کاهش رعایت پروتکل‌ها و احتمال افزایش بیماری کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:26 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۰۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
دکتر حریرچی گفت: اگر دست به دست هم بدهیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم می‌توانیم کرونا را شکست دهیم، در غیر این صورت کرونا همه ما را شکست خواهد داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 معاون کل وزیر بهداشت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: متاسفانه در شهر تهران رعایت پروتکل‌ها از ۸۲ درصد رسیده به ۳۹ درصد و این یعنی خطر بازگشت دوباره بیماری.

دکتر ایرج حریرچی گفت: نگرانی ما یکی از کاهش رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است و یکی هم جهش ویروس در داخل کشور ویروس ۱۱ ماه است که در کشور ما هست و در این مدت جهشی نداشته، علم ویروس شناسی احتمال می‌دهد که ویروس در داخل کشور جهش پیدا کند که در این صورت طبق شواهد سرعت سرایت آن و بیماری زایی اش بیشتر خواهدشد.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: نگرانی دیگر ما هم ورود ویروس جهش یافته به کشور است که تمهیداتی برای جلوگیری از این اتفاق اندیشیده شده و تصمیمات سختگیرانه‌ای برای ورود افراد به کشور نظر گرفته شده است و از همه مسافران تست پی سی آر می‌گیریم که اگر منفی هم باشد باید ۱۴ روز را هم در قرنطینه بماند.

حریرچی با اشاره به تبعیض در توزیع واکسن در جهان و توخالی بودن شعار‌های کشورهای غربی گفت: جمهوری اسلامی هوشمندانه تصمیم گرفت که خودش واکسن تولید کند و ما به لحاظ تولید بر اساس پلتفورم‌ها و روش‌های مختلف، فناوری لازم را داریم و حتی اگر ویروس جهش کند در فاصله کوتاهی امکان تولید واکسن مناسب برای ان خواهیم داشت.

او با بیان این که عامل اصلی مقابله با کرونا که همه جهان به آن امید بسته، موضوع ایمنی مردم از طریق واکسیناسیون است گفت: ما قدم‌های خیلی خوبی برای ساخت واکسن برداشته ایم و دو اقدام دیگر یکی اجرای محدودیت‌ها و کنترل‌های هوشمند است و بیماریابی و قرنطینه آن‌ها که هدف اصلی طرح بسیار خوب شهید سلیمانی است.

معاون کل وزیر بهداشت ضمن توصیه مردم به رعایت پروتکل‌ها و خودداری از تجمع و تردد غیرضروری و اجتناب از حضور در مکان‌های بدون تهویه مناسب گفت: اگر این یکی دو ماهی که از زمستان مانده را بتوانیم به سلامت بگذرانیم و روند کاهش بیماری ادامه داشته باشد، مردم ایام عید را می‌توانند آزادتر و آسوده‌تر بگذرانند در غیر این صورت به ناچار باز مجبور به اعمال محدودیت‌ها خواهیم شد.

حریرچی از مردم خواست خرید‌های عیدشان را مدیریت شده و اینترنتی انجام دهند.

او گفت: با هدف شناسایی بیماران بیشتر و قرنطینه آن‌ها و قطع زنجیره بیماری، ما تست گیری را بیشتر خواهیم کرد و در انجام تست جهش خیلی زیادی خواهیم داشت و در مراکز تجمع و محل‌های شلوغ مثل بازار‌ها و مترو تست رایگان خواهیم گرفت،
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°