سرلشکر باقری: در حوزه دفاع مقدس باید به تولید علم رسید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:08 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۹۵۰۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دفاع مقدس در سطح کلان یک نظریه است، گفت: در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت باید به مرحله تولید علم رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در آیین اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت که امروز (سه‌شنبه) در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: هدف ما از فعالیت‌های پژوهشی؛ ارائه روایتی عالمانه و نه احساسی، مستند و نه گمانی، مستدل یعنی مطابق با عقل و منطق است.
 
سرلشکر باقری: در حوزه دفاع مقدس باید به تولید علم رسید

سرلشکر باقری افزود: همچنین پژوهش‌های ما باید دارای معیار باشد؛ یعنی مورد اتکا و توافق شده با ادبیات غنی و دارای رویکرد عمیق تحلیلی از دفاع مقدس و جبهه مقاومت باشد.

وی تصریح کرد: مقابله با تحریف، اغراق، دروغ و فریب، پاسخگویی به سوال‌ها و شبهات، عبور از مرحله توصیف و احساس و خاطره به مرحله تولید علم و راهگشایی برای حل مشکلات و مسائل اساسی کشور و نیرو‌های مسلح از اهداف و منظور‌های دیگر ما از فعالیت پژوهشی در حوزه دفاع مقدس است.

سرلشکر باقری با اشاره به اهمیت مسئله پژوهش و تحقیق در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت گفت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس باید زمینه دستیابی محققان به منابع خارجی را آماده کنند و در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: هدف نهایی از پژوهش‌های دفاع مقدس این است که این پژوهش‌ها باید به گفتمان عمومی و فراگیر ملی تبدیل شود؛ چرا که کشور ما دارای دانشگاه‌های فراوان و مراکز علمی، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های متعددی است که همه این‌ها دلسوز و علاقه‌مند فعالیت در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت هستند و باید از این ظرفیت‌ها استفاده و این ضرورت را به عنوان یک گفتمان فراگیر در این مجموعه‌های علمی تبدیل کنیم.

سرلشکر باقری اظهار کرد: اگر قرار است مسیر گام دوم انقلاب اسلامی را آغاز کنیم و گام مؤثری برداریم، یعنی در مرحله تمدن‌سازی از بنیه قدرتمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استفاده کنیم.

وی بیان کرد: آسیب شناسی درباره آثار پژوهشی و تحقیقی باید صورت بگیرد، پژوهش‌ها باید رسمی و علمی باشد، که طبیعتاً دارای سوال و مسئله است و باید جامع‌نگر باشد. در پژوهش علمی باید کاربر و مخاطب مشخص و پژوهش باید مستند باشد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: در پژوهش باید زمان، منابع، پشتیبانی انسانی و مادی تأمین شود و محقق و پژوهشگر باید مطمئن و پشت‌گرم باشد و از مورد هجمه قرار گرفتن خوف نداشته باشد.

وی افزود: فقدان بانک جامع حاوی اطلاعات و پژوهش‌های دفاع مقدس را داریم و هر سازمانی اطلاعات را تنها برای خود می‌خواهد در حالی که باید این اطلاعات را در اختیار همه قرار دهد و از کار‌ها و فعالیت‌های مواری و جزیره‌ای اجتناب کنیم.

سرلشکر باقری ادامه داد: دسترسی به منابع خارجی مهم است، هر کسی نمی‌تواند به منابع خارجی دست پیدا کند و باید منابع خارجی در دسترس محققان قرار بگیرد. هدف مشخصی داریم هدف ما در انجام کار پژوهشی نیازمند ارائه روایتی عالمانه نه احساسی، معیار، با ادبیات غنی از دفاع مقدس در سطوح و ابعاد مختلف است.

وی گفت: ایجاد بانک جامع، تدوین درخت‌واره، تربیت پژوهش‌گر، تلاش برای حرکت در مسیر تولید علم و نظریه‌پردازی و تدوین روش‌های پژوهشی خاص مهم است و باید بنیاد حفظ نشر و آثار ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه سردار سلیمانی انجام دهند.

سرلشکر باقری بیان کرد: ساماندهی و تقویت پشتیبانی‌ها، ساماندهی ترجمه، انتشار پژوهش‌ها و تشویق و قدردانی پژوهشگران مهم است. دفاع مقدس در تمدن‌سازی و ساخت آیندگان بسیار تأثیرگذار است و باید به پژوهش‌های با کیفیت در این زمینه ارزش دهیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°