دستور رئیس دستگاه قضا برای رسیدگی به مسائل گیلان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:39 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۷۱۹
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
رئیس قوه قضائیه گفت: در سفر به گیلان مسائل استان را بررسی کردم و گزارش‌های شفاهی را از مسئوولان گرفتم و در جلسه شورای اداری نکته نظرات مدیران استان و دغدغه‌های مسوولان را هم شنیدم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در آخرین برنامه سفرش به گیلان در نشست خبری افزود: متاسفانه در استان گیلان با همه امکانات بسیاری که دارد برخی از مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند نباشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از واحد‌های صنعتی و کارخانجاتی که سال‌های گذشته به بخش خصوصی واگذار شده متاسفانه امروز دچار مشکل شده اند مثل کارخانه پوشش که بسیار تاسف آور است.

وی افزود: کاملا مبرهن است که برای از بین رفتن کارخانه و آزاد کردن زمین آن یک حرکت عمدی صورت گرفته که باید این کارخانه به وضع سابقش برگردد و و دوباره شروع به کار کنند.

وی افزود: نظر مسوولان استان هم این بود که باید سریعا این کارخانه سر پا شود که نیاز به پیگیری جدی است.

رئیس دستگاه قضا گفت: برخی از این صنایع مشکل دار پرونده‌های قضایی دارند و قرار شد رییس کل دادگستری گیلان تیمی از قضات را مامور کند تا کار را جدی دنبال کنند و پیگیری‌های لازم را انجام دهد و در صورت نیاز پیگیری کار در تهران انجام شود و مردم استان هم در جریان یک سری کار‌ها قرار بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که نسبت به وضعیت آب، خاک، محیط زیست و به ویژه تالاب انزلی که سرمایه‌های ارزشمند گیلان و منطقه است توجه ویژه بشود تا حفظ شود و این امر نیازمند این است که علاوه بر کمیته‌ای که فعال است یک زیرگروه هم فعال شود تا انشالله این سرمایه ملی حفظ شود.

وی گفت: در نشست احیای حقوق عامه در حوزه انفال هم مطالبی مطرح شد که واقعا نسبت به برخی از گزارش‌ها بسیار متاسف شدم و این مشکلات می‌تواند توسط مسوولان استان به سرانجام روشنی برسد.

رئیس قوه قضاییه گفت: مردم نباید نگران پسماند‌ها باشند پسماند‌ها تهدیدی برای محیط زیست هستند و باید سریعا در استان دنبال شود و استانداری و سازمان بازرسی باید این موضوع را بررسی کند، چون این معضل تهدیدی جدی برای محیط زیست است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه درخصوص جنگل‌ها و چوب قاچاق هم در این نشت بحث شد گفت: جنگل گنجینه‌ای ارزشمند برای استان است و نباید توسط سودجویان، سوداگران و منفعت طلبان نابود شود و دست این افراد باید قطع شود.

وی گفت: جنگلبانان و نیرو‌های منابع طبیعی باید برای حفظ جنگل و منابع طبیعی با جدیت تلاش کنند و اگر نیروی کافی ندارند از نیرو‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد و بسیج کمک بگیرند تا جنگل مورد تهدید قرار نگیرند و مورد تصرف افراد خطاکار قرار نگیرند.

وی افزود: افرادی هم که در قاچاق چوب و قطع درختان شناسایی شده اند دستگاه قضا باید حتما به طور جدی با آن‌ها برخورد کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درخصوص کارخانه پوشش هم گفت: افرادی که کارخانه پوشش را به این روز درآورده اند حتما باید تعقیب کیفری شوند و با آن‌ها برخورد جدی شود، چون آن‌ها تخلف کرده اند و ثروت ملی را به آتش کشیده اند.

وی گفت: رییس کل دادگستری و دادستان گیلان باید پیگیری کنند نتیجه این کار را به مردم اطلاع دهند.

رئیس دستگاه قضا در پایان این نشست خبری از مردم استان صمیمانه تشکرکرد و گفت: از مردم گیلان و خانواده‌های معظم شهدا عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم در اجتماعات شان شرکت کنم.

وی گفت: البته هیات همراه من از صبح پای درد و دل مردم و ارباب رجوع نشسته اند و به مشکلات آنان گوش دادند و برای حل مشکلاتشان دستورات لازم را صادر کردند و حتما به نامه‌های مردم پاسخ می‌دهند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: مقابله با فساد مهمترین دستور کار قوه قضاییه است و دستگاه قضا در هیچ کجایی، مقابله با فساد را رها نخواهد کرد.
دستور ویژه رئیس دستگاه قضا برای رفع مشکلات حوزه قضایی گیلان

رئیس قوه قضاییه در شورای قضایی گیلان که با حضور استاندار و نماینده، ولی فقیه در گیلان و جمعی از اعضای شورای عالی قوه قضاییه و همچنین شورای قضایی گیلان برگزار شد گفت: زندانی فقط باید در زندان محکومیت خود را تحمل کند نه اینکه به خاطر مناسب نبودن بعضی امکانات تنبیه مضاعف متحمل شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بر لزوم تأمین امکانات مورد نیاز شورا‌های حل اختلاف تاکید و تصریح کرد: کار شورا‌های حل اختلاف باید با قدرت ادامه پیدا کند.

وی در واکنش به گزارش معاون اداره کل زندان‌های گیلان در خصوص برخی مشکلات زندان‌های استان، با صدور دستور پیگیری برای رفع هرچه سریعتر برخی مشکلات زندان‌های گیلان گفت: فعالیت ادارات و واحد‌های قضایی در ساختمان‌های استیجاری مشکلی نیست بلکه باید در این ساختمان‌ها به مراجعه کنندگان خدمات مناسب ارائه شود.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر کمک به خانواده‌های زندانیان گفت: به خانواده‌های زندانیانی که به لحاظ مالی مشکل دارند باید با مساعدت و کمک توجه بیشتری شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین از گزارش‌های کارشناسی هیئت ۳۰ نفره اعزامی به گیلان قدر دانی کرد و افزود:گزارش‌های این کارشناسان موجب شد تا نیاز‌های واقعی قضایی و حقوقی گیلان بیشتر شناسایی شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه مصوبه‌ها و طرح‌های قضایی گیلان باید متناسب با اقلیم این استان اجرا شوند گفت: موضوع کاداستر در استان‌های شمالی کشور باید جدی‌تر گرفته شود.

رئیس قوه قضائیه تکریم ارباب رجوع را به محاکم قضایی مهم دانست و گفت: هیچ فردی نباید پس از مراجعه به واحد‌های قضایی خاطره برخورد نامناسبی در ذهنش بماند.

وی همچنین بر رسیدگی و پیگیری تمامی نامه‌های مردمی که در سفر به گیلان واصل شده تاکید کرد و گفت: داد خواست مردم نباید برای قاضی یا کارمند واحد قضایی عادی باشد بلکه این داد باید برای قاضی و کارمند امری غیرعادی به حساب بیاید و در دادخواهی به مردم کمک شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین سازمان بازرسی کل کشور را مامور نظارت بر اجرای مصوبات سفر به گیلان به ویژه در زمینه احیای کارخانجات این استان کرد و گفت: درانجام نظارت‌های سفر به گیلان یک روز هم تاخیر نشود.
حجت الا و المسلمین رئیسی همچنین از استاندار گیلان خواست که در یک ماه و نیم باقی مانده از سال هر اندازه که می‌تواند برای اجرای طرح‌ها مصوب این سفر به خصوص در حوزه‌های پزشکی قانونی و زندان‌ها که مستقیم با مردم در ارتباط هستند، تامین اعتبار کند.

بررسی مشکلات مردم در دیدار چهره به چهره با رئیس قوه قضائیه

رئیس قوه قضاییه شب گذشته در دادگستری رشت در دیدار چهره به چهره با مردم نیز مشکلاتشان را بررسی کرد.
در این دیدار صمیمی چند تن از شهروندان گیلانی با ارائه مشکلات حقوقی و قضایی خود نزد رئیس قوه قضاییه و ارائه مستندات، رسیدگی به مشکلات قضایی خود را از ریاست قوه خواستار شدند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی نیز در این دیدار‌ها پس از شنیدن موضوعات و صحبت‌های مردم و دریافت مستندات و مدارک لازم، با ارائه نقطه نظرات خود قول مساعد داد در کوتاه‌ترین زمان ممکن موضوعات بررسی و پیگیری شده و به اطلاع مراجعان برسد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °