پرونده شهادت فرماندهان مقاومت همواره در دستور کار قضایی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:11 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۲۸۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
رئیس قوه قضائیه پس از بازگشت از عراق گفت: در این سفر مقرر شد کارگروه دستگاه قضایی عراق با همتای ایرانی پرونده شهادت فرماندهان مقاومت را تا حصول نتیجه نهایی بصورت جدی پیگیری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام والمسلمین "سید ابراهیم رئیسی" که در پایان روز سوم سفر خود به عراق به کشور بازگشت در نشست خبری، گفت: موضوع اولی که با مقامات قضایی عراق مورد بررسی قرار گرفت پیگیری شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس بود.

رئیس دستگاه قضا گفت: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود، باید همواره در دستور کار باشد و پیگیری جدی از طرف دستگاه قضایی عراق و همکاری مجموعه تحقیقاتی و قضایی و مسئولین وزارت خارجه کار را دنبال کنند.

رئیس قوه قضاییه افزود: برخی زندانیان ایرانی در عراق که مورد بررسی بخش کنسولی ما قرار گرفتند که می‌توانستند با یک عفوی به خانواده هایشان برگردند، این موضوع پیشنهاد شد و مورد موافقت قرار گرفت.

 حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه ده‌ها زندانی هستند که می‌توانند مورد عفو قرار گیرند، گفت: قبل از سفر توفیق دیدار با مقام معظم رهبری را داشتم و پیشنهاد کردم چند زندانی عراقی که در زندان ایران هستند بتوانند مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند که ایشان موافقت کردند.

رئیس قوه قضائیه گفت: مبارزه جدی با فساد و مواد مخدر و فعال شدن قانون استراد مجرمین از مسائلی بود که مورد بحث قرار گرفت.

رئیسی اضافه کرد: همکاری دو کشور در مبارزه با پولشویی مورد بحث قرار گرفت و قرار شد پیگیری شود. اجرایی شدن قانون اخراج آمریکایی‌ها از عراق باید دنبال و زمان بندی شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: با یک بررسی، تجارت و بازرگانی با عراق می‌تواند دو برابر شود. در جلسات ما با مسئولین قضایی مطرح شد که حوزه داوری و دادگاه‌های تخصصی تجاری را در عراق باید فعال کنیم و مسئولین قضایی این وعده را دادند که برای تسهیل امر بازرگانی و تجاری تجار و بازرگانان دادگاه‌های تخصصی تجاری را فعال کنند.

سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه دیدار‌هایی با علمای شیعه و سنی، نمایندگان گروه‌های فعال و سران عشایر در عراق داشتیم، افزود: از نکات برجسته این سفر آن بود که همگان بر آن بودند که حضور ایران اسلامی، شخص حاج قاسم سلیمانی و نیرو‌های ایرانی نقش بسیار تعیین کننده در نجات عراق از دست داعش و گروه‌های تکفیری داشتند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: از طرف اقلیم کردستان برای حضور در سلیمانیه دعوت شده بودیم، لکن به دلیل فشردگی کار‌ها و برنامه‌های سفر امکان رفتن (جز بغداد) به شهر‌های دیگر نبود و باید از مردم و مراجع عذرخواهی کنم. از طرف اقلیم کردستان یک هیات به بغداد اعزام شد و با آن‌ها دیدار داشتیم.
برچسب ها: رئیسی ، قضا ، عراق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۴°