ثبت واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:25 - شنبه 16 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۲۳۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۴
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران واکسن روسی ویروس کرونا موسوم به «اسپوتنیک وی» را به ثبت رسانده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه روز جمعه در صفحه توئیترش گزارش داد که "ایران واکسن «اسپوتنیک وی» (Sputnik V) ساخت روسیه را ثبت کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز سه شنبه (۷ بهمن ۹۹) هفته گذشته در سفر به مسکو و در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس از ثبت واکسن روسی کرونا با نام "اسپوتنیک وی" در ایران خبر داد.

ظریف گفت: واکسن روسی اسپوتنیک در ایران ثبت و از سوی مقام‌های بهداشتی ایران تایید شد و امیدواریم بزودی بتوانیم این واکسن را هم خریداری کنیم و هم از طریق موسسه‌های مربوطه ایران و روسیه، تولید مشترک آن را داشته باشیم.

روسیه نخستین کشور در جهان بود که واکسن کویید ۱۹ را با نام اسپوتنیک وی ثبت کرد. این دارو در موسسه روسی گامالیا و با همکاری صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه تولید شد.

اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گاملیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

این واکسن با مشارکت صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه (تشکیلات دولتی تامین کننده مالی طرح‌های سرمایه گذاری) ساخته شده و در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد) به ثبت رسید.

واکسیناسیون کرونا در مسکو با واکسن اسپوتنیک وی از روز ۵ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) و در سراسر روسیه از روز ۱۵ همان ماه (۲۵ آذر ۹۹) با توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن اسپوتنیک روی پزشکان و معلمان آغاز شد.

کیریل دمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه به تازگی اعلام کرد با تولید ده‌ها میلیون دوز واکسن «اسپوتینک وی» از فوریه (بهمن) به واکسیناسیون عمومی علیه کرونا شتاب خواهیم داد.

دمیتریف گفت: «تولید کنندگان ما اساسا طرح‌های تولید خود را بهبود بخشیده اند و در ژانویه به مراتب بیشتر از آنچه که برنامه ریزی شده بود تولید خواهد شد. ما قادر خواهیم بود که تولید ده‌ها میلیون دوز واکسن را از فوریه آغاز کنیم».

"کیانوش جهانپور" رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیر روز پنجشنبه از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا در ایران گفت.
جهانپور تصریح کرد که در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک وی (Sputnik V) محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریز شده و ویال‌های تک دوز و ۵ دوز در ایران صادر شد.

وی توضیح داد که روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و ... کماکان ادامه دارد.

دولت مسکو برای صادرات این واکسن به کشور‌های دیگر یا تولید در خارج از روسیه برنامه ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده اند.

تعدادی از کشور‌ها نظیر ترکیه، کره جنوبی، امارات متحده عربی و ترکمنستان این واکسن روسی را ثبت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون و تولید آن را آغاز کرده اند.

ایران در بین ۱۱ کشور اول در تولید واکسن کرونا

سعید نمکی، وزیر بهداشت کشورمان بار‌ها در مراسم مختلف تأکید کرده است که واکسن کرونا را تولید می‌کنیم و تا بهار سال ۱۴۰۰ در دسترس عمومی قرار می‌گیرد.
ثبت واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران
برچسب ها: واکسن ، کرونا ، اسپوتنیک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°