نبود تعادل بین عرضه و تقاضا علت اصلی قاچاق چوب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۹۲۲۷
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
کارشناس منابع طبیعی گفت: با این که تقاضا و مصرف چوب در کشور تا ۵ سال آینده به ۱۳ میلیون متر مکعب خواهد رسید، واردات چوب از دهه ۸۰ هیچ وقت از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب بالاتر نرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رضا افلاطونی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: برخورد تعزیراتی بانبود تعادل بین عرضه و تقاضا علت اصلی قاچاق چوب قاچاق چوب بازدارنده نیست، برای این که تعزیرات به عنوان تخلف با قاچاق و قاچاقچی چوب بر خورد می‌کند، اما قاچاق چوب و قطع جنگل‌ها جرم است
 
افلاطونی تاکید کرد: باید قاچاق چوب جرم انگاری شود تا برخورد قانونی با آن بازدارندگی داشته باشد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها درباره علل قاچاق چوب گفت: از علل قاچاق، کسب درآمد و امرار معاش است، یعنی بخشی علل اجتماعی و اقتصادی دارد، بخش دیگر هم برمی گردد به ضعف قوانین و تفسیرپذیری آن‌ها که موجب می‌شود متهمان و وکلای آن‌ها بتوانند قوانین را به نفع خود یا موکلشان تفسیر کنند.

افلاطونی مصرف چوب در کشور را بالا دانست و گفت: رفتار ما با ضایعات چوب و کاغذ به نحوی است که قابلیت بازیافت آن از بین می‌رود.

او گفت: لایحه جامع منابع طبیعی را داریم به روزرسانی می‌کنیم و به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد که امیدواریم به قانون جامع منابع طبیعی تبدیل شود.

حشمت الواعظین کارشناس منابع طبیعی نیز در ارتباط تصویری با برنامه ضمن تایید سخنان آقای افلاطونی گفت: مشکل اساسی و عمده‌ای که سبب قاچاق چوب و تخریب جنگل‌ها می‌شود نبود تعادل بین عرضه و تقاضاست. نبود تعادل بین عرضه و تقاضا علت اصلی قاچاق چوب

این کارشناس منابع طبیعی افزود: در ابتدای دهه ۸۰ مصرف چوب در صنایع چوب کشور حدود ۳.۵ میلیون متر مکعب بود و در نیمه اول دهه ۹۰ این میزان به ۶.۷ میلیون مترمکعب رسید که با این روند پیش بینی می‌شود تا ۵ سال آینده میزان مصرف چوب به بالای ۱۳ میلیون متر مکعب برسد.

الواعظین با بیان این که قاچاق پدیده‌ای است ناشی از نبود تعادل بین عرضه و تقاضا گفت: با این که تقاض و مصرف چوب در کشور دارد به ۱۳ میلیون متر مکعب می‌رسد واردات چوب از دهه ۸۰ هیچ وقت از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب بالاتر نرفته است که پاسخگوی تقاضا نیست و نتیجه آن توسعه قاچاق و بی ثمر شدن برخوردها با پدیده قاچاق و تخریب منابع و عرصه های طبیعی و جنگلی است.

محمدجواد عسکری نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم با اشاره به این که مجلس در جهت روزآمد کردن قوانین گذشته تلاش می‌کند گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برای جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و فرسایش خاک، تلاش می‌کنیم قانونی جامع و مانع و مدون در این باره وضع کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °