مدیران مدارس نباید دغدغه پرداخت هزینه آب و برق داشته باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۹۹۰۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
وزیر نیرو : وزارت نیرو آمادگی دارد به جای معافیت، نسبت به پرداخت هزینه برق و آب به مدارس با هدف فرهنگ‌سازی مصرف بهینه انرژی اقدام کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم امضای تفاهمنامه "اصلاح الگوی مصرف و ارتقای بهره وری آب و انرژی" با حضورمحسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: استفاده از لفظ "معافیت از پرداخت قبض آب و برق"، تلاش برای تشویق به مدیریت مصرف را ناکارآمد جلوه خواهد داد بنابراین وزارت نیرو آمادگی دارد نسبت به دراختیار قراردادن مبلغی به صورت ماهانه برای مدیران مدارس جهت پرداخت قبض آب و برق اقدام کند.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش و نیز مدیران مدارس نباید دغدغه‌ای درباره پرداخت هزینه آب و برق داشته باشند بنابراین در قالب این تفاهمنامه تلاش خواهیم کرد با اتخاذ روش‌های اقتصادی و مناسب، نسبت به رفع این دغدغه اقدام کنیم.

اردکانیان افزود: ترجیح این است که مبلغی پرداخت شود زیرا بحث معافیت و رایگان‌شدن، مغایر هدف بهینه سازی مصرف خواهد بود.

وی افزود: بحث آموزشِ روش‌های درست مصرف، هنگامی که در کنار بحث رایگان شدن هزینه آب و برق مدارس مطرح شود، اثر گذاری خود را از دست خواهد داد و نمی‌تواند انگیزه لازم برای آگاه‌سازی در زمینه مدیریت مصرف را به همراه داشته باشد.

وزیر نیرو تاکیدکرد: هنگامی که به روند مصرف در جامعه نگاه شود ، خواهیم دید که یکی از عرصه‌هایی که باید بیشتر مورد توجه همه‌جانبه قرار گیرد همین بحث مدیریت مصرف است و باید از روش‌های میانبر، این فاصله‌ای که بین سایر دستاورد‌ها در همه عرصه‌ها و چگونگی مصرف هست را برطرف کرد تا جامعه‌ای تاب‌آورتر داشت.

اردکانیان یکی از اصلی‌ترین راهکار‌ها در این زمینه را پیوست محکمتر با مبانی اخلاقی برشمرد و گفت: بدون پیوند مستحکم با مبانی اخلاقی، رسیدن به اهداف توسعه سخت‌تر خواهد شد، لذا هرچه جامعه اخلاقی‌تر باشد، توسعه یافته‌تر خواهد بود.

وزیر نیرو به امضای تفاهمنامه با وزارت آموزش و پرورش اشاره و خاطرنشان کرد: این کاری بسیار مهم است که می‌بایست از خیلی وقت پیش شروع می‌شد و روش‌های درست مصرف بین سرمایه‌های آینده جامعه ترویج داده می‌شد تا قدر داشته‌ها دانسته می‌شد.

وی افزود: امضای این تفاهمنامه، سنگ بنای مناسبی برای ارائه آموزش روش‌های مدیریت مصرف و توسعه آن در جامعه است.

اردکانیان هدف اصلی این تفاهمنامه را ارتقای سواد آب و انرژیِ دانش آموزان و فرهنگ سازی برشمرد و خاطرنشان کرد: وزارت نیرو آمادگی دارد همه امکانات موجود در صنعت آب و برق را در اختیار تعلیم و تربیت فرزندان این کشور قرار دهد تا آنان در زندگی آینده خود با علم و عمل بیشتری وارد جامعه شوند.

وزیر نیرو بر ضرورت تشکیل گروه همیاران آب و برق در مدارس تاکید کرد و گفت: چنین گروه‌هایی می‌توانند با فراگیری آموزش‌های لازم نسبت به انتقال آن به جامعه اقدام کرده و فرهنگ‌سازی مناسبی در عرصه مدیریت مصرف شکل گیرد.

وی با اشاره به اتفاق‌های اخیری که در بخش مصرف گاز خانگی و به دنبال آن قطع برق رخ داد، گفت: این امر سبب شد همه متوجه اهمیت چگونگی مصرف انرژی و رابطه آن با مصرف بهینه شوند.

اردکانیان ادامه داد: تداوم روند فعلی مصرف این امکان را به همراه خواهد داشت تا کشورمان را تبدیل به کشوری وارد کننده انرژی سازد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۲.۹۹°