۱۳۸ میلیارد دلار، میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:11 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۵۳۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری گفت:ازسال ۹۲، ۱۳۸ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه داشتیم که میانگین آن سالی ۱۸ یا ۱۹ میلیارد دلار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

بانک، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری در گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: در حال حاضر ۸ منطقه آزاد و ۳۲ منطقه ویژه فعال در کشور داریم.

وی با بیان اینکه فعالیت مناطق آزاد در دنیا ازسال ۱۹۴۰ شروع شد، ادامه داد: این مناطق تا کنون ۷ دوره را طی کرده اند و از مناطق آزاد تجاری، تولید محور، دانش و فناوری محور به سمت مناطق هوشمند و پارک‌های علم و فناوری حرکت کرده اند.
بانک با اشاره به فعالیت ۵ هزار و ۴۰۰ منطقه آزاد در جهان تصریح کرد: مناطق آزاد یکی از پایه‌های اقتصاد ملی و یکی از محور‌های توسعه اقتصادی بین المللی هستند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، پیرامونی بودن مناطق آزاد را یکی از خصوصیت این مناطق در کشور ما دانست و تاکید کرد: ۷ منطقه آزاد ما در مناطق پیرامون و کم برخوردارکشور ایجاد شده اند و الان پیشرفت کردند.

وی ادامه داد: ۲ هزار ۳۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در این مناطق داریم و ۵۱۰ هزار نفر مشغول به کار هستند.

بانک یادآور شد: از سال ۹۲ تا امروز، ۱۰۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۲۵ میلیارد دلار هم سرمایه گذاری ارزی در این مناطق اتفاق افتاده است.

وی در خصوص میزان صادرات از این مناطق گفت: ۱۳۸ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه داشتیم که میانگین آن سالی ۱۸ یا ۱۹ میلیارد دلار است.
بانک بیان داشت: میزان واردات مناطق آزاد و ویژه ۴۲ میلیارد دلار بوده است، ضمن اینکه ۴۰ میلیارد دلار هم تولیدات مناطق ویژه به سرزمین اصلی صادر شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری یادآور شد: میزان واردات مناطق آزاد نسبت به صادراتشان ۲ و نیم میلیارد دلار تراز مثبت است.

وی در خصوص روند افزایش مناطق آزاد گفت: ما مطالعاتمان را در دبیرخانه انجام می‌دهیم و پیشنهادات برای افزایش مناطق آزاد را بررسی می‌کنیم، اگر به نتیجه رسیدیم که منطقه‌ای این قابلیت را دارد، به صورت لایحه به دولت عرضه می‌شود.

بانک با بیان اینکه در حال حاضر ۸ منطقه در دستور کار مجلس است، اضافه کرد: کار کارشناسی و اصلاحات در مجلس انجام شد و سال ۹۸ مجلس آن را تصویب کرد و بعد از اصلاح ایرادت شورای نگهبان، این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت رفت.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°