راهکار همکاری منطقه‌ای ایران؛ سازوکار۶ جانبه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۹۱۶۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
وزیر امور خارجه با بیان اینکه سازوکار ۶ جانبه به عنوان یکی از راه‌های همکاری کشور‌های منطقه حائز اهمیت است، گفت نتایج گفتگو‌ها درباره این سازوکار را با مقامات ترکیه مطرح خواهم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "محمد جواد ظریف" روز پنجشنبه در بدو ورود به استانبول در جمع خبرنگاران گفت: روابط ما با ترکیه روابط بسیار مهمی است و مشورت و همفکری با ترکیه در مسائل دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌ای بسیار حیاتی است.

وی با اشاره بر ضرورت ایجاد زمینه‌های صلح پایدار در قفقاز از طریق همکاری کشور‌های منطقه، تصریح کرد: در سفر خود به آذربایجان، ارمنستان، روسیه و گرجستان این موضوع را با جزئیات با مقامات عالی این کشور‌ها مطرح کردم و در دیدار‌هایی که در ترکیه با برادران خواهیم داشت این موضوعات را پیگیری خواهیم کرد تا زمینه‌های همکاری و به ویژه در حوزه ترانزیت و راه‌های مواصلاتی بعد از ماجرای قره باغ فراهم شود.

وزیر امور خارجه در رابطه با ساز و کار ۶ جانبه برای قره‌باغ گفت: این موضوع در گذشته توسط آقای اردوغان مطرح شد؛ با دیگر مقامات منطقه هم در این زمینه گفتگو کردم و نتیجه این گفتگو‌ها را با مقامات ترکیه مطرح خواهم کرد.

وی ادامه داد: این موضوع حتماً به عنوان یکی از روش‌های همکاری به ویژه در زمینه ترانزیت بسیار مهم است هرچند برخی موانع وجود دارد که امیدواریم این موانع برطرف شود.
 
محمدجواد ظریف روز دوشنبه در یک سفر چند روزه به منطقه قفقاز راهی باکو شد. مسکو و ایروان ایستگاه‌های دوم و سوم تور دیپلماتیک وزیر امور خارجه در قفقاز بود. وزیر امور خارجه امروز در تفلیس پایتخت جمهوری گرجستان با مقامات این کشور تبادل نظر کرد و ساعتی قبل برای رایزنی با مقامات ترکیه وارد استانبول شد.
 
برچسب ها: ظریف ، برجام ، ترکیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °