سخنگوی وزارت امورخارجه رای دادگاه بلژیک را محکوم کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:04 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۶۸۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
سخنگوی وزارت امورخارجه رای دادگاه بلژیک مبنی بر صدور حکم ۲۰ سال زندان برای "اسدالله اسدی"، دیپلمات کشورمان را محکوم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سعید خطیب زاده" سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به صدور حکم دادگاه آنتورپ بلژیک در خصوص آقای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اعلام دادگاه آنتورپ بلژیک، مبنی بر صدور حکم ۲۰ سال زندان برای آقای اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان را قویا محکوم می‌کند.

خطیب زاده افزود: همچنانکه پیش از این هم بار‌ها اعلام کرده ایم، تمامی مراحل بازداشت آقای اسدی، فرآیند قضایی و صدور حکم اخیر، غیر قانونی و نقض آشکار موازین حقوق بین الملل، بویژه کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک بوده و جمهوری اسلامی ایران آن را به هیچ عنوان به رسمیت نمی‌شناسد.

سعید خطیب زاده اظهار داشت: متاسفانه بلژیک و برخی کشور‌های اروپایی، تحت تاثیر فضاسازی معاندانه گروهک تروریستی منافقین در خاک اروپا، به چنین اقدام غیر قانونی و غیر قابل توجیهی دست زده اند؛ لذا بایستی نسبت به نقض فاحش حقوق دیپلمات کشورمان، از جمله شرایط غیر انسانی که آقای اسدی در دوران بازداشت در آلمان و بلژیک با آن مواجه بوده، پاسخگو باشند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای توسل به همه راه‌های حقوقی و دیپلماتیک ممکن جهت احقاق حقوق آقای اسدالله اسدی و پاسخگو نمودن دولت‌هایی که تعهدات بین المللی خود را نقض نموده اند محفوظ می‌داند.

اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در اتریش در تیر ماه ۹۷، درحالی که ایام تعطیلات خود را در نزدیکی شهر آشافنبورگ واقع در ایالت بایرن آلمان می‌گذراند، با حکم جلبی دولت بلژیک در اتحادیه اروپا بازداشت شد.

دادستانی کل آلمان مدعی شد که وی به یک زوج ساکن در آنتورپ در بلژیک سفارش داده تا میتینگ سالانه منافقین را منفجر کنند. بعد از دستگیری اسدی دولت این کشور با لغو مصونیت دیپلماتیک وی موجب شد تا آلمان وی را به بلژیک مسترد کند و اکنون با رای دادگاه محکوم به۲۰ سال زندان شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۴°