مناسبات قضایی ایران و عراق گسترش می‌یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:19 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۰۴۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
گسترش روابط دوجانبه در زمینه امور قضایی ازمحورهای اصلی مذاکرات حجت الاسلام رئیسی و فائق زیدان، روسای قوه قضائیه ایران و عراق اعلام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در گفتگوی دو جانبه با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق، ارتباط مردم و دولت ایران و عراق را نه تنها ارتباط دو کشور همسایه بلکه مناسبات کم نظیری دانست که ریشه در اعماق جان، باور‌ها و اعتقادات دو کشور دارد.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: این مناسبات علاقه دو کشور را روز به روز به رغم خواست دشمنان افزایش داده و الحمدلله در مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین دو کشور تعاملات خوبی برقرار است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: مناسبات حقوقی و قضایی، اقتضائات خاص خودش را دارد که با نگاه ارزنده مسئولان قضایی عراق می‌تواند به جایگاه خاص خودش برسد.

رئیس دستگاه قضایی کشورمان با اشاره به عشق و ارادت ملت ایران به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به برخی مشکلات قضایی برای ورود اتباع ایرانی به عراق اشاره کرد و گفت: مسئولان ایران مکرر تاکید به اجتناب از ورود غیرمجاز به عراق و اخذ روادید و رعایت مقررات دارند، اما عشق به زیارت گاهی باعث می‌شود که برخی افراد این قواعد را نادیده بگیرند که هم ما راضی نیستیم و هم شما به زحمت می‌افتید، اما ریشه این ورود غیرمجاز، علاقه به زیارت است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه مردم ایران بر رعایت مقررات و قوانین تاکید دارند، از رئیس شورای عالی قضایی و دستگاه قضایی عراق خواست که نسبت به کسانی که به دلیل علاقه به زیارت برخی قواعد را نادیده می‌گیرند، با مسامحه برخورد نمایند و بین آن‌ها با کسانی که تعمدا ناقض قوانین هستند، تفاوت قائل شوند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع قاچاق مواد مخدر اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با مواد مخدر در جهان قرار دارد. وی افزود: ما تولیدکننده مواد مخدر نیستیم بلکه قربانی تجارت مواد مخدر هستیم و در این راه شهدای زیادی داده و هزینه‌های زیادی پرداخت کرده ایم.

رئیس قوه قضایپئیه گفت: ریشه‌های مواد مخدر و قاچاقچیان عمده در غرب هستند و تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی و تجارت و سوداگری مربوط به کسانی است که در مغرب زمین حضور دارند نه افغانستان و پاکستان.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی بار‌ها به خاطر جدیت در مبارزه با مواد مخدر تشویق شده است و ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در این عرصه جدی بوده ایم.

رئیس قوه قضاییه همچنین با تقدیر از عزم و اراده و جدیت دستگاه قضایی عراق برای مقابله با مواد مخدر خاطرنشان کرد: مبارزه با مواد مخدر جدیت در حوزه انتظامی و قضایی را می‌طلبد، ولی باید بین کسانی که قاچاق مواد مخدر می‌کنند و کسانی که معتاد هستند و مواد مصرفی را برای خود به همراه دارند، تفاوت قائل شد.

وی بر همین اساس پیشنهاد داد که تعداد اندکی که به دلیل ورود غیرقانونی و همچنین حمل مواد مخدر برای مصارف شخصی در عراق بازداشت شده اند، مورد عفو قرار گرفته و به جمهوری اسلامی برگردند.

رئیس قوه قضاییه افزود: اگر بتوانیم زندانی‌ها را به ایران منتقل کنیم هم زحمت دستگاه قضایی عراق کم می‌شود و هم دغدغه‌ها و نگرانی‌های خانواده‌های این زندانیان برطرف می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین به تعدادی از زندانیان عراقی در ایران اشاره و برای بازگرداندن آن‌ها به عراق اعلام آمادگی کرد.

در این جلسه، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز با ابراز خرسندی از سفر آیت الله رئیسی، این سفر را فرصتی مناسب برای تقویت و توسعه همکاری‌های قضایی دو کشور و تعمیق گفتگو‌هایی که در سفر وی به تهران صورت گرفت، دانست.

وی تصریح کرد: مسائل قضایی فراوانی بین ایران و عراق وجود دارد که نادیده گرفتن برخی ضوابط در سفر زیارتی اتباع ایرانی که پرونده‌های زیادی برای آن‌ها تشکیل شده، یکی از این موارد است.

رئیس شورای عالی قضایی عراق با استقبال از گذراندن دوران محکومیت اتباع ایرانی ناقض قوانین عراق در زندان‌های ایران، تصریح کرد: مسائل انسانی اقتضا می‌کند که برای رفاه حال خانواده‌های زندانیان ایرانی، این افراد دوران محکومیت خود را در زندان‌های ایران سپری کنند.

فائق زیدان گفت: برگرداندن افرادی که بدون مجوز برای زیارت به عراق می‌آیند برای ما خیلی دشوار است حتی برخی قضات ما در موکب‌های استقبال از زائران ایرانی حضور پیدا می‌کنند و تلاش ما این است که به بهترین نحو ممکن از زائران ایرانی پذیرایی کنیم.

وی همچنین به برخی اتباع ایرانی که در سفر به عراق مواد مخدر به همراه دارند اشاره و تصریح کرد: این افراد احتمالا از قوانین قضایی عراق اطلاع کافی ندارند.

رئیس شورای عالی قضایی عراق اذعان کرد: برای آنکه تعداد زندانیان ایرانی در عراق کاهش یابند تمهیداتی در نظر گرفته شده تا جایگزین احکام سنگین برای این افراد شود. وی در عین حال بر این نکته تاکید کرد که در برخورد با مسائل قضایی بین عراق و ایران، با حساسیت ویژه‌ای عمل شده تا از ماهی گرفتن افراد از آب گل آلود جلوگیری شود.

رئیس شورای عالی قضایی عراق در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حساسیت تعاملات گروه‌ها و بخش‌های مختلف عراقی با غرب اظهار داشت: حضرتعالی حساسیت چگونگی رابطه گروه‌ها و بخش‌های مختلف عراق با غرب را درک می‌کنید، اما به رغم وجود این حساسیت ها، دستگاه قضایی عراق با حفظ استقلال و با نگاه حقوقی به این موضوع پرداخته است.

وی تصریح کرد: بعد از طی شدن فرآیند‌های لازم، حکم جلب عاملان ترور فرماندهان مقاومت را صادر کرده ایم، اما تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

رئیس شورای عالی قضایی عراق گفت: فکر می‌کنیم این جنایت توسط یک فرد نبوده و افراد متعددی در آن در عراق و کشور‌های عربی و سایر کشور‌ها نقش داشته اند که تحقیقات در این خصوص با جدیت ادامه دارد و با مشخص شدن نقش افراد، برخورد قانونی با آن‌ها انجام خواهد شد. وی افزود: تمام اطلاعات برادران ایرانی در اختیار ما قرار گرفته و این همکاری‌ها تا زمان حصول نتیجه و ابراز رضایت خانواده‌های شهدا ادامه خواهد داشت.

زیدان ادامه داد: عراقی‌ها رشادت‌های سردار سلیمانی در جنگ با تروریسم به همراه ابومهدی المهندس را فراموش نخواهند کرد و من خود شخصا شاهد فداکاری‌ها و رشادت‌های آن‌ها در کنار نیرو‌های مسلح و حشدالشعبی بودم و اطمینان می‌دهم که در پیگیری مجازات عاملان این ترور جنایتکارانه کوتاه نخواهیم آمد.

رئیس شورای عالی قضایی عراق به موضوع عفو محکومان ایرانی در زندان‌های عراق پرداخت و با تایید این مسئله تاکید کرد که این موضوع را از رئیس جمهور و نخست وزیر کشورش درخواست خواهد کرد.
 

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی پس از دیدار و گفتگوی رسمی دو جانبه با رئیس شورای عالی قضایی عراق در یک کنفرانس خبری، مهمترین مباحث مطرح شده در این دیدار را توسعه مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز مناسبات بسیار خوب و عالی بین ایران و عراق وجود دارد و این مناسبات صرفا نه به خاطر همسایگی این دو کشور است بلکه ریشه عمیق در اعتقادات و باورهای دو ملت و دو کشور دارد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به مناسبات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بین ایران و عراق، تاکید کرد که در سایه تعاملات مسئولان عالی قضایی ایران و عراق، مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور نیز توسعه می یابد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ارتباطات مرزی ایران و عراق و تردد اتباع دو کشور به ویژه ایرانیان برای زیارت عتبات عالیات و همچنین مبادلات تجاری خاطرنشان کرد که این تعاملات نیازمند مناسبات حقوقی خاص است که همکاری دو دستگاه قضایی در این زمینه تعیین کننده خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد که در گفتگوهای خود با فائق زیدان در تسهیل تردد زائران ایرانی و همچنین مبادلات تجاری و مسائل حقوقی مربوط به این موضوعات، تبادل نظر کرده است.

