دیدار فرستاده ویژه مسعود بارزانی با رئیس قوه قضائیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:39 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۲۴۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی همواره آرزومند است مردم کردستان در آرامش و آسایش زندگی کنند، ما آمریکا را نه دلسوز مردم کُرد، نه دلسوز مردم عراق و ایران و نه دلسوز مردم منطقه می‌دانیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 در آخرین روز سفر ۳ روزه رئیسی به عراق، هوشیار زیباری فرستاده ویژه مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در محل اقامت رئیس قوه قضائیه با او دیدار کرد.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار رابطه کرد‌ها با ایران اسلامی را رابطه‌ای عمیق و ریشه دار مبتنی بر فرهنگ و تاریخ مشترک و رابطه‌ای کاملا تمدنی دانست.

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی همواره آرزومند است مردم کردستان در آرامش و آسایش زندگی کنند و روز‌هایی که کردستان عراق مورد تعرض داعشی‌ها قرار گرفت همه ایرانی‌ها احساس می‌کردند که خانه و وطن خودشان مورد تعرض دشمن قرار گرفته است.

رئیسی خاطرنشان کرد: در آن روز‌ها حاج قاسم سلیمانی مثل کسی بود که تهران، مشهد یا کرمان مورد تعرض دشمن قرار گرفته و با احساس مسئولیتی مضاعف برای دفاع از کردستان و کرد‌ها به مصاف داعشی‌ها رفت.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه حفظ امنیت، آسایش و آرامش کردستان برای ایران اهمیت ویژه دارد، حضور آمریکا در منطقه را مخل امنیت و آسایش مردم منطقه دانست.

رئیسی گفت: ما آمریکا را نه دلسوز مردم کُرد، نه دلسوز مردم عراق و ایران و نه دلسوز مردم منطقه می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: حضور آمریکایی‌ها در منطقه فقط برای تامین منافع خودشان است و رسما این مسئله را هم اعلام کرده اند و مطلقا نمی‌شود به آمریکایی‌ها اعتماد کرد.

رئیسی ادامه داد: تاریخ نشان داده که اعتماد کردن به آمریکایی‌ها خطاست؛ چراکه آن‌ها دوستدار و دغدغه‌مند مردم عراق یا اقلیم کردستان یا ایران نیستند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: آنچه ما به عنوان جمهوری اسلامی می‌خواهیم اتحاد و انسجام همه گروه‌های کُرد است و هرگونه اختلاف و تفرقه بین گروه‌های کُرد، مضر و زمینه ساز حضور دشمنان در منطقه است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ظلم‌های صدام و رژیم بعثی در حق کُرد‌ها گفت: صدام به همه ظلم کرد؛ هم به شیعه هم به سنی هم به کردستان و کُرد‌ها و این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

رئیس قوه قضاییه در عین حال خاطرنشان کرد که راه جبران نواقص گذشته وحدت، کار و تلاش و مجاهدت برای رفع مشکلات مردم و تامین آسایش و امنیت منطقه است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: امنیت و آسایش کردستان امنیت و آسایش ماست و احساس ما به مردم عزیز اقلیم کردستان مثل مردم خودمان است و همواره به سعادت گروه‌های کُرد می‌اندیشیم و برای آن‌ها آرزوی بالندگی و بهروزی داریم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به ذکر ۲ توصیه به مسئولان اقلیم کردستان عراق پرداخت که اولین توصیه مربوط به استرداد مجرمین متواری شده به اقلیم کردستان بود.

رئیس دستگاه قضا گفت: برخی مجرمین و کسانی که در معرض اتهام قرار دارند و اموال مردم را به یغما برده و فساد کرده اند، به کردستان متواری می‌شوند.

رئیسی ادامه داد: شما به آن‌ها پناه نمی‌دهید، اما آن‌ها به هر حال تلاش می‌کنند در این منطقه پناه بگیرند که شما نباید اجازه دهید اقلیم کردستان مامن چنین مجرمانی باشد.

رئیس دستگاه قضا گفت: هرکس جرمی مرتکب شد نباید احساس کند می‌تواند به آن سوی مرز‌ها فرار کند و از چنگال عدالت بگریزد بلکه همواره باید احساس کند تحت تعقیب قرار دارد و عدالت در کمین اوست.

دومین توصیه رئیسی به مسئولان اقلیم کردستان توجه به فرهنگ غنی کُردی و واکسینه کردن جامعه در برابر فرهنگ مهاجم غربی بود.

رئیسی گفت: کردستان دارای تاریخ، تمدن، ادبیات و آداب و رسوم غنی است و نباید اجازه داد فرهنگ و سبک زندگی غربی بر چنین فرهنگ و آداب و رسومی مسلط شود.

هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق و فرستاده ویژه مسعود بارزانی نیز در این دیدار با اشاره به تاریخ و فرهنگ و مبارزات مشترک ایران و کُرد‌ها علیه رژیم دیکتاتوری صدام و تروریست‌های داعش، گفت که ما از دغدغه‌های جمهوری اسلامی نسبت به مسائل مشترک قدردانی می‌کنیم.

وی یکی از این دغدغه‌های مشترک را مبارزه با تروریست‌های داعش عنوان کرد و گفت: من و سفیر ایران در عراق شاهدی زنده بر تلاش جمهوری اسلامی و شهید سلیمانی در کمک به اقلیم کردستان در روز‌های سخت مبارزه با داعش بودیم و آن را هرگز فراموش نمی‌کنیم.

زیباری تصریح کرد: ما انسان‌های ناسپاسی نیستیم و آقای بارزانی در اولین اظهارنظر خود تصریح کرد که ایران اولین کشوری بود که به ما در متوقف کردن حمله داعش کمک کرد و این بخشی از تاریخ و مسیری است که ما پیموده ایم.

وزیر خارجه سابق عراق گفت که عراق جدید را ما و برادران شیعه با همکاری یکدیگر بنیان نهادیم و در طول ۱۷ سالی که گذشته با تمام مشکلات توانستیم زمینه شکل گیری نظام جدید در عراق تعیین کنیم.

وی گفت: ما خود را به مسئولان ایران نزدیک احساس می‌کنیم و همواره از آن‌ها درخواست کرده ایم نقش مثبتی در رابطه با همپیمانان خود ایفا کنند تا شاید بتوانیم به تفاهم و همکاری با برادران شیعه که در بغداد صاحب قدرت و مسئولیت هستند، برسیم.

وی از رئیسی به عنوان شخصی حقوقدان و آگاه به قانون یاد کرد و گفت: عراق هم مانند ایران قانون اساسی دارد و راه حل تمام اختلافات بین اقلیم کردستان و بغداد، بازگشت به اجرای اصول این قانون است که همه راهکار‌ها را نشان داده است.

فرستاده ویژه مسعود بارزانی در خصوص اجرای قانون استرداد مجرمین بین اقلیم کردستان عراق و ایران نیز اعلام آمادگی کرد و گفت که برای بازگرداندن مجرمین و مفسدین به ایران کاملا آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°