توجه ویژه به دانش و آینده نگری عمیق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:29 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۵۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عالمان دانا، نگاه ژرف و آینده نگری عمیقی دارند که باید به آن‌ها توجه شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای منصور غلامی در آیین تقدیر از اعضای هیئت علمی نمونه کشوری که در سالن همایش‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد با تبریک ایام الله دهه فجر و ولادت حضرت زهرا سلام الله علی‌ها گفت: در هر شرایطی باید به وضعیت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها توجه داشته باشیم و تقدیر و ارج گذاری به جایگاه استادان بر همه لازم است و به عنوان سرلوحه کار باید به آن بپردازیم.
وی افزود:جامعه‌ای که بزرگان خود را ارج می‌نهند جامعه‌ای سربلند و بالنده است و آنچه در اسلام تاکنون با آن توجه شد بحث دانش است، چنانچه اولین دانشگاه در کشور ایران شکل گرفته و بیش از هزار و هفتصد و پنجاه سال پیش دانشگاه جندی شاپور در ایران تاسیس شده است و این توسط سازمان یونسکو به رسمیت شناخته شده است.
آقای غلامی اضافه کرد: بعد از اسلام توجه خاص به علم و دانش و دانش پژوهی در جوامع اولیه شکل گرفته است و جوامعی که در مراحل اولیه تشکیل شد نشان داد که توجه به علم در جامعه ایران بوده است.
وی گفت: در قرون ۲ و ۳ شاهد یک تحول جدی در عرصه علمی بودیم و این جوهره علم دوستی میراثی است که طی شده است، برغم آن که گروه‌های مختلفی تلاش داشتند که بر این امر غلبه پیدا کنند و علم در جامعه اسلامی رشد پیدا نکند.
آقای غلامی به وضعیت علمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار میراث ارزشمند شاهد شکل گیری و تاسیس دانشگاه‌های مختلف بودیم و هم اکنون این یک سرمایه بزرگ علمی و دانشی در کشور محسوب می‌شود و باید به سمت عالمان دانا و با بینش عمیق پیش برویم و به این عالمان دانا و با بینش عمیق توجه کنیم و نگذاریم عالمانی که با نگاه ژرف آینده نگری عمیقی را پیش روی دانشمندان دیگر باز می‌کنند بی توجهی شود و این ظرفیت را باید بشناسیم.
وی افزود: دانشگاه‌های ما امروز وظایف خاصی در حوزه تخصصی خود دارند و باید به توانمند سازی این مراکز توجه شود.
آقای غلامی گفت: شاگردپروری باید مورد توجه قرار بگیرد و استادان جوان باید بتوانند از تجربیات دیگر استادان بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به برخی از چالش‌ها در مراکز دانشگاهی کشور افزود: در مراکز دانشگاهی، چالش‌هایی وجود دارد که گاهی از بیرون و گاهی از درون بر ما متمرکز می‌شود، اما این‌ها باید برطرف شود.
وزیر علوم گفت: با توجه به اینکه شیوع کرونا موجب قطع روال عادی آموزشی در کشور شد، اما آمادگی هرگونه جهش در کشور وجود داشت و ما توانستیم در این عرصه و در این سال دستاورد‌های گرانقدری را از استادان و دانشجویان بدست آوریم.
وی افزود: تمام تلاش ما این است که ساختار‌ها را توسعه دهیم و نیاز‌های کارشناسان آموزشی کشور و اعضای هیئت علمی را برطرف کنیم چرا که ما می‌دانیم دانشگاه و استادان و دانشجویان سرمایه‌های بزرگی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: همه دنیا تلاش کردند که کشور ما عقب بیفتد و همه فشار‌ها روی کشورمان اعمال شد، اما هم اکنون توانستیم رتبه ۱۵ علمی را در منطقه و جهان به دست آوریم و این دستاورد ارزشمندی برای جامعه ما محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه نگاه وزارت علوم به جامعه محور بودن یک نگاه جدی است افزود: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و برطرف سازی نیاز‌های علمی آن‌ها باید مورد توجه باشد و این توجه باید در همه حوزه‌های علمی شکل بگیرد.
وزیر علوم گفت: مراکز رشد پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان امروزه در شهر‌های مختلف کشور ایجاد شده است و این طلایه، حرکت بزرگی است که امیدواریم در آینده با تدبیر بیشتر شاهد شکوفایی آن باشیم.
آقای غلامی افزود: ظرفیت ماده یک وسیله کوچکتر از ذخیره فکر و اندیشه استادان است، اما حتماً لازم است که با تدبیر درست به آن توجه شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°