کشف جرم با سامانه های هوشمند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:55 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۰۶۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
فرمانده نیروی انتظامی برکشف علمی – اطلاعاتی جرم با بهره وری از سامانه‌های هوشمند تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در نشست تخصصی روسای پلیس آگاهی سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی در سالن فجر ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد، ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت ام البنین (س) گفت:هوشمندسازی پلیس از رویکرد‌های اولویت دار ناجاست، امروزه شاهدیم که ماهیت و تنوع جرایم تغییر کرده است و به فراخور این تغییرات و نوسانات پلیس نیز باید چند گام جلوتر از مجرمان باشد و این مهم محقق نخواهد شد مگر اینکه رویکرد کشف علمی – اطلاعاتی جرم را با بهره وری از سامانه‌های هوشمند و به روز دنبال کنیم.

سردار اشتری با بیان اینکه تحقق هوشمندسازی پلیس باید در همه پلیس‌ها متناسب با ماموریت و نیازسنجی صورت پذیرد، تاکید کرد: پلیس آگاهی ناجا باید در فرایند هوشمندسازی و دسترسی به سامانه‌های سیستمی پیشگام و در خط مقدم باشد.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور ادامه داد: اگر بر نوآوری، ابتکار عمل و تحول سیستمی، معطوف و متمرکز باشیم قطعا به دستاورد‌های مطلوبی می‌رسیم و شایسته است که در راستای تحقق این مهم ضمن بهره‌مندی حداکثری از امکانات‌ موجود، از ظرفیت‌های مجموعه‌های پژوهشی – دانشگاهی درون و برون سازمانی بهره بگیریم.

فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم پیگیری پرونده جرایم تا کشف کامل تاکید کرد و افزود: سرعت در کشف جرم بسیار حائز اهمیت است؛ کاهش فاصله کشف تا وقوع (یعنی در کمترین زمان ممکن با دقت به نتیجه مطلوب برسیم) بسیار حائز اهمیت است.

سردار اشتری بر لزوم تسریع در ارائه خدمات انتظامی و امنیتی و تسهیل و تسریع در پاسخ دهی به مراجعان تاکید و بیان کرد: توسعه خدمات غیرحضوری، راه اندازی سامانه‌های موبایلی و درگاه‌های اینترنتی، چون ثبت سرقت خودرو ا ز طریق موبایل، اطلاع از وضعیت سرقت و کشف وسائط نقلیه، امکان مشاهده نمایشگاه اموال مسروقه مکشوفه و استعلام وضعیت اموال و ... از اقداماتی است که می‌تواند منتج به تسریع، تسهیل خدمات دهی به مردم و ارتقاء رضایت مندی آنان شود.

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تمرکز ویژه در رابطه با کاهش سرقت‌ها و پیشگیری از وقوع این جرم تاکید کرد و افزود: توجه به چرخه کامل کشف به ویژه "استرداد اموال سرقت شده به مال باختگان" و " کنترل بازار‌های خرید و فروش اموال مسروقه " و "احقاق کامل حقوق مادی و معنوی بزه دیدگان و مال باختگان " موضوع و مولفه‌ای است که نباید از آن غافل شویم.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: جدیت و اهتمام در راستای پی جویی و کشف جرایم خشن از قبیل زورگیری و پیگیری آن تا حصول نتیجه نهایی و انعکاس و انتشار نتیجه اقدامات با همراهی معاونت اجتماعی ناجا نیز به عنوان یک رویکرد اولویت دار دنبال و اجرایی شود، چرا که برخی در صددند با بازنشر صحنه‌هایی از زورگیری و سرقت‌های خشن در فضای مجازی القاء ناامنی در جامعه کنند، در حالی که مجرمان باید بدانند که فضا برای آنان ناامن است و تحرکاتشان در رصد و تیررس پلیس می‌باشد و در کوتاهترین زمان ناامن کنندگان فضای عمومی جامعه را شناسایی و دستگیر می‌کنیم.

سردار اشتری تاکید کرد: در صحنه جرم با مجرمان تعارف نداریم و با قاطعیت برخورد می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که عده‌ای با ایجاد رعب و وحشت در صدد القاء ناامنی در جامعه باشند.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با بیان اینکه مجازات باید به گونه‌ای تعیین شود که بازدارندگی لازم را داشته باشد، عنوان کرد: متاسفانه در برخی از جرایم شاهدیم که، هزینه جرم پایین است در حالی که احکام و مجازات بایستی بازدارندگی لازم را در راستای جلوگیری از تکرار چرخه جرم داشته باشند.

سردار اشتری در ادامه با اشاره بر لزوم صیانت جدی و موثر از کارکنان اضافه کرد: در صیانت و حمایت از کارکنان بر رویکرد "مسئولانه" و "پدرانه" تاکید دارم؛ در ماجرای اخیر نیز از نیروی وظیفه شناس ولو یک سرباز با قاطعیت حمایت کردیم، چرا که معتقدم نیروی متعهد و وظیفه شناس همواره باید مورد حمایت فرماندهان و مسئولان باشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°