جهش چشمگیر کشور در حوزه علوم و فناوری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:10 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۶۳۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌ نانو گفت: امروز ایران در حوزه علوم و فناوی های پیشرفته، جزو کشورهای پیشگام جهان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید سرکار با حضور در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور تنها نیروی انسانی مورد نیاز کارخانجات صنعتی برای چرخاندن چرخ مونتاژ و براورده کردن نیاز مردم را تربیت می‌کردند، افزود: دانشگاه‌های ما بعد از انقلاب وارد دوره‌های تکمیلی و تخصصی شدند بطوریکه شاهد این هستیم که امروز در حوزه پزشکی همگام با پیشرفته‌ترین کشور‌های جهان تمام خدمات تخصصی و فوق تخصصی پزشکی در کشور ارائه می‌شود و دنیا ایران را در این عرصه‌ها به رسمیت می‌شناسد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی هم با بیان اینکه حلقه کامل برای جهش در علوم و فناوری نانو آموزش، پژوهش و فناوری است، گفت: اتفاق مثبتی که طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر در کشور در حال اتفاق افتادن است این بود که خیلی مطلع صنایع پیشرفت کرده و تکامل یافته جهان نشدیم بلکه به سراغ فناوری‌هایی مانند سلول‌های بنیادی و نانوتکنولوژی که چند سال از بقیه جلوتر هستند رفتیم و همین عامل باعث جهش چشمگیر کشور در حوزه نانو در جهان شده است.

ایران، جزو کشورهای پیشرفته علوم و فناوری

او با بیان اینکه ایران در دو فناوری نوظهور نانوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی به موقع وارد عرصه شد، افزود: به موقع شروع کردن یکی از عوامل پیشرفت ما در حوزه نانو بود.

سرکار گفت: اخیرا سازمان ملل در گزارش نانوتکنولوژی اعلام کرده است که ایران بعد از امریکا و چین سومین کشوری است که به این عرصه ورود کرده است.

وی افزود: ما توانستیم با برنامه ریزی درست، ثبات در حرکت و تکیه بر توسعه منابع انسانی متخصص، از رتبه ۵۷ جهان به رتبه چهارم جهانی پس از امریکا، چین و هند برسیم.

امیرعلی حمیدیه افزود: امروزه در علوم نانو و سلول‌های بنیادین شرکت‌هایی در کشور ایجاد شده است که اگر از نیرو‌های جوان و متخصص در آن‌ها استفاده شود، مطمئنیم ایران می‌تواند در آینده نزدیک جزو کشور‌های صاحب نام جهان در این حوزه‌ها شود.
 
ایران، جزو کشورهای پیشرفته علوم و فناوری

او گفت: یکی از اشتباهاتی که در سال‌های ابتدایی پس از انقلاب در کشور اتفاق افتاد این بود که زمانیکه کشور‌هایی که در اقتصاد حرفی برای گفتن داشتند دانش خود را تبدیل به ثروت می‌کردند، در ایران خانواده‌ها به دنبال ارسال فرزندان خود به دانشگاه‌ها و اخذ مدارک علمی بودند بطوریکه نهایت آرزوی خانواده‌ها اخذ مدرک دکترا توسط فرزندشان و حضور در هیئت علمی دانشگاه‌ها بود. این امر موجب عقب ماندن کشور در حوزه تولید علم و فناوری شد.

حمیدیه گفت: امروز تغییر نگرش دانشجو‌ها در بدو ورود به دانشگاه‌ها باعث جهش ایران در علوم و فناوری نوین شده است.

عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویاندر ازتباط تصویری با برنامه با بیان اینکه بحث تولید دانش و کاربرد آن یکی از کلید‌های اصلی موفقیت در عرصه نانوتکنولوژی است، کفت: اگر در این زمینه به موقع حرکت نکنیم وابستگی مان به مراتب بیشتر از قبل خواهد شد.

وی شناخت نیاز و حرکت به موقع از یک سو و آماده سازی زیرساخت‌ها و تربیت نیروی انسانی و نگاه به کاربرد را از سوی دیگر دندانه‌های زنجیره دستیابی به علوم نوین عنوان کرد.

ایران، جزو کشورهای پیشرفته علوم و فناوری
او بحث پزشکی تولید مثل و ناباروری را یکی از مسائل جدید دانست که حدود ۴۲ سال از عمر آن می‌گذرد و ایران هم توانست به موقع در این عرصه حرکت کند.

دکتر شاهوردی با اشاره به شکل گیری ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور گفت: امروز نه تنها بیماران ما برای درمان از کشور خارج نمی‌شوند بلکه میزبان بیماران خارجی به همین علت در کشور هستیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°