کلیشه‌ای به نام "اختلاف سنی" در ازدواج
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۹۶۵۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
اصرار به کوچک‌تر بودن دختر هنگام ازدواج، اصرار درستی نیست؛ چون سن حقیقی انسان‌ها سن شناسنامه نیست بلکه سن حقیقی انسان برآیند سه مولفه اساسی یعنی سن شناسنامه، ساختار جسمی و سنِ زیستی یعنی شادابی و نشاط و سرزندگی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر غلامعلی افروز استاد ممتاز دانشگاه تهران درباره اختلاف سنی دختر و پسر در ازدواج اظهار کرد:  بعضی از آقایان و خانم‌ها و برخی از صاحبنظران و خوشبختانه تعداد کمی از روانشناس‌ها و مشاور‌ها نمی‌دانم بر چه اساسی این باور کلیشه‌ای را پیدا کرده‌اند که دختر‌ها هنگام ازدواج باید کوچک‌تر از آقایان باشند؛ چون زودتر بالغ و پخته می‌شوند اما این تفکر منطقی و عقلانی نیست چرا که بلوغ جنسی در دختر و پسر تفاوت چندانی ندارد.

این روانشناس برجسته ضمن اشاره به طولانی‌تر بودن عمر خانم‌ها نسبت به آقایان ادامه داد: عموما عمر خانم‌ها طولانی‌تر از آقایان است پس منطقی نیست که با این اختلاف سنی کلیشه‌ای، طول مدت تنهایی زن در زندگی مشترک و بعد از وفات مرد خیلی بیشتر باشد.

دکتر افروز تاکید کرد: آموزه‌های دینی ما بر منطق معنویت، فطرت و عقلانیت استوار است؛ به همین جهت جهان‌شمول است و ارزش‌های قرآنی در طول عصر‌ها و نسل‌ها جاودانه مانده است پس حرف‌های منِ روانشناسِ مسلمان هم باید جهان‌شمول باشد بنابراین باید خیلی دقت کنیم تا درگیر مباحث و باور‌های کلیشه‌ای نشویم.

وی با اشاره به یکسان‌بودن هوش عمومی دختر و پسر اضافه کرد: اگر دختر و پسر همسن باشند اشکالی ندارد، اگر دختر چند سال کوچکتر باشد باز هیچ اشکالی ندارد، دختر چند سال از پسر بزرگتر باشد چه بهتر چرا که در جایی که دختر‌ها سه یا چهار سال از آقایان بزرگترند، ازدواج پایدارتر و طلاق کمتر است؛ این آمار رسمی کشور است.

به گفته این روانشناس، باز هم نباید اصرار داشت که خانم‌ها به هنگام ازدواج بزرگتر باشند.

وی معتقد است: اصرار به همسن بودن هم نیست و اصرار هم نمی‌توان داشت که دختر‌ها کوچک‌تر نباشند  چون سن حقیقی انسان‌ها، سن شناسنامه نیست بلکه سن حقیقی انسان، برآیند سه مولفه اساسی یعنی سن شناسنامه، ساختار جسمی و سنِ زیستی است؛ با این حال پسر‌هایی که با هم سن و سال‌هایشان ازدواج می‌کنند، موفق‌ترند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °