ایران از قطب های مهم واکسن سازی جهان می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:24 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۸۶۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
وزیر بهداشت گفت: در ماه‌های آینده، جمهوری اسلامی ایران یکی از قطب‌های مهم واکسن سازی جهان خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر سعید نمکی در آیین رونمایی از فرآورده آماده فاز انسانی "کوو رازی " افزود: در ماه‌های آینده جمهوری اسلامی ایران یکی از قطب‌های مهم واکسن جهان خواهد شد، تردید نکنید ریل گذاشته و این راه گشوده شده است. در آینده بسیار نزدیک بهترین واکسن‌های دنیا را خواهیم ساخت.
وی گفت: کووید ۱۹ تمام خواهد شد اما وقتی صاحب زیرساخت و فناوری شدیم برای همه واکسن‌های نوپدید آماده ایم. ما یک زیرساخت قابل استناد برای روز‌های سخت آتی کشور ایجاد کردیم که این اتفاق در حال رخ دادن است.
 وزیر بهداشت افزود: در مدیریت کووید ۱۹، ایران با لطف خدا و همدلی و وفاق، همچون دیگر بحران‌های ملی خوش درخشید. گرچه ما در جهان امروز التهاب سنگینی داریم و مقتدرترین کشور‌های جهان از لحاظ زیر ساخت‌های اقتصادی و بهداشتی درمانی در باتلاق کرونا مانده اند و متاسفانه مرگ‌های بیش از هزار نفر در روز را تجربه می‌کنند.
 وی گفت: ایران با تکیه بر تجارب گذشته چه در نظام سلامت چه در اداره بحران‌های کشور روز‌های آرام تری را می‌گذراند که امیدوارم با ساده انگاری مردم و مسئولین به دام روز‌های سخت جدید نیفتیم.
 وزیر بهداشت با اشاره به اینکه یکی از کار‌های بزرگ صورت گرفته در این مدت، تکیه بر دانش داخلی برای ساخت واکسن بود افزود: واکسن کووید ۱۹ واکسن ساده‌ای نیست همانطور که این ویروس کرونا پیچیده است، ساخت واکسن کووید ۱۹ نیز بسیار پیچیده است. همانطور که اینده ویروس کووید ۱۹ نیز خیلی قابل پیش بینی نیست و جهان با آن شطرنج بازی می‌کند.
وی افزود: آینده واکسیناسیون کووید ۱۹ هم برای جهانیان نیز روشن نیست و هیچ متخصص این حوزه نمی‌تواند بگوید چند درصد واکسن، آینده بیماری کووید ۱۹ را بیمه خواهد کرد و نخواهد گذاشت جهان در این ورطه بماند. این تشکیکی است که در ذهن همه دانشمندان است، اما تنها را چاره‌ای است که جهان ناچارا باید به آن فکر کند.
 دکتر سعید نمکی خاطر نشان کرد: در این راستا بستر‌های مختلفی در جهان شروع شد و ما برای همه این بستر‌ها برنامه ریزی و کار را شروع کردیم. ما سه راه را برای پوشش واکسیناسیون مردم سرزمینمان رفتیم. اول تکیه بر دانش داخل به همراه شرکت‌های دانش بنیان و بضاعت‌های موجود در این سرزمین بود که بسیار برجسته است.
 وی افزود: در گام دوم، انتقال دانش فنی از بیرون مرز‌ها با گروه‌ها و کشور‌هایی بود که با ما رفتاری دوستانه‌تر از بقیه داشتند (نه اینکه دانشمندان جهان نخواهند با هم رفتار دوستانه داشته باشند گاهی شهروندان یک کشور در بلای اندیشه‌های ستم خیز و انحصار طلب مجبور به فاصله گیری می‌شوند، قسمتی از فاصله‌های ما با دانشمندان امریکا و غرب به دلیل نظام‌های سلطه جویی است که در آنطرف مرز‌ها اجازه دوستی و مودت بین قطب‌های سرزمین ما و آنجا را نمی‌گذارند برقرار شود).
 وزیر بهداشت گفت: به همین دلیل سراغ کسانی رفتیم که صاحب دانش بودند و با ما هم رفتار دوستانه تری داشتند. انتقال دانش فنی از کوبا که در زمینه "هپاتیت بی" هم تجربه همکاری داشتیم و هم درخصوص پنوموکوک در انسیتو پاستور را دنبال می‌کنیم. همچنین روسیه که در زمینه واکسن و بایوفناوری سابقه نسبتا درخشانی دارند.
 وی راه سوم تهیه واکسن کووید ۱۹ را ورود واکسن از منابع مطمئن تا قبل از تهیه واکسن در کشور خودمان بیان کرد و افزود:گروه‌های مختلف در بستر‌های مختلف شروع به ساخت واکسن کردند که یکی از آن‌ها مجموعه برکت بود که در حال اتمام مرحله اول کارآزمایی بالینی است و بزودی با موفقیت وارد مرحله دوم می‌شود و من هر روز روند را دنبال می‌کنم.
 وزیر بهداشت ادامه داد: آن کاری که در این مجموعه پیش می‌رود از درست‌ترین و علمی‌ترین و موثرترین شیوه هاست و امیدواریم باهمین شتاب مرحله دوم را طی کند و یکی از افتخارات ملی برای ما شود.
دکتر نمکی با بیان اینکه واکسن سازی از ساخت تا تولید کار پیچیده‌ای است گفت: زمانی که ایران واکسن می‌ساخت کسی در منطفه واکسن سازی نداشت. شاید یکی از نقاط مثبت کووید این بود که نهضت واکسن سازی را در منطقه راه اندازی کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°