ایران و روسیه به همکاری‌های ۲۰ و ۵۰ ساله می‌اندیشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۱۱۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف از سفر به روسیه ارتقای سطح روابط موجود به سطح راهبردی است، گفت: لازمه افزایش همکاری‌ها توسعه روابط دو جانبه در همه سطوح است و ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر "محمدباقر قالیباف" در سومین و آخرین روز سفر خود به روسیه در گفتگو با شبکه روسیه ۲۴ با رضایت بخش توصیف کردن همکار‌های تهران و مسکو در حوزه‌های امنیتی و سیاسی گفت: سطح تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور مناسب نیز و هدف ما از این سفر ارتقای سطح رابطه موجود به سطح راهبردی است.
 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند مثبت همکار‌های سیاسی و امنیتی ایران و روسیه، مناسبات دو کشور در حوزه اقتصادی و تجاری را رضایت بخش ندانست و با تاکید بر این که هدف از سفر به روسیه ارتقای سطح روابط موجود به سطح راهبردی است، گفت: لازمه این سطح از همکاری‌ها توسعه روابط دو جانبه در همه سطوح است و ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم.

دکتر محمدباقر قالیباف با اشاره به تقدیم پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به دولت روسیه و اهمیت این پیام تاکید کرد: تغییرات در هیات حاکمه آمریکا عنصر تغییر دهنده‌ای در رابطه تهران و مسکو نیست بلکه این سابقه همکاری مثبت در سوریه، در مجامع بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس و همکاری اقتصادی در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا، را به سطح بالاتر یعنی سطح راهبردی ارتقا دهیم.

قالیباف با بیان این که در این مرحله حساس از نظم جهانی، همکاری ایران و روسیه در سطوح راهبردی باعث ارتقای جایگاه هردو کشور خواهد بود افزود: همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه از تحولات سوریه آغاز شده است که منجر حذف تروریسم از این منطقه شد و این همکاری‌ها در دیگر حوزه‌ها قابلیت توسعه دارد.

وی تاکید کرد: لازمه این همکاری‌ها توسعه روابط دو جانبه در همه سطوح است که پارلمان‌های دو کشور می‌توانند نقش موثری در آن بازی کنند. ما به افق همکاری ۲۰ ساله و ۵۰ ساله می‌اندیشیم. ایران و روسیه می‌توانند در حوزه‌های مختلف تکمیل کننده یکدیگر باشند.

رئیس مجلس درباره سرنوشت برجام این که چه برداشتی از سیگنال‌های دولت جدید آمریکا دارد، گفت: از مواضع رسمی دولت بایدن سیگنال‌های متفاوتی به ما رسیده است هرچند هیچ سیاست جدیدی از سمت آن‌ها ندیدیم، ولی ظاهرا در دولت بایدن قدرت تصمیم گیری‌های بزرگ وجود ندارد.

محمد باقر قالیباف افزود: دولت بایدن برای انجام تعهدات خود پیش شرط تعیین کرد، اما دولت آمریکا حقی ندارد که برای انجام تعهداتی که چندسال است انجام نداده اند، پیش شرط تعیین کند. آن‌ها بوده اند که از برجام خارج شده و به اقتصاد ایران خسارت وارد کرده اند؛ بنابراین آن‌ها بدون هیچ پیش شرطی باید ابتدا تعهدات خود را عمل کنند و ما باید به صورت ملموس نتایج رفع تحریم‌ها را ببینیم و سپس تعهدات خود را اجرا کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۱.۹۹°