کشف یک خوشه ستاره‌ای با سیاه چاله‌های متعدد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۴۸۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
ستاره‌شناسان موفق به کشف یک خوشه ستاره‌ای شدند که دارای سیاه چاله‌های متعدد و کوچکی در مرکز خود است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از پایگاه اینترنتی اسپیس، بیشتر خوشه‌های ستاره ای، یک سیاهچاله در مرکز سیستم‌های خود دارند، اما ستاره شناسان به تازگی موفق به کشف یک خوشه ستاره‌ای جدید شده اند که به جای یک سیاه چاله بزرگ، سیاه چاله‌های متعدد و کوچکی در مرکز خود دارد.

محققان این خوشه را با استفاده از تلسکوپ «هابل» ناسا و فضاپیمای Gaia متعلق به سازمان فضایی اروپا، کشف کردند. این خوشه ستاره‌ای حدود هفت هزار و ۸۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

داده‌ها حاکی از آن است که جرم پنهان در مرکز این خوشه ستاره ای، دستکم از یک سیاه چاله «میانی» و نیز سیاه چاله‌های ستاره -جرم بیشتری پر شده است.

«ادورادو ویترال» و «گری مامون» از موسسه ستاره شناسی پاریس در فرانسه در مقاله‌ای درباره این کشف نوشته اند که شعاع کوچک این ماده تاریک نشان می‌هد که از ستاره‌های متراکم (کوتوله‌های سفید و ستاره‌های نوترونی) و سیاه چاله‌های ستاره-جرم تشکیل شده است.

سیاه چاله‌های ستاره-جرم، در واقع پایان مسیر تکامل ستاره‌های بزرگ جرم است. با این حال کسی از منشا سیاه‌چاله‌های کلان جرم خبر ندارد و نمی‌دانیم چرا به نظر می‌رسد که تقریبا در مرکز تمام کهکشان‌ها، از جمله کهکشان راه شیری ما، یک سیاه چاله کلان‌جرم قرار دارد.

این محققان افزودند که این سیاه چاله‌های ستاره-جرم باید بر جرم این ماده تاریک تسلط داشته باشند، در غیر این صورت بیش از ۲۵٪ آن‌ها از این خوشه متواری می‌شوند.

این محققان در نتیجه گیری اظهار داشتند که این مطالعه، اولین مطالعه‌ای است که هم جرم و هم وسعت آنچه را ارائه می‌دهد که به نظر می‌رسد مجموعه غالبی از سیاه چاله‌ها در مرکز یک خوشه ستاره‌ای باشد.

آن‌ها این کشف را هیجان انگیز توصیف کردند، زیرا می‌تواند قطعه دیگری از شواهدی باشد که نشان از وجود این سیاه چاله‌های مرموز و کوچک دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°