۲۰ درصد فرهنگیان خانه ندارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:10 - دوشنبه 30 فروردين 1400
کد خبر : ۸۰۹۷۲۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت ۹۵۰ هزار نفری وزارت آموزش و پرورش که تقریبا نزدیک به ۲۰ درصد می‌شود، فاقد مسکن هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

"علی الهیار ترکمن" با بیان اینکه بر اساس آمار ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت ۹۵۰ هزار نفری وزارت آموزش و پرورش که تقریبا نزدیک به ۲۰ درصد می‌شود، فاقد مسکن هستند، گفت: در برنامه ریزی‌های جدید با توجه به تجارب ما و نگاه مثبت وزارت راه و شهرسازی درباره اقدام ملی مسکن و توجه به اقشار مختلف، تفاهم‌نامه‌ای میان دو وزارتخانه برای خانه‌دار شدن و تأمین مسکن ۱۷۰ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته منعقد شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: مدت زمان اجرای این تفاهم‌نامه که از آذرماه سال ۹۸ آغاز شده، سه سال است و تا مرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد.

وی با اشاره به اولویت‌بندی متقاضیان مسکن در چند گروه افزود: گروه نخست زوجین فرهنگی هستند که زن و شوهر هر دونفر معلم‌اند. گروه دوم زنان سرپرست خانوار، سوم کارکنان بالای ۲۰ سال سابقه و سپس بازنشستگان هستند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به قانون تأمین مسکن فرهنگیان، کسانی که خودشان زمین داشته باشند، می‌توانند با استفاده از تسهیلات بانک مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی و وام‌های ثانویه وزارت آموزش و پرورش اقدام کرده و مسکنشان را خودشان بسازند.

شرط اصلی برای ثبت نام متقاضیان مسکن

وی با بیان اینکه در فاز اول اجرای برنامه، احداث ۴۳ هزار و ۷۷۵ واحد مسکن در ۱۸ استان و ۶۵ شهر آغاز شده است، گفت: شرط اصلی برای تأیید ثبت نام متقاضیان این است که مسکن اولی و فاقد مسکن باشند و از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

الهیار ادامه داد: ۳۲۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده بودند، اما با توجه به شرط اصلی که نداشتن مسکن بود، تاکنون ۴۳ هزار نفر معرفی شده‌اند و پرونده ۱۰۱ هزار نفر دیگر در حال تکمیل و رفع نقص است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: ۱۶۰ هزار نفر نیز مازاد ثبت نام کرده بودند که فعلا در اولویت نیستند.

هزینه تمام شده ساخت هر واحد و میزان آورده فرهنگیان

وی درباره میزان آورده فرهنگیان برای تأمین مسکن گفت: قیمت تمام شده نسبت به بازار آزاد مقرون به صرفه‌تر است و یک واحد ۹۰ متری بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود که مبالغ لازم مرحله به مرحله دریافت می‌شود و ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه نیاز است.

الهیار بیان کرد: افراد همزمان برای استفاده از وام مسکن ۴۰ میلیون تومانی به بانک مسکن معرفی می‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: برای آنکه توان و قدرت خرید فرهنگیان را در این زمینه ارتقا دهیم با همکاری بانک ملی اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومان وام با سود ۱۲ درصد به عنوان وام ثانویه برای فرهنگیان تامین شده که برای زوجین تا ۱۲۰ میلیون و برای مابقی تا ۶۰ میلیون تومان خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۹°