اراده و تصمیم ایران و عراق برای مبارزه با فساد، از دیگر محورهای گفتگوی رئیس قوه قضاییه کشورمان با رئیس شورای عالی قضایی عراق بود که آیت الله رئیسی تصریح کرد: هم دولت ایران و هم مسئولان عالی نظام جمهوری اسلامی ایران و مقامات عراقی اعلام کردند که سازوکارهای مبارزه با فساد را ارتقا خواهند داد و در همین راستا تفاهم نامه ای بین سازمان نزاهت و سازمان بازرسی کل کشور امضا شده است.

رئیس قوه قضاییه همچنین از استرداد مجرمین به عنوان مسئله مهم دیگر یاد کرد که در گفتگوی خود با فائق زیدان به آن پرداخته است و تاکید کرد: اراده دو کشور ایران و عراق برای همکاری فی مابین در جهت استرداد اموال و مجرمین مورد تاکید قرار گرفت.

پیگیری پرونده حقوقی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهان آنها از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار رسمی آیت الله رئیسی با فائق زیدان بود. رئیس قوه قضاییه در این زمینه گفت: حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم بود و در نشست امروز، پیگیری پرونده حقوقی وی و همراهانش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی عراق در پیگیری پرونده ترور فرماندهان مقاومت و صدور حکم جلب برای آمران این اقدام جنایتکارانه بر لزوم تداوم همکاری های اطلاعاتی و قضایی ایران و عراق در این زمینه تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با سرانجام یافتن پرونده حقوقی ترور شهید سلیمانی، علاوه بر مجازات عاملان این جنایت، درس عبرت و عامل بازدارنده ای برای همه کسانی باشد که در سر سودای ظلم و ستم به حقوق انسان را می پرورانند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین خاطرنشان کرد که در دیدارش با فائق زیدان به مسائل حقوقی خانواده هایی که زوج یا زوجه آنها ایرانی یا عراقی هستند پرداخت و گفت: تعداد زیادی از خانواده های ایرانی و عراقی به ویژه بعد از سرنگونی حکومت صدام، با مشکلات مدنی و شخصی مواجه شده اند و برای پیگیری این موضوع مقرر شده کمیته ای بین دستگاه قضایی دو کشور تشکیل شود تا این مشکلات و راهکارهای آنها را بررسی کند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد که در دیدار با رئیس شورای عالی قضایی عراق، مسئله زندانیان ایرانی و عراقی را نیز مورد بررسی قرار داده که قرار شد این موضوع در جلساتی که با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق دارد نیز طرح و پیگیری شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که در جریان مذاکرات هیئت های عالی قضایی ایران و عراق، سه یادداشت تفاهم رسمی بین وزارت دادگستری ایران و وزارت دادگستری عراق و همچنین دادستانهای کل دو کشور و همچنین سازمان نزاهت با سازمان بازرسی کل کشور منعقد شده که امید می رود در مرحله اجرا و عمل، روابط دستگاههای قضایی دو کشور را نزدیک و نزدیک تر کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پیوند ملتهای ایران و عراق پیوندی محکم و ناگسستنی است که خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی آن را محکم تر کرده است، گفت: پیوندی که با خون مطهر شهدای ایران و عراق عمیق تر شده، با هیچ توطئه و فتنه ای از سوی غربی ها سست نمی شود؛ چراکه این پیوند ریشه در عمق باورها و اعتقادات ما دارد.

رئیس دستگاه قضا ضمن ابراز امیدواری از اینکه استوار تر شدن روز به روز این پیوند موجب ناامیدتر شدن دشمنان می شود، تاکید کرد تفاهم‌های حقوقی و اقتصادی بین ایران و عراق، مناسبات دو کشور را مستحکم تر از گذشته خواهد کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°