دستاوردهای راه و شهرسازی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۰۹۸۵۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که در سال ۹۸ و ۹۹ نگذاشتیم یک وسیله ریلی از خارج وارد شود گفت: اخیرا جشن خودکفایی تولید داخلی واگن باری را برگزار کردیم و به زودی جشن خودکفایی تولید داخلی واگن مسافربری را هم برگزار خواهیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دستاوردهای بخش راه و شهرسازی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با حضور وزیر راه و شهرسازی در استودیوی شبکه خبر بررسی شد.
 
 محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، با اشاره به پیشتازی بخش عمران و ساخت و ساز در تمدن ایران اسلامی گفت: با تکیه به ظرفیت‌های داخلی و توانمدی شرکت‌های داخلی، کشور امروز در تراز خودکفایی با قابلیت صادرات خدمات فنی ومهندسی قرار گرفته است و اگر مشلاتی که استکبار جهانی سر راه کشور گذاشته، نبود بخش عمده‌ای از صادرات کشور خدمات فنی و مهندسی و عمرانی بود.

اسلامی با اشاره به این که به لحاظ سرانه برخورداری از راه آسفالته و اتوبان‌ها به لحاظ ظرفیت سازی و تراکم و پراکندگی جمعیت جزو کشور‌های اول منطقه هستیم گفت: انقلاب اسلامی در اجرا و توسعه راه‌ها هم برای نقاط پر تراکم و هم کم تراکم فرصت‌های یکسان دیده است و اکنون که بیش از ۲۳۰ هزار کیلومتر راه در کشور داریم در نوع خودش زیر ساخت قابل اطمینان و مطبوعی است که زمینه‌های پیشرفت کشور را فراهم کرده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا پیروزی انقلاب طول آزادراه‌ها ۷۶ کیلومتر بود که الان به ۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر رسیده است و قبل از انقلاب ۳۵ کیلومتر بزرگراه داشتیم که به زودی به بیش از ۲۰ هزار کیلومتر خواهد رسید.

اسلامی با بیان این که راه‌های اصلی ۱۴ هزار کیلومتر بوده و اکنون به ۲۶ هزار کیلومتر رسیده گفت: را‌ههای آسفالته روستایی هم از ۳ هزار کیلومتر قبل از انقلاب به ۱۱۵ هزار کیلومتر بالغ شده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به گسترش قابل توجه خطوط ریلی کشور گفت: اخیرا ۵ استان آذربایجان غربی و شرقی و همدان و کرمانشاه و گیلان به خط راه آهن متصل شدند و به زودی چهار استان دیگر هم به خطوط راه آهن متصل خواهند شد.

او با اشاره به تلاش برای تامین مالی ۳۱ پروژه کلیدی از بازار سرمایه گفت: تاکنون برای یک پروژه (بخشی از آزاد راه حرم به حرم) از بازار سرمایه تامین سرمایه شده است و در این پروژه‌ها قابلیت بازگشت سرمایه از درون خود طرح با کم‌ترین اتکا به بودجه عمرانی دیده شده است.

اسلامی با اشاره به این که در سال ۹۸ و ۹۹ نگذاشتیم یک وسیله ریلی از خارج وارد شود گفت: اخیرا جشن خودکفایی تولید داخلی واگن باری را برگزار کردیم و به زودی جشن خودکفایی تولید داخلی واگن مسافربری را هم برگزار خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توزیع ۴۰۰ واگن بین کارخانه‌های واگن سازی کشور برای بازسازی افزود: با همت صنایع و فشار‌هایی که اعمال شد به تولید ریل استاندارد و با کیفیت رسیدیم و الان همه پروژه‌های از ریل داخلی استفاده می‌کنند.

اسلامی با بیان این که پیش از انقلاب فقط ۱۹ میلیون تن ظرفیت بندری داشتیم، گفت: الان از ۲۵۰ میلیون تن عبور کرده ایم و در ۵ سال آینده ظرفیت بنادر کشور را به ۵۰۰ میلیون تن می‌رسانیم.

او با تاکید بر این که طراحی و ساخت و اجرای بنادر هم ایرانی است گفت: به بهانه تحریم ده‌ها هزار کانتینر را از ایران خارج کردند، حتی کانتینرهای خالی را هم بردند، اما به لطف الاهی و سرمایه گذاری خط تولید کانتینر‌های استاندارد چند منظوره را راه اندازی کردیم و اکنون شاهد فعالیت ساخت تجهیزات بندری و شناور‌ها در داخل کشور هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه صحبت هایش هم به ظرفیت‌های فرودگاهی و مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در طرح اقدام ملی بیش از ۵۰۰ هزار واحد ساخته می‌شود که هر چقدر مردم آورده شان را تکمیل کنند پروژه‌ها هم سریع‌تر به اتمام خواهد رسید.
 
ویدئوی کامل گفتگوی وزیر راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب: 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۱۲.۹۹°