‏ژاپن، ‏فرانک سوئیس، ‏‏دلار کانادا و ‏کرون ‏‏‏سوئد، با چهار صدم درصد افزایش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۹۰,۴۲۵۰ رسید. br/ بهای طلا در معاملات ‏ امروز بازار ‏فلزات ‏گرانب‌های اروپا، کاهشی یافت به طوری که بهای هر اونس ‏طلا با ۱۱ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، به یک هزار و ۸۵۳ دلار رسید. بهای این فلز گرانبها در پایان معاملات روز کاری پیشین به یک هزار و ۸۵۴ دلار و ۹۹ سنت رسیده بود.
 
در بازار اوراق قرضه، نرخ سود‌ها در معاملات امروز افزایش یافت. به طوری که نرخ سود اوراق قرضه و بهادار با سررسید ۱۰ ساله آلمان که نقش مبنا و مرجع را در کشور‌های عضو منطقه یورو ایفا می‌کند، با یک صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، به منفی ۵۴ صدم درصد رسید. منفی بودن نرخ سود اوراق بهادار در یک کشور نشان دهنده وضع خوب اقتصادی و مالی آن کشور است. با این توضیح که کشور ناشر با توجه به اینکه سرمایه گذار در خصوص دریافت به موقع اصل و سود سرمایه خود اطمینان دارد آن‌ها را با نرخ سودی پایینی منتشر می‌کند.
 
نرخ سود اوراق قرضه و بهادار وزارت خزانه داری آمریکا با سررسید ۱۰ ساله هم با یک صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین‏، به یک و پنج صدم درصد رسید. در بازار نفت اروپا، قیمت دو شاخص عمده نفتی جهان، کاهش یافت. به طوری که بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمیدییت‏) هم که برای ‏‏قیمت گذاری نفت مصرفی ‏‏آمریکا، به کار ‏برده می ‏شود با شش صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۵۲ دلار و ۷۴ سنت رسید.
 
بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود با دو صدم درصد کاهش ‏نسبت به پایان ‏‏معاملات روز کاری ‏پیشین، به ۵۵ دلار و ۸۷ سنت رسید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °