ساخت شبیه ساز ماهواره بومی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۳۸۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
محققان کشور موفق به ساخت شبیه ساز ماهواره شدند که در آینده در طراحی ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی کشور استفاده خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابوالفضل دیانی برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی در خصوص «سامانه شبیه ساز نرم افزاری ماهواره» گفت: طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره طی چندین فاز انجام می‌شود که برای اجرای هر یک از مراحل، نیاز به تست و صحه‌گذاری سخت افزار و نرم افزار در حلقه وجود دارد.

وی افزود: در بسیاری از موارد در طراحی ماهواره برای توسعه و آزمایش، قطعه سخت افزاری مانند سنسور‌ها و عملگر‌ها وجود ندارد و به ناچار در روند ساخت و پیاده سازی ماهواره و بخصوص نرم افزار و الگوریتم‌های کنترل و مدیریت داده تأخیر زیادی ایجاد می‌شود، از این رو لازم است که با شبیه سازی مراحل را پیاده سازی و بخصوص تست عملکردی را انجام بدهیم.

دیانی تاکید کرد: به دلیل تحریم‌ها و بی اعتمادی به محصولات نرم افزاری سایر کشور‌ها تاکنون از سامانه شبیه سازی تجاری در سطح سیستم در کشور برای ساخت ماهواره مورد استفاده قرار نگرفته است.

این محقق اضافه کرد: با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع قطعات یا زیرسیستم‌ها مانند برخی از عملگر‌ها از جمله چرخ‌های عکس العملی، سنسور‌ها یا محموله تصویربرداری منطبق بر کاربرد مورد نظر برای ماهواره به صورت سخت افزاری برای انجام فاز‌های ساخت ماهواره در کشور موجود نیست و تهیه آن زمانبر است، از این رو استفاده از سامانه‌های شبیه سازی بهترین روش برای غلبه بر این مشکل است به همین دلیل در صدد برآمدیم تا سامانه شبیه ساز نرم افزاری ماهواره را در پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و پیاده‌سازی کنیم.

وی درباره کاربرد‌های این شبیه ساز گفت: این نرم افزار می‌تواند در تمام مراحل عمر ماهواره مورد استفاده قرار گیرد به صورتی که اکنون این سامانه در طراحی و ساخت ماهواره‌های ناهید ۲ و پارس ۱ در حال استفاده است.

به گفته برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی، با توجه به اینکه در آینده هر چیزی یک نمونه دیجیتالی شبیه به خود دارد که به آن دوقولوی دیجیتال هم اطلاق می‌شود، این شبیه ساز تا پایان عمر ماهواره و حتی پس از آن این نقش را برای ماهواره بر عهده خواهد داشت.

آقای دیانی با بیان اینکه تاکنون سامانه شبیه ساز ایرانی با این جامعیت در کشور نداشته ایم، گفت: استفاده از این شبیه ساز می‌تواند سرعت طراحی و ساخت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد.

نماینده پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: هر مرکز و سازمان فضایی در دنیا مانند ایسا و ناسا چنین نرم افزار‌هایی مختص به خودشان دارند که با طراحی این نرم افزار ایران هم به کشور‌های دارنده شبیه ساز پیوسته است.

این طرح در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم طرح‌های توسعه را کسب کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °