ظریف: دولت بایدن باید به برجام بازگردد، تمام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:30 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۹۴۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
وزیر خارجه کشورمان گفت: آمریکا باید ضمانت بدهد که اقداماتی نظیر آن چیزی که دولت ترامپ اتخاذ کرد تکرار نمی‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با «سی‌ان‌ان» بار دیگر متذکر شد که آمریکا باید تضمین دهد اقدامات ترامپ را که طی آن این کشور توافق هسته‌ای را نقض کرد، تکرار نخواهد شد.
وی همچنین افزود که ایران هیچ گاه از برجام خارج نشده است و اقداماتی که در مورد توافق هسته‌ای برجام تا به حال انجام داده قابل بازگشت است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد و بایدن باید به توافقی که پیش از این مذاکره شده است بازگردد، تمام.

ظریف درباره اظهارات مقامات آمریکایی برای مذاکره درباره موشک بالستیک ایران هم گفت: اجازه دهید بسیار روشن بگویم که برجام یک توافق مذاکره شده است و نمی‌تواند بار دیگر مورد مذاکره قرار گیرد. اگر می‌خواهید درباره تسلیحات صحبت کنید، باید به همه جوانب نگاه کنید.

وی افزود: عربستان سعودی در سال گذشته بیش از ۷۰ میلیارد دلار برای تدارکات نظامی خود هزینه کرد. امارات متحده عربی با داشتن جمعیت بومی حدود ۱.۵ میلیون نفر، نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار هزینه نظامی دارد که این‌ها نقل قول از سیپری است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد: ایران با داشتن بیش از یک میلیون نظامی رسمی، نزدیک به ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار هزینه می‌کند. آیا آن‌ها آماده هستند که هزینه تسلیحاتی خود را کاهش دهند؟ آیا آمریکا آماده است که فروش تسلیحات خود را به منطقه ما که یک چهارم صادرات سلاح در جهان است، متوقف سازد؟

ظریف تصریح کرد: آمریکا نباید درباره موضوع دفاعی ایران صحبت کند، آن‌ها باید درباره تمام تسلیحاتی که به منطقه ما می‌فروشند، حرف بزنند که از آن‌ها علیه زنان و کودکان یمن استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: این سوالی است که باید پرسیده شود نه اینکه از ایران خواسته شود که هزینه محدود دفاعی خود را کاهش دهد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اظهارات جو بایدن برای پایان دادن به جنگ یمن هم گفت: امیدوارم که اینگونه شود، رئیس جمهوری ترامپ، آمریکا را همدست جنایات بی‌شمار سعودی‌ها در یمن ساخت.

ظریف افزود: ایران در آوریل ۲۰۱۵ با آگاهی آمریکا و وزیر خارجه جان کری، یک طرح چهار ماده صلح را برای جنگ یمن ارائه داد که شامل پایان فوری جنگ، ارسال فوری کمک‌های انسانی، گفت‌وگوی گسترده میان یمنی و استقرار دولتی فراگیر که نماینده طیف وسیعی از مردم یمن باشد، بود.

وی ادامه داد: این طرح همچنان وجود دارد و آماده کار با مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن هستیم که اکنون در ایران است و فردا با او دیدار خواهم داشت.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: ولیعهد سعودی به مقامات آمریکایی اطمینان داده بود که در مدت سه هفته، پیروز خواهد شد. ما در حال صحبت کردن از آوریل ۲۰۱۵ هستیم، ۶ سال گذشته است و آن‌ها هنوز به پیروزی نزدیک هم نشده‌اند.

ظریف تاکید کرد: برای آمریکا بهتر است که به برخی از متحدان خود عشق سخت را نشان دهد و به آن‌ها بگوید که این قساوت را متوقف کنند. آن‌ها هرگز در یمن نخواهند بود، افرادی در هزار سال گذشته این را امتحان کردند و خارجی‌ها برای تسخیر یمن کوشیدند، اما شکست خوردند. عربستان سعودی هم شسکت خواهد خورد.

وی با بیان اینکه نیازی نیست به دنبال مقصر بگردند، خاطرنشان کرد: مقصر کسانی هستند که کوشیدند با زور علیه مردم در کشور خودشان استفاده کنند. ما آماده انجام هرکاری هستیم که بتوانیم این بدترین فاجعه انسانی را به پایان یافتن، ببریم. ما آماده همکاری با سازمان ملل متحد در این زمینه هستیم و فردا با گریفیث آن را ادامه خواهیم داد.
برچسب ها: ظریف ، برجام ، بایدن ، سی ان ان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°