واکنش رئیس جمهور به رد لایحه بودجه ۱۴۰۰
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:56 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۵۷۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
رئیس جمهور گفت: دولت بهترین بودجه‌ای که می‌توانست تهیه و به مجلس تقدیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهارداشت: تلاش ما طی یکسال گذشته این بود که در پایان فعالیت این دولت، به دو آرزو دست یابیم که نخستین آن، عبور از مشکلات اصلی بیماری کرونا و دیگری عبور از مشکلات تحریمهای ظالمانه بود.

رئیس جمهور بالا بردن ارزش پول ملی را یکی از اهداف لایحه بودجه برشمرد و گفت: در بودجه وقتی علامت می‌دهیم که ارز 11500 تومان تعیین شده ، همه دنیا می‌فهمند درآمد ارزی خیلی بیشتر از امسال را برای سال آینده پیش‌بینی کردیم. وقتی در بودجه می‌گوییم فروش نفت باید 2 میلیون و 300 هزار بشکه باشد، این پیام را همه دنیا می‌گیرند و همه می‌فهمند یعنی چی؟ ما پیام‌های مهمی را در بودجه دادیم و متأسفانه بعضی‌ها به این پیام‌های مهم توجه نکردند.

روحانی با تاکید بر اینکه "می‌خواستیم مردم آینده بهتری را مد نظر داشته باشند، تولید حرکت بهتری داشته باشد و جهش تولید را سال آینده هم ادامه دهیم"، گفت: ما نمی‌خواستیم در معادن کاری کنیم که دیگر برای طرف با توجه به مالیات های سنگین به صرفه نباشد و معدنش را تعطیل کند.

وی افزود: نمی‌خواستیم کاری کنیم که برای محصولات در پتروشیمی، فولاد و همه جا، مشکلاتی پیش بیاید و بازار سرمایه دچار مشکل شود و نمی‌خواستیم قیمت سوخت را برای صنایع مهم کشور، 5 برابر کنیم. آیا 5 برابر کردن قیمت سوخت صنایع تولید درآمد شد؟ این کار را ما هم بلد بودیم اما این یعنی این یعنی گران کردن و تورم. تورم که شاخ و دم ندارد، با تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس روشن است که چه می شد و ما نگران بود.

رئیس جمهور اظهارداشت: نگرانی‌ام البته از این بیشتر بود و می‌ترسیدم و البته از همان که می ترسیدم به سرم آمد. می‌ترسیدم مصوبات کمیسیون تلفیق را دائماً صدا و سیما تبلیغ کرده و به مردم بگوید و بازار و اقتصاد را خراب کند و آخرش آن مصوبه نیز تصویب نشود و همین هم شد.

روحانی با بیان اینکه کمیسیون مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرد که خود مجلس نیز آنرا رد کرد و به نظرم اگر این مصوبات کمیسیون تلفیق به دولت هم می آمد، رد می‌کرد"، گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق ربطی به لایحه دولت ندارد و زمین تا آسمان، فرق می‌کند. اینها همه را بهم ریختند و یک چیز دیگر نوشتند. ممکن است نظرشان بوده کاری به آن ندارم، ولی آثارش اگر تصویب می شد، بسیار خطرناکی بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نمی خواستیم بودجه رانتی درست کنیم، به موضوع مالیات ورود خودروهای لوکس از مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: این 17 هزار میلیارد تومان از مالیات خودروهای لوکس را بلد بودیم که بنویسیم اما این کارها را نکردیم برای اینکه نمی‌خواستیم رانت بوجود بیاید. معیشت مردم برای ما خیلی مهم است.

روحانی افزود: در دولت معتقدیم ارز 4200 تومانی ممکن است به تدریج و یا یک زمانی تغییر کند اما این دیگه شعار نیست که شما یک دفعه بگویید نباشد. بعضی‌ها می‌آیند مصاحبه هم می‌کنند و دچار حیرت هستم. طرف 4200 را برای آن جنس حساب و ضرب می‌کند و می‌گوید این قیمت در بازار گران‌تر است! طرف که جنس می‌آورد مگر 4200 می‌دهد. اصلاً شما می‌دانید همین نقل و انتقال ارز چقدر خرج دارد. شما می‌دانید هزینه همین نقل و انتقال با این تحریمها، 10 الی 15 درصد است، شما می‌دانید هزینه حمل و نقل و حقوق گمرکی چقدر می شود. این 4200 تومان را با قیمت جنس در بازار محاسبه می کنید؟!

رئیس جمهور اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم بعضی جنس‌ها در بازار به غلط گران است و باید نظارت دقیق‌تری کنیم و این حرف درستی است اما آن طرف را بگویید یک مرتبه تغییر می‌خواهید بدهید، مردم با چه مشکلی مواجه می‌شوند؟ ما تنها راه‌حلی که دیدیم این بود که 4200 را به تدریج تغییر دهیم و این کار را کردیم و به تدریج برنج، شکر و حبوبات را خارج کردیم. جنس‌ها را به تدریج و حساب‌شده خارج کردیم نه یک مرتبه و در یک لحظه چرا که واقعاً نگران معیشت مردم و نگران درآمدهای توهمی بودیم.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°