نظر دولت و نمایندگان به همدیگر نزدیک می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:16 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۸۰۹۳۵۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
معاون پارلمانی رئیس جمهور از تعامل بیشتر دولت با قوای دیگر خبر داد و گفت: خوشبختانه نظر دولت و نمایندگان مجلس روز به روز به هم نزدیک‌تر می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، حسينعلي اميري معاون پارلماني رئيس جمهور در برنامه صبح بخیر گفت: در کشور ما دولت و مجلس هر کدام یک دوره ۴ ساله دارند و دولت در اواخر کار خود یعنی یک سال پایانی، با مجلس جدیدی روبرو می‌شود.

نظر دولت و نمایندگان به همدیگر نزدیک می‌شود

وی گفت: طبیعی است در سال پایانی دولت و در سال اول مجلس، تا این دیدگاه‌ها و نگاه‌ها به هم نزدیک شود و درک مشترکی به وجود بیاید، زمان بر باشد.

امیری گفت: هر روز که پیش می‌رویم به آن همدلی و همراهی و درک مشترک می‌رسیم و البته به دنبال این نیستیم که بگوییم کشور یکصدایی شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: یک صدایی خوب نیست و نه تنها در کشور تکصدایی خوب نیست بلکه صدا‌های متعدد و متفاوت به نفع مردم است و این گفتگو‌ها باید آن قدر ادامه پیدا کند که منافع ملی کشور را تقویت کند.

وی گفت: البته آنچه در این میان مهم است، اجرای قانون است.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ نباید به طرح بودجه تبدیل شود

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: نباید مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه تغییرات اساسی ایجاد کند و این لایحه به طرح بودجه تبدیل شود.

امیری افزود: برخی از اعضای دولت نیز گله‌مند هستند که مجلس به نظر کارشناسی ما توجهی نمی‌کند و این گله مندی‌ها طبیعی است.

وی گفت: لایحه بودجه از لوایحی است که ابتکارش از دولت شروع می‌شود و نمایندگان می‌توانند در همه امور طرح بدهند و آن چه مهم است قانون گذار اختیار لایحه را به دولت داده است و این یک فلسفه‌ای دارد و آن این است که دولت مملکت را اداره می‌کند.

امیری گفت: بنابراین لایحه دولت در مجلس نباید دچار تغییرات اساسی و تبدیل به طرح نمایندگان شود و این نباید هم قانونی است.

وی افزود: مجلس حق دارد بودجه را بررسی کند و در واقع بودجه کار مشترک مجلس و دولت است، اما از منظر قانون اساسی ابتکار لایحه بودجه از دولت شروع می‌شود و مجلس نمی‌تواند طبق قانون اساسی همانند طرح‌های دیگر درباره بودجه طرح بدهد و این کار باید حتما از دولت شروع شود.

امیری گفت: دولت لایحه را تقدیم و مجلس بررسی می‌کند، اما تغییرات لایحه بودجه در مجلس (تن‌ها مربوط این مجلس نیست) و این اطلاق در دوره‌های قبل نیز وجود دارد و در همه مجالس این گونه بوده است و در این خصوص اصلاحی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: بنابراین نباید لایحه دولت دچار تغییرات اساسی و بنیادی و تبدیل به طرح شود.

امیری گفت:​در دولت، دو تا سه نوبت درباره این لایحه کار کارشناسی صورت گرفته و منابع، هزینه، درآمد‌ها و کار‌های کارشناسی بسیار دقیقی در این خصوص انجام شده است و اگر نمایندگان نسبت به بودجه نکته و ابهامی دارند، باید آن را مطرح کنند تا پاسخ داده شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره اینکه آینده بودجه ۱۴۰۰ را چگونه می‌بینید چرا که رئیس جمهور اعلام کرده است اگر شاکله اصلی رعایت نشود اجرایی شدن بودجه دچار مشکل می‌شود؟ افزود: دولت اعم از بخش‌های اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و کارشناسان مربوطه آمادگی دارند اگر ابهامی یا سوالی نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد به آن پاسخ بدهند، اما اینکه لایحه بودجه را دچار تغییرات اساسی کنند؛ تبدیل به طرح می‌شود و دیگر لایحه بودجه دولت نیست.

امیری ادامه داد: نمایندگان مجلس اگر ابهام و ایرادی دارند باید از نمایندگان دولت دعوت کنند تا به ابهام آن‌ها پاسخ دهند.
وی گفت: در شرایطی که ما در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم استفاده از برخی از الفاظ نسبت به بودجه زیبنده این نظام نیست.

امیری افزود: ​ما از نقد و انتقاد نمایندگان در این خصوص استقبال می‌کنیم، اما باید با ادبیات فاخر که زیبنده نظام است و به صورت منتقدانه مطرح شود؛ آنچه در این میان بد است تخریب است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۶°