ظریف:آمریکایی‌ها ناگزیرند به برجام برگردند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:43 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۹۹۵۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بالاخره دیرتر یا زودتر، آمریکایی‌ها ناگزیرند به برجام برگردند، زیرا انتخاب بهتری ندارند و توافق بهتری نصیب آن‌ها نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمدجواد ظریف در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که آیا ما عجله‌ای برای برگشت به برجام داریم؟ افزود: نه ما هیچ دستپاچگی نداریم، آمریکایی‌ها باید عجله داشته باشند و دولت آقای بایدن وارث یک بدنامی است.

وی با اشاره به وضع داخلی آمریکا گفت: قرار است سه شنبه آقای ترامپ در مجلس سنا به علت فضاحتی که به راه انداخت محاکمه شود.

وزیر امور خارجه افزود: به علت دعوا‌های داخلی حزبی، احتمال دارد در این دعوا هم به جایی نرسند و این ننگ برای آن‌ها بماند که رئیس جمهور کشوری علیه کنگره همان کشور، شورش راه انداخته است.

آقای ظریف اضافه کرد: داخل آمریکا میان ایالت‌های قرمز و آبی، اختلاف اساسی است. شنیدیم در ایالت تگزاس درباره جدا شدن این ایالت از آمریکا صحبت می‌کنند و قبلاً در ایالت‌های آبی، این بحث مطرح بود.

وی گفت: آقای بایدن علاوه بر روبرو بودن با فاجعه داخلی با فاجعه خارج آمریکا هم طرف است و آن این است که اگر آمریکا حیثیتی در جهان داشت آقای ترامپ آن را نابود کرده است.

وزیر امور خارجه افزود: اکنون آقای بایدن می‌خواهد آن میراث را حفظ کند و روش آقای ترامپ را ادامه دهد حتما نتیجه آن نیز همان خواهد بود و فقط فایده آن برای آقای بایدن این است که مقدار بیشتری، بی حیثیتی آمریکا در سطح بین المللی را ادامه می‌دهد.

آقای ظریف اضافه کرد: ما عجله‌ای نداریم، مردم ما چهار سال سختی را تحمل کردند، دو ماه هم روش. البته باید تلاش کنیم این سختی کم شود و وظیفه ما همین است.

وی افزود: بالاخره دیرتر یا زودتر، آمریکایی‌ها ناگزیرند به برجام برگردند، زیرا انتخاب بهتری ندارند و توافق بهتری نصیب آن‌ها نخواهد شد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه برخی مقامات فعلی دولت بایدن، خودشان در مذاکرات بوده اند، گفت:​ آن‌ها می‌دانند این بحث‌ها جای باز شدن دوباره ندارد بنابراین هر چه زمان بگذرد وقت خودشان را تلف کردند.

آقای ظریف با بیان اینکه ما موظف به اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی هستیم، افزود: مصوبه مجلس هم روشن است که هر وقت آمریکا، تعهدات خود را اجرا کند و تحریم‌ها را بردارد ما هم به برجام بر می‌گردیم.

وی اضافه کرد: در روز سوم اسفند اتفاقاتی می‌افتد، اما قابل بازگشت است آمریکایی‌ها فرصت‌هایی را از دست خواهند داد و این تصمیمی است که دولت آقای بایدن باید بگیرد.

وزیر امور خارجه گفت: آن چه که به نظر می‌رسد این است که دل آن‌ها می‌خواهد به برجام برگردد، اما هنوز نتوانستند تصمیم بگیرند و ما صبر می‌کنیم تا تصمیم خود را بگیرند.

آقای ظریف با تاکید بر اینکه پیش از آن که آمریکا به تعهدات خود برگردد، ایران به تعهدات خود بر نمی‌گردد، افزود: آمریکا باید بداند که او کشوری است که برجام را نقض کرده است و باید تعهدات خود را اجرا کند.

وی ادامه داد: این که آن‌ها بخواهند اقدامات مثبتی را انجام دهند ما بر اقدامات آن‌ها دقت می‌کنیم، اما همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند بازگشت ایران به تعهداتش، زمانی خواهد بود که مشکلی که ایران بر اساس آن ماده ۳۶ برجام را اعمال کرد، برطرف شود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد:​ برجام کاملاً روشن است و آن را با چشم باز و بدون اعتماد به طرف مقابل، مذاکره کردیم.

آقای ظریف اضافه کرد:​ مشخص کردیم که اگر طرف مقابل تعهدات خود را انجام نداد، می‌توانیم اقدامات مقرر را انجام دهیم.

وی گفت: زمانی که راضی شدیم و مشکل اجرای تعهد توسط آمریکا حل شود، آن وقت دلیلی ندارد که ماده ۳۶ برجام را اجرا کنیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه راستی آزمایی اقدام آن‌ها راحت است، افزود: باید بتوانیم نفت را هر مقدار که می‌خواهیم بفروشیم و پول آن را هم برگردانیم و آمریکا نمی‌تواند برای ما تعیین کند که چقدر می‌توانیم نفت بفروشیم و یا اینکه چه میزان از پول حاصل از فروش نفت را برای چه کاری برگردانیم.

آقای ظریف تاکید کرد: برجام کاملاً واضح است و هیچ محدودیتی در فروش نفت و پول آن نداریم.

وی گفت: البته تعهدات آمریکا در برجام فقط فروش نفت و پول آن نیست بلکه تعهداتی دارد که دیوان بین المللی دادگستری حتی اگر برجام در کار نبود او را متعهد به آن تعهدات کرده بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران با پیروزی در گرفتن رای این دیوان به دنیا ثابت کرد که کشور قانون مداری است و آمریکا کشور قانون شکنی است.

آقای ظریف اضافه کرد:​ برای ما موجب تاسف است که دولت آقای بایدن هم مجبور شد از تصمیم دیوان بین المللی دادگستری، اظهار تاسف کند در حالی که این دیوان فقط به یک توافقنامه معتبر میان ایران و آمریکا استناد کرده و گفته است که این دیوان حق شنیدن شکایت ایران را دارد.

وی در پاسخ به خواسته آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه عربستان سعودی هم باید به مذاکرات برجامی اضافه شود، گفت: اصلا مذاکره‌ای نداریم که سعودی در آن باشد یا نباشد.

وزیر امور خارجه افزود: برجامی وجود دارد که درباره آن مذاکره شده و کاملاً مشخص است، ۱۵۰ صفحه سند است و کلمه به کلمه آن را مذاکره و توافق کردیم و برخی را ما دوست نداشتیم و برخی را آن‌ها دوست نداشتند.

آقای ظریف با اشاره به اینکه توافق برجام در زمان آقای «اولاند» رئیس جمهور سابق فرانسه، انجام شد، اضافه کرد: ​ممکن است که برخی چیز‌ها را آقای مکرون دوست نداشته باشد ضمن اینکه کسی آن‌ها را ناگزیر نکرده بود که به توافق بپیوندند.

وی ادامه داد: در هر حال آن‌ها به توافق پیوستند و آن را به شورای امنیت بردند و به آن رای دادند بنابراین این توافق بر سر جای خود باقی است.

وزیر امور خارجه گفت: اگر بحث منطقه است، ما می‌خواهیم درباره منطقه با عربستان سعودی مذاکره کنیم و شما جایی در مذاکره ندارید.

آقای ظریف تاکید کرد:​ در بحث منطقه، کشور‌های منطقه باید مذاکره کنند.

وی افزود: بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت در سال ۱۳۶۶ مشخص کرده است که دبیر کل سازمان ملل متحد با ۸ کشور منطقه یعنی ایران، عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، عمان، کویت و قطر بنشینند و در مورد امنیت منطقه صحبت کنند و هیچ جا نگفته با فرانسه یا آمریکا در این باره صحبت کنند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه این بند در آن زمان به پیشنهاد ایران وارد قطعنامه ۵۹۸ شد، افزود: آن‌ها نباید برای خودشان چیز جدیدی را ابداع کنند. ما یک برجام داریم که مذاکره شده است و به مذاکره دوباره نیازی ندارد و یک قطعنامه ۵۹۸ هم داریم که متاسفانه بند ۸ آن اجرا نشده است.

آقای ظریف اضافه کرد:​ علت اینکه این ۸ کشور دور یک میز ننشسته اند این است که سعودی‌ها همیشه امید داشتند که جنگ‌های خود را از طریق دیگران انجام دهند.

وی ادامه داد: آن‌ها یک روزی می‌خواستند این جنگ را از طریق صدام حسین انجام دهند و ۷۵ میلیارد دلار پول دادند و برای او سلاح خریدند و دیدند که ۸ سال بعد همین سلاح‌ها را علیه خودشان به کار بردند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: بعدش هم این پول‌ها را به جیب آقای ترامپ ریختند و او رفت.

آقای ظریف گفت: از اجلاس سران شورای همکاری خبر داریم. زمانی که مرحوم امیر سابق کویت پیشنهادی را ارائه کرد و ایران هم پذیرفت یکی دو تا از سران کنونی شورای همکاری گفتند صبر کنید آقای ترامپ ایران را به قول خودشان، سر عقل بیاورد.

وی ادامه داد: دیدید که آقای ترامپ رفت و ایران قدرتمندتر از گذشته در منطقه است.

وزیر امور خارجه افزود: اکنون هم سراغ رژیم صهیونیستی رفتید، بدانید که نتانیاهو از ترامپ و صدام بدتر است، او به ترامپ وفا نکرد و روزی که آقای بایدن برد نتانیاهو عکس ترامپ را از روی توئیتر خود برداشت و شما به این آدم که نمی‌تواند امنیت خودش را حفظ کند و ۱۰ تا پرونده فساد دارد و روزی باید به زندان برود؛ اعتماد کردید که برای شما امنیت بیاورد؟

آقای ظریف تاکید کرد:​ این روش را رها کنید. این سیاست را که موجب شده است کسی مانند آقای مکرون خود را متولی کشور‌های منطقه بداند و اینکه به او و یا نتانیاهو برای امنیت متوسل شوید، رها کنید.

وزیر امور خارجه افزود: بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ واضح است و می‌گوید دبیرکل به علاوه ۸ کشور؛ یعنی این ۸ کشور هستند که حق دارند پشت میز مذاکره باشند و آقای مکرون حقی ندارد که پشت این میز باشد.

آقای محمدجواد ظریف درباره نیاز میانجی میان ایران و سعودی‌ها برای احیای روابط افزود: اگر کشور‌های قطر و کویت بخواهند مساعی جمیله شان را به کار ببرند ما مانع نخواهیم شد، ولی ما آمادگی داریم با همسایگان خود رابطه همسایگی داشته باشیم.

وی ادامه داد: طرح صلح هرمز که سال گذشته توسط رئیس جمهور در مجمع عمومی ملل متحد مطرح کرد و بر اساس آن طرح به ۷ کشور دیگر منطقه نامه نوشتند هنوز این طرح روی میز است و پیشنهاد دادیم ۷ کشور دیگر ایده‌های خود را در این طرح عنوان کنند و اگر ایده شما این است که آقا بالا سری برای شما امنیت فراهم کند آقا بالا سر وجود نخواهد داشت.

آقای ظریف افزود: ما آمادگی صحبت داریم و دبیرکل ملل متحد هم بر اساس قطعنامه ۵۹۸ یک حقی برای شروع این کار دارد در غیر این صورت ۸ کشور منطقه بدون نیاز به قیم و مدعی می‌توانند مذاکره کنند.

آقای ظریف گفت: غربی‌ها تنها قصد دارند ۲۵ درصد سلاح‌های دنیا را در این منطقه به فروش برسانند و خودشان به ما می‌گویند که این‌ها نمی‌توانند از این سلاح‌ها استفاده کنند.

وی افزود: اگر جای کشور‌های منطقه بودم هرگز اجازه نمی‌دادم این همه منابع که می‌تواند صرف توسعه، زدودن فقر از جهان اسلام شود به جیب کشور‌هایی برود که ذره‌ای احترام برای شما قائل نیستند.

وزیر امور خارجه درباره تکلیف خسارت‌های برجام هم گفت: همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند مرحله اول این است که امریکا تعهدات خود را انجام دهد و ما این تعهدات را راستی آزمایی می‌کنیم و بعد می‌توانیم بلافاصله برگردیم و تعهدات خودمان را اجرا کنیم.

آقای ظریف ادامه داد: در مرحله دوم بحث می‌کنیم راجع به اینکه امریکا که از برجام خارج شده چگونه می‌تواند به ۱+۵ برگردد و امریکا اگر تعهدات خود را اجرا کند گروه ۱+۴ و ایران مخالفتی با بازگشت امریکا نمی‌کنند، ولی زمانی که امریکا به برجام برگشت باید برخی موضوعات مشخص شود و یکی از مواردی که حتی قبل از بازگشت امریکا باید مشخص شود این است که چگونه دوباره این تجربه تکرار نشود و ما چطور می‌توانیم اطمینان داشته باشیم ۴ سال دیگر رئیس جمهوری مانند ترامپ سر کار نیاید؟ آمریکایی‌ها باید نشان دهند که این تجربه تکرار نخواهد شد.

وزیر امور خارجه گفت: ما باید مطمئن شویم تعهدات انجام می‌شود و یکی از این راه‌ها این است که باید خسارت ایران معلوم شود، چون مردم ایران خسارت دیدند و البته تضمین عدم تکرار شرایط قبلی هم یکی از راه‌های دیگر است و این‌ها مواردی است که در آینده خواهیم داشت البته بعید می‌دانم این آینده، آینده خیلی نزدیکی باشد. وی افزود: گام اول، اجرای تعهدات است.
 
 
توپ برجام در زمین غربی هاست نه ایران

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توپ برجام در زمین ما نیست و آمریکا بود که برجام را نقض کرد.

آقای محمدجواد ظریف در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: امروز رهبری کاملاً صریح مشخص کردند و ما هم در حد خودمان این صحبت را کردیم که آمریکا بود برجام را نقض کرد.

وی ادامه داد: ایران حتی در زمان نقض برجام توسط آقای ترامپ، یک سال تعهدات خود را انجام داد و پس از آن هم در چارچوب برجام، تعهدات خود را کاهش داده است.

آقای ظریف با بیان اینکه مراحل مختلف پیش بینی شده در ماده ۳۶ برجام را طی کردیم، اضافه کرد: رژیم آقای ترامپ، بدون هیچ دلیلی و بدون طی کردن آن مراحل از برجام خارج شد و آن را نقض کرد.

وزیر امور خارجه افزود: نه تنها خودش برجام را نقض کرد بلکه کشور‌های دیگر از جمله اتحادیه اروپا را نیز وادار به نقض آن کرد و کشور‌هایی را که می‌خواستند بر اساس قطعنامه شورای امنیت عمل کنند تنبیه کرد.

ما در موضوع منطقه مدعی هستیم نه متهم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها هنوز فرصت دارند که تناقض گویی‌های حرف‌های خودشان را اصلاح کنند.
آقای محمدجواد ظریف افزود: آقای بایدن باید تصمیم بگیرد، احساس می‌کنم که هنوز دولت آقای بایدن نتوانست کاملاً تصمیم بگیرد که چه کاری را می‌خواهد انجام دهد و از این حرف‌های بالا و پائینی که می‌زنند مشخص است.

وی ادامه داد: آن‌ها باید یک تصمیم بگیرند و آن این است که آیا می‌خواهند سیاست آقای ترامپ را ادامه دهند یا می‌خواهند سیاست جدیدی را انتخاب کنند.

وزیر امور خارجه افزود: خودشان گفتند که سیاست آقای ترامپ، شکست خورده بود بنابراین قصد نداریم آن سیاست را ادامه دهیم.

آقای ظریف اضافه کرد: اگر قصد ندارند آن سیاست را ادامه دهند باید از آن سیاست جدا شوند، زیرا آن سیاست جواب نداده و شکست خورده است.

وی گفت: احساس و تحلیل من این است که هنوز دولت آقای بایدن نتوانست برای خودش تصمیم بگیرد که چه کاری را می‌خواهد انجام دهد و حرف‌های کلی و بی مبنا و بی پایه می‌زند.

وزیر امور خارجه افزود: آن‌ها هنوز فرصت دارند که تناقض گویی‌های حرف‌های خودشان را اصلاح کنند.

آقای ظریف با تاکید بر اینکه چیزی به برجام اضافه یا از آن کم نمی‌شود، گفت: کل برجام مذاکره شده است و درباره بقیه موضوعات هم صحبت و بحث شده است و تصمیم گرفتیم که آن موضوعات در برجام دیده نشود و برای این تصمیم هم هزینه‌هایی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه هر مذاکره ای، بده بستان است، افزود: آن‌ها چیزی‌هایی را باید ارائه می‌کردند و خواسته‌هایی داشتند برخی از خواسته‌های آن‌ها را نمی‌پذیرفتیم حتی برخی از خواسته هایشان را توانستند در قطعنامه ۱۹۲۹ بیاورند مانند محدودیت‌های موشکی برای ایران و تحریم تسلیحاتی.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما پذیرفتیم وارد این بحث‌ها نشویم و آن‌ها هم به خاطر این که ما وارد این بحث‌ها نشده بودیم مثلاً محدودیت‌های تسلیحاتی، تحریم را به محدودیت تسلیحاتی تبدیل کردند و محدودیت‌های تسلیحاتی را پنج سال ادامه دادند.

آقای ظریف گفت: در بیانیه‌ای که همزمان با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ صادر کردیم هیچکدام از آن‌ها را نپذیرفتیم، اما واقعیت این است که محدودیت‌های تسلیحاتی ما به مدت پنج سال یعنی تا ماه مهر گذشته ادامه داشت، زیرا حاضر نشدیم در مورد برخی از موضوعات صحبت کنیم.

وی ادامه داد: در همه این موضوعات مانند برجام، همان گونه که رهبری فرمودند آن کسی که طلبکار است و می‌تواند شرط بگذارد ما هستیم و آن‌ها بدهکار هستند.

وزیر امور خارجه افزود: در موضوع منطقه و تسلیحات هم ما در واقع مدعی هستیم و متهم نیستیم.
آقای ظریف اضافه کرد: این آمریکاست که صد‌ها میلیارد دلار سلاح وارد منطقه ما می‌کند، ۲۵ درصد کل تسلیحات جهان به منطقه ما ریخته می‌شود، سعودی چگونه ۷۰ میلیارد دلار هزینه تسلیحاتی می‌کند؟
وی افزود: کشور امارات متحده عربی که کل جمعیت بومی او یک و نیم میلیون نفر است ۲۲ میلیارد دلار هزینه تسلیحات می‌کند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد:​ زمانی که امروز آقای بایدن تصمیم می‌گیرد از یمن کنار بکشد و در یمن مداخله نکند، معلوم است که در این ۶ سال کدام کشور موجب این همه جرم و جنایت در یمن شده است.

آقای ظریف ادامه داد: بنابراین اگر قرار بود روزی در این زمینه‌ها صحبت می‌شد کسی که باید پاسخگو می‌بود غربی‌ها بودند نه ما.

وی با اشاره به اینکه میزان هزینه‌های تسلیحاتی ما، ​ یک بخشی از هزینه‌های تسلیحاتی کشور‌های همسایه ماست، گفت: این نشان می‌دهد اگر قرار باشد روزی عربستان با ایران این بحث‌ها را انجام دهد باید هزینه‌های تسلیحاتی خود را به کسری از این هزینه‌ها کاهش دهد تا بتواند با ایران بر روی یک میز بنشیند.

وزیر امور خارجه افزود: برجام با توجه به موافقت نکردن درباره دیگر موضوعات، نهایی شد و توافقی را که یک بار به نتیجه رساندیم دوباره درباره آن بحث نکنیم.

آقای ظریف اضافه کرد: اینکه برخی‌ها برای اینکه بدهکاری خود را بپوشانند ادعای طلبکاری می‌کنند اروپایی‌ها که در واقع بدهکار مردم ما هستند آن‌ها نشان دادند که نه تنها در برابر شرکت‌های خود قدرتی ندارند بلکه شرکت‌های آن‌ها به جای گوش کردن به پایتخت‌های خود به واشنگتن گوش می‌کنند.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها باید این موضوع را درمان کنند، گفت: آن‌ها برای اینکه دست پیش را بگیرند حرف‌های دیگری را می‌زنند.

وزیر امور خارجه با اشاره به سخنان آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه در مورد چین نباید دنباله روی آمریکا باشیم، خطاب به اروپایی‌ها گفت: شما این مشکلات راهبردی اروپا را حل کنید که دنباله رو نباشید.
 
آقای ظریف افزود:​ ما دوست داریم با اروپا رابطه خوب داشته باشیم و دوست داریم ایالات متحده به برجام
برگردد و برجام دوباره به صورت کامل اجرا شود.

وی اضافه کرد: ایران به صورت کامل در برجام است و از آن خارج نشد، آن کسی که خارج شده است آمریکاست و آن کسی که برجام را نقض کرده است اروپاست.
 
وزیر امور خارجه افزود: آن‌ها باید کارشان را اصلاح کنند، رهبر معظم انقلاب هم صریح اعلام کردند که آن‌ها برگردند و تعهدات خود را اجرا کنند ما هم بر می‌گردیم.

سیاست‌های سعودی در منطقه شکست خورده

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ایران برای حل بحران یمن آمادگی دارد، گفت: سیاست‌های سعودی در منطقه شکست خورده و آن‌ها باید این سیاست‌ها را کنار بگذارند.

آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره بحران یمن و حضور نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در تهران گفت: در فروردین ۹۴ که جنگ یمن شروع شد ایران یک پیشنهاد ۴ ماده‌ای درباره یمن ارائه داد؛ آتش بس فوری، کمک رسانی فوری، گفتگو‌های فراگیر یمنی و تشکیل حکومت فراگیر یمنی با حضور همه گروه ها، در این طرح آمده بود؛ فکر می‌کنم همین امروز هم بخواهد راه حلی برای یمن باشد همان طرح است.

وی درباره دلیل اجرایی نشدن این راه حل گفت: ولیعهد عربستان در این باره توافق کرد که در عرض سه هفته یمن را شکست می‌دهیم و آمریکایی‌ها این حرف را خریدند. امروز حدود ۶ سال گذشته و آتش بسی که روی میز بود صرفا بخاطر خیال بافی ولیعهد عربستان و خام شدن آمریکایی‌ها باعث فاجعه انسانی در یمن شد.
وی افزود: خوشحالیم بعد از شش سال دولت بایدن فهمیده که ان راه اشتباه بوده است. خیلی خوب اگر غلط بوده چک سفید امضا را از که در اختیار عربستان گذاشتید را خاتمه بدهید. شش سال مردم را به خاک و خون کشیدند و منطقه را ناامن کردند همانطور که سوریه را ۱۱ سال سوریه ناامن کردند؛ اما شکست خوردند؛ این تفکر را همسایگان ما باید کنار بگذارند، چون این روش‌ها جواب نمی‌دهند.

آقای ظریف اظهار داشت: حالا آمریکا یک مقدار عقلانیت نشان داده است. ما و یمن هم از روز اول آماده بوده ایم؛ البته دفاع حق یمنی هاست؛ نمی‌شود روی سر یمنی‌ها بمب بریزید و توقع داشته باشید که این‌ها پاسخ ندهند؛ سعودی متوقف کند، یمن هم متوقف می‌کند.

آقای ظریف با اشاره به اشتباه سعودی و شکست سیاست‌های آن‌ها درباره سوریه، صدام و یمن گفت: اشتباه این‌ها این است که فکر می‌کنند با سلاح‌های آمریکا و مزدورانی، چون داعش، القاعده و جبهه النصره می‌توانند خواست مردم را سرکوب کنند.

وی ادامه داد: سعودی‌ها تلاش کردند بعد از صدام به مدت ۱۳ سال به عراق سفیر نفرستند، اما نهایتا مجبور شدند سفیر بفرستند، داعش از عراق شروع شد، چون خواستند منطقه را به آتش بکشید منطقه نابود شد، اما سیاست شما هم شکست خورد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: لازم است همسایگان ما با دیدگاه جدیدی وارد شوند و خواهند دید که ایران خواهان رابطه همسایگی است و آغوش ایران برای همسایگانش باز است.

وزیر امور خارجه درباره منطقه قفقاز و منافع ایران در این منطقه اعلام کرد: فشار‌هایی که آمریکایی‌ها آوردند واقعیت است؛ برخی سیاست‌های سختگیرانه‌ای هم که ما داشتیم واقعیت است و شاید درست باشد که ان‌ها داشتند کم کم ما را دور میزدند. ما خیلی از این‌ها را معالجه کردیم. مثلا در توافق ۲۵ ساله اینکه ایران باید در کمربند راه ابریشم باشد و باید در مسیر خطوط مواصلاتی باشد، آمده است.

وی با اشاره به موضوع ارتباطات در منطقه قفقاز گفت: در بحث ارتباطات مخابراتی، مواصلاتی و خطوط انرژی، جمهوری اسلامی دارد نقش ایفا میکند.

آقای ظریف با اشاره به احیای خطوط مواصلاتی با محوریت ایران در منطقه قفقاز تاکید کرد: این‌ها همه اش فراهم شده و در سفر من به منطقه قفقاز، ایران می‌تواند نقطه وصل خطوط مواصلاتی باشد و رابطه ما با تمام کشور‌هایی که در این منطقه هستند خوب است. ما باید دنبال بازی برد برد باشیم؛ کسی که دنبال بازی برد باخت برود، احتمال بازنده شدن زیاد است.
 
وی ادامه داد: الان امکانی داریم که با یک کنسرسیوم باعث آرامش بیشتر بین کشور‌های منطقه (قفقاز) باشیم. پیشنهاد من این است که نگاه ما به منطقه فراگیر باشد. ایران در این منطقه قابل حرف نیست.

وی درباره آخرین وضع قرارداد با چین گفت: در آخرین سفر وزیر خارجه چین از پیشنهاد متقابل صحبت شد؛ آن‌ها گفتند داریم پیشنهاد‌های ایرانی را نهایی می‌کنیم و من احساس میکنم با تمام شدن توافق فاصله زیادی نداریم.

وزیر امور خارجه درباره میزان موفقیت تغییر ساختار وزرات خارجه گفت: یکی از تجربیات موفق ما تغییر ساختار است؛ معاون اقتصادی روی قضایا متمرکز است؛ دستگاه‌ها با معاون اقتصادی ما همکاری می کنند.

وی درباره عدم پیروزی‌های اقتصادی در منطقه‌ای افزود: باید ببینم در چه حوزه متمرکز شده ایم، خب ما کمتر در حوزه اقتصاد متمرکز شده ایم؛ تمرکز ما در حوزه میدانی بوده و پیروز هم شده ایم؛ این پیروزی‌ها را باید در حوزه اقتصادی هم ترجمه کنیم.

آقای ظریف درباره آخرین خبر‌ها درباره مسئله قره باغ گفت: نگاه همه رو به جلو است و همه می‌خواهند گذشته تکرار نشود. امیدواریم در قالب یک کنسرسیوم کاری کنیم بازگشت به گذشته ممکن نباشد و این به نفع همه است.

وزیر امور خارجه درباره آخرین وضعیت روند مذاکرات آستانه، گفت: متاسفانه مذاکرات قانون اساسی در ژنو برگزار شد و توفیفات نداشت؛ ما به دنبال برگزاری یک جلسه آستانه هستیم که احتمالا به دلیل مشکلات کرونایی در سوچی در سطح نمایندگان ویژه سه کشور برگزار خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°