اطلاعیه وزارت خارجه درباره حکم صادره علیه دیپلمات ایرانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:05 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۰۹۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
روابط عمومی وزارت امور خارجه درباره حکم صادر شده علیه آقای اسد الله اسدی دیپلمات کشورمان در دادگاه بلژیک، اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 روابط عمومی وزارت امور خارجه با توجه به اقدام برخی رسانه‌ها در اتهام زنی به دستگاه سیاست خارجی درباره حکم صادر شده علیه آقای اسد الله اسدی دیپلمات کشورمان در دادگاه بلژیک، با انتشار اطلاعیه‌ای نکات زیر را مورد تاکید قرار داد.
 
در این اطلاعیه آمده است:
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در هماهنگی با تمامی نهاد‌های دست اندرکار، به گواهی مستندات متقن که بسیاری از آن‌ها به منظور جلوگیری از تاثیرگذاری منفی بر پرونده آقای اسدی قابل بازگو کردن نبوده اند، تمامی تلاش‌های لازم را برای رفع اتهامات و آزادی آقای اسد الله اسدی صورت داده است.
 
روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه این اطلاعیه تاکید کرده است: این وزارتخانه از همان ابتدا همه مسیر‌ها اعم از سیاسی، اطلاعاتی و حقوقی را برای آزادی این دیپلمات ایرانی دنبال کرده است. در حوزه سیاسی به دولت‌های آلمان، اتریش و بلژیک به دلیل این بازداشت غیر قانونی اعتراض کرده است.
 
در حوزه حقوقی بروشنی به مقامات کشور‌های ذیربط اروپایی تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران بازداشت، فرآیند قضایی و حکم صادره را غیر قانونی، بر خلاف نص مقررات حقوق بین الملل و بطور خاص، نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک می‌داند و کشور‌های مورد نظر را در قبال این اقدام غیر قانونی مسئول می‌شناسد.
 
کما اینکه حق خود را برای پیگیری حقوقی و دیپلماتیک موضوع محفوظ داشته و بر همین اساس نیز اقدامات همچنان در جریان هستند. ضمن اینکه آقای اسدی دادگاه بلژیک را به رسمیت نشناخت و مبنای دفاع ایشان و وکیل وی بر همین اساس بوده است.
 
در ادامه اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه آمده است: نکته قابل تاسف در مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌های داخلی آنست که نویسندگان این مطالب طبق عادت مالوف، با مستمسک قرار دادن موضوع آقای اسدی و همچنین با بکار بردن اشارات و عبارات مبهم و غیر مستند، هجمه گسترده‌ای را نسبت به عملکرد وزارت امور خارجه وارد کرده اند که بیش از آنچه تا کنون گفته شده، شایسته پاسخگویی نمی‌باشد.
 
روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه این اطلاعیه رسانه‌ها را به رعایت اخلاق و تقوا و پرهیز از قضاوت‌های ناشی از عدم آگاهی نسبت به فرآیند‌های مستند که ممکن است موجب لغزش‌های سهمگین، برخلاف منافع ملی جمهوری اسلامی ایران شود، دعوت و توصیه می‌کند که با عنایت به شرایط بسیار حساس بین المللی، تشریک مساعی برای استحکام بخشیدن به مواضع به حق کشورمان، سرلوحه همگان قرار گرفته و از هر گونه تلاش برای تنزل دادن وجهه دستگاه دیپلماسی کشور برای منافع جناحی و سیاسی اجتناب شود.
 
روابط عمومی وزارت امور خارجه در پایان اطلاعیه خود تاکید کرده است این وزارتخانه، مانند گذشته نظرات و انتقادات سازنده صاحب نظران رسانه‌های متعهد در ارزیابی عملکرد دستگاه دیپلماسی کشور را با آغوش باز می‌پذیرد و از همراهی و همدلی آن‌ها در مسیر منافع ملی و دفاع از عزت جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان استقبال می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۴°