بیانیه نشست پایانی کشور‌های ضامن روند آستانه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:51 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۸۰۹۱۷۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور بیانیه نشست پایانی کشور‌های ضامن روند آستانه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید خطیب‌زاده گفت: در حاشیه پنجمین نشست کمیته تدوین قانون اساسی که از ۶ تا ۱۰ بهمن در ژنو در حال برگزاری است، سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه پس از نشست و رایزنی با هیات­‌های سوری و گیر پدرسن فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، جمع بندی خود را در قالب بیانیه‌ای صادر کردند.

وی در خصوص مفاد بیانیه اظهار داشت: این سه کشور ضمن استقبال از رایزنی‌های صورت گرفته در چارچوب کمیته تدوین قانون اساسی و نقش و اقدامات نماینده ویژه دبیرکل، بر ادامه رایزنی‌ها در نشست آتی اجلاس بین­‌المللی سوریه در چارچوب روند آستانه (پانزدهمین نشست بین المللی روند آستانه) در سوچی در تاریخ ۲۸ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ توافق کردند.
 
مفاد بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در ادامه رایزنی‌ها در حاشیه پنجمین نشست کمیته قانون اساسی به شرح زیر است: 

۱- اعضا بار دیگر بر تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه اذعان و بر لزوم احترام به این اصول توسط همه طرف‌ها تأکید کردند.

۲- از برگزاری پنجمین نشست کمیته تدوین کمیته قانون اساسی مورخ ۶ بهمن ماه لغایت ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۹ در ژنو استقبال کرده و بار دیگر آمادگی خود را برای حمایت از کار کمیته از طریق تعامل مستمر با هیئت‌های سوری و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، گیر اُ. پدرسن، به عنوان تسهیلگر به منظور حصول اطمینان از عملکرد مؤثر و پایدار کمیته اعلام کردند.

۳-اعضا بر نقش مهم کمیته قانون اساسی در ژنو که حاصل مشارکت سرنوشت ساز ضامنین آستانه بوده و موجب پیشبرد تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی و نیز پیشرفت روند سیاسی تحت راهبری سوری و مالکیت سوری با تسهیلگری سازمان ملل در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت شده است تأکید کردند.

۴- اعضا اظهار داشتند که کمیته قانون اساسی باید با روحیه مصالحه و مشارکت سازنده و بدون دخالت خارجی و تحمیل برنامه زمانبندی از بیرون به کار خود ادامه دهد تا اعضای کمیته به توافقی کلی دست یابند و نتیجه کار کمیته مورد پذیرش و حمایت حداکثری ملت سوریه قرار گیرد.

۵- اعضا بر قصد خود مبنی بر ادامه رایزنی‌ها در خصوص موضوعات فوق الذکر در نشست آتی اجلاس بین المللی سوریه در چارچوب روند آستانه) پانزدهمین نشست بین المللی روند آستانه در سوچی در تاریخ ۲۸ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ تصریح کردند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°