توقف بیش از ٢ هزار کامیون در پشت