رئیس مجلس به تهران بازگشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:40 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۱۲۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹
رئیس مجلس در بازگشت از سفر سه روزه به روسیه، ابلاغ پیام رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور روسیه را مهمترین ویژگی این سفر دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: گفتگو‌ها برای عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا آغاز شده و تا دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن این عضویت انجام خواهد شد.

آقای قالیباف درباره دستاورد‌های سفر به روسیه و اهداف اقتصادی پیگیری شده در این سفر؛ افزود: این سفر به دعوت رئیس دومای فدراسیون روسیه انجام شد و این سفر فرصتی برای رایزنی درباره مسائل منطقه، اقتصادی و همکاری‌های پارلمانی بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه مهم‌ترین ویژگی این سفر تقدیم پیام مقام معظم رهبری به رئیس جمهور روسیه بود، تصریح کرد: تاکید رهبری بر هماهنگی‌ها و توافقات راهبردی درازمدت با روسیه بود، البته پیام رهبری ابعاد دیگری درباره مسائل اقتصادی، سیاسی، چگونگی توافقات، آینده ارتباطات و سیاستگذاری‌های بین ایران و روسیه داشت.

وی گفت: بررسی دقیق نشست‌های کمیسیون‌های عالی مشترک ایران و روسیه با مسئولیت رئیس پارلمان‌های دو کشور یکی دیگر از محور‌های مذاکرات بود که در این نشست درباره سرمایه گذاری ها، نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه سیریک که با بیش از هزار مگاوات آماده اجرا است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ملاقات‌هایی نیز با تجار روسی و ایرانی برای بررسی چالش‌ها و مشکلات مبادلات اقتصادی انجام شد.

وی اظهار کرد: با وجود همه‌گیری کرونا صادرات ایران به روسیه ۴۰ درصد افزایش داشته و قرار است یک هاب مالی- تجاری و مرکز لجستیکی برای پیگیری امور گمرکی و قراردادی ایجاد شود.

آقای قالیباف با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده است، گفت: این اتحادیه کشور‌های منطقه را به یکدیگر متصل کرده و یک منطقه آزاد تجاری را راه اندازی کرده است، ایران گفتگو‌ها درباره عضویت دائم خود در این اتحادیه را آغاز کرده و دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن عضویت ما انجام خواهد شد.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به ملاقات‌هایی در روسیه برای بررسی مسائل منطقه‌ای نیز، افزود: در نشست با دبیر شورایعالی امنیت روسیه گفتگو‌هایی درباره صلح، امنیت ملی، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های ایران و روسیه در سوریه نیز انجام شد و در کنار آن موضوعات راهبردی پیرامون مسائل امنیتی دفاعی نیز مورد بررسی قرار گرفت و توافقات خوبی هم در این زمینه انجام شد.

آقای قالیباف افزود: نشستی در اندیشکده شرق شناسی روسیه برگزار شد که در این جلسه درباره مسائل آینده و جلوگیری از یکجانبه گرایی آمریکا در منطقه مورد بحث قرار گرفت و در ادامه سفر نشستی هم در آکادمی وزارت امور خارجه روسیه برگزار که در این جلسه نیز درباره رابطه میان ایران و روسیه در سطح منطقه و جهان مطالبی مطرح شد.
 
 
آقای محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این سفر با همتایان خود در دوما و سنا، مقامات اقتصادی، تجاری، سیاسی و امنیتی روسیه دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس همچنین در این سفر ضمن دیدار و گفتگو با رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه و شورای فدراسیون؛ با اندیشمندان انستیتو شرق‌شناسی این کشور دیدار کرد.

آقای قالیباف در ادامه با رئیس اتحادیه اوراسیایی و پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه دیدار و در ادامه سفر خود با حضور در آکادمی دیپلماتیک روسیه برای دیپلمات‌های جوان روسی سخنرانی کرد و به پرسش‌های اساتید و دانشجویان این آکادمی پاسخ داد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۴°