ایجاد بزرگترین بانک سلولی در خاورمیانه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۹۵۵۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
مدیر بانک خون بند ناف رویان گفت: تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار نمونه خون بندناف، ذخیره شده که با این ذخیره سازی، بزرگترین بانک سلولی را در خاورمیانه ایجاد کرده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 
ضرابی، با بیان اینکه تأمین ذخیره سلولی مناسب می‌تواند منجر به جلوگیری از خروج ارز شود، گفت: اکنون این سلول‌ها در کشور ذخیره می‌شود که در درمان بیش از ۷۰ بیماری موثر هستند.

وی ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهدای مدافع سلامت گفت: ایام دهه فجر ایام بازخوانی پیشرفت‌ها و دستاورد‌هایی است که به واسطه وقوع انقلاب اسلامی داشته ایم.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: دانش سلول‌های بنیادی از دستاورد‌های بسیار مهم پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی است که با تلاش محققین جوان ما به نتیجه رسید.

وی افزود: هدف آن بود که بتوان سلول‌های بنیادی را از منابع مختلف استحصال و در درمان بیماری‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنیم. در ابتدا خون بندناف به عنوان یک منبع سلول‌های بنیادی مطرح بود که این کار شروع شد تا بتوان با جمع آوری خون بندناف، سلول‌های بنیادی آن را جداسازی کرد و در درمان بیماری‌های بدخیم به خصوص بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند استفاده شود.

جمع آوری سلول‌های بنیادی از منابع مختلف

ضرابی با تاکید بر اینکه به تدریج نظر ما به جمع آوری سایر منابع سلول‌های بنیادی نیز جلب شد گفت: خون محیطی، مغز استخوان، بافت چربی یا حتی خود بافت بندناف هم به عنوان یک منبع سلولی مورد توجه قرار گرفت.

واردات هر نمونه سلول بنیادی از خارج ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد

وی با بیان اینکه با ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف، خون محیطی، مغز استخوان و بافت بندناف یک منبع ارزشمند از سلول‌های بنیادی داریم، گفت: تاکنون بیش از صد و پنجاه هزار نمونه خون بندناف ذخیره شده که با این ذخیره سازی، بزرگترین بانک سلولی را در سطح خاورمیانه ایجاد کرده ایم. این ذخیره ارزشمند قابل استفاده برای بیمارانی است که نیازمند پیوند سلول‌های بنیادی خونساز هستند.

ضرابی عنوان کرد: ذخیره سازی این سلول‌ها از این جهت ارزشمند است که اگر به این منبع سلولی دسترسی نداشته باشیم و بخواهیم از منابع خارجی استفاده و وارد کنیم، هزینه بسیار بالایی باید صرف تأمین سلو ل‌های بنیادی خونساز شود. در واقع هر نمونه سلول‌های بنیادی بین ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد.

وی تاکید کرد: تأمین ذخیره سلولی مناسب می‌تواند منجر به جلوگیری از خروج ارز و همچنین تأمین سلول سالم، مناسب و ارزشمند برای بیماران شود.

استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌های خونی و غیرخونی

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان گفت: دومین دستاورد ما، امکان استفاده از سلول‌های بنیادی خونساز در بیماری‌های بدخیم خونی و غیر خونی است. بیماری‌هایی که زمانی لاعلاج بودند، امروزه بخش قابل توجهی از آن‌ها با سلول‌های بنیادی خونساز قابل درمان هستند. حتی برخی بیماری‌های غیرخونی که امروزه با آن‌ها رو به رو هستیم با استفاده از سلول‌های بنیادی در کشور درمان می‌شود.

ضرابی گفت: سلول‌های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۷۰ بیماری را دارند که امکان انجام کارآزمایی‌های بالینی در فاز‌های یک و دو در برخی از این بیماری‌ها را فراهم کرده ایم.

ضرابی درباره نوع بیماری‌ها گفت: در کشور، کارآزمایی بالینی درباره بیماری فلج مغزی اطفال(cp)، اوتیسم، آرتروز و حتی بیماری کرونا را شروع کرده ایم و بخش قابل توجهی از کارآزمایی‌های بالینی انجام شده و نتایج آن رضایت بخش بوده و می‌تواند مبنای انجام کارآزمایی‌های بعدی قرار گیرد.

وی افزود: آماری که در دنیا برای کارآزمایی‌های بالینی بیماری‌های عصبی وجود دارد بسیار حیرت انگیز است. امیدوارم با تکمیل کارآزمایی‌های بالینی شاهد انجام سلول درمانی در این بیماری‌ها باشیم.

بخشی از پالایشگاه ضمائم زایمانی را راه اندازی کرده ایم

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: دستاورد چهارم ما، بحث پالایشگاه محصولات زایمانی و فرآوری محصولات مشتق از ضمائم زایمانی است. این نکته بسیار اهمیت دارد، چیزی که به عنوان زباله بیولوژیک بعد از تولد نوزاد دور ریخته می‌شود در پزشکی قابل استفاده است.

وی افزود: در تلاشیم که از این ضمائم، محصولات ارزشمندی تهیه کنیم. در حال حاضر از خون بندناف، بافت بندناف و پرده جنینی یا پرده آمنیوتیک، مایع جنینی و جفت محصولات مختلفی را فرآوری کرده ایم و برای اولین بار در دنیا می‌توانیم مدعی شویم که بخشی از پالایشگاه محصولات زایمانی را راه اندازی کرده ایم و بخش دیگر هم نیاز به همتی دارد که بتوانیم آن را در ادامه فعالیت‌های پالایشگاه به بهره برداری برسانیم.

ضرابی با بیان اینکه سه محصول از این ضمائم قابل استحصال و فرآوری است اضافه کرد: امیدواریم علاوه بر اینکه بتوانیم این محصولات را برای مصرف داخلی فرآوری می‌کنیم، فرصت صادرات آن را هم فراهم کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °