برخورد زیردریایی رزمی ژاپن با یک کشتی تجاری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۰۲۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
رسانه‌ها از برخورد یک فروند زیردریایی رزمی ژاپن با یک شکتی تجاری ثبت شده در هنگ‌کنگ با بیست و یک خدمه چینی در اقیانوس آرام خبر دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رسانه‌ها از برخورد یک فروند زیردریایی نیروی دفاعی ژاپن با یک فروند کشتی تجاری ثبت شده در هنگ‌کنگ و جراحت سه خدمه این زیردریایی خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری آمریکایی «یونایتدپرس اینترنشنال» وزارت دفاع ژاپن دوشنبه اعلام کرد که یک فروند زیردریایی این کشور با یک کشتی تجاری در اقیانوس آرام برخورد کرد، اما خسارات جدی به این زیردریایی وارد نشده است. این حادثه ساعت ۱۰.۵۸ دقیقه صبح دوشنبه به وقت محلی نزدیک ساحل «کیپ آشیزوری» هنگامی رخ داد که این زیردریایی به روی آب آمده بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش ژاپن اعلام کرده که این زیردریایی که «سوریو» نام دارد با پریسکوپ خود کشتی هنگ‌کنگی را رویت کرد، اما قادر به جلوگیری از برخورد با آن نبود. در کشتی هنگ‌کنگی نیز ۲۲ خدمه چینی حضور داشت که هیچکدام مجروح نشدند. این کشتی حامل محموله آهن از بندر «گینگادو» در چین به مقصد «اوکایاما» در ژاپن بود.

این حادثه در حالی رخ داده که چین و ژاپن بابت مالکیت در قلمروی دریایی در دریای چین شرقی باهم اختلاف دارند. دبیر ارشد کابینه ژاپن نیز مدعی شده که در روز‌های گذشته یک فروند کشتی تجاری چینی به طور غیرقانونی وارد حریم دریایی ژاپن شد.

مقام‌های پکن تاکنون به ادعای مقام‌ها و برخی رسانه‌های ژاپنی درباره حضور کشتی‌های چین در آب‌های ژاپن وواکنشی نشان نداده‌اند. اختلافات بر سر جزایر مورد مناقشه دیائویو/سنکاکو یکی از موارد تنش زا در روابط چین و ژاپن بوده است.

ژاپن در تقابل با چین همواره در حال برگزاری رزمایش با کشور‌های دیگر از جمله آمریکاست. این کشور هم اینک در حال برگزاری رزمایش مین روبی با ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در منطقه است. نیروی دریایی آمریکا نیز اعلام کرده که یکی از اهداف این رزمایش افزایش آمادگی دو کشور در مقابله با شرایط غیرمترقبه به ویژه عملیات مین روبی است. چند فروند کشتی رزمی آمریکا از جمله ناو «یواس‌اس واریر» و «یواس‌اس چف» و اسکادرانی از بالگرد‌های این کشور متعلق به ناوگان هفتم دریایی این کشور در این رزمایش حضور دارند و قرار است پس از خاتمه این رزمایش ۹ روزه در خلیج «ساسه‌بو» مستقر شوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۱.۹۹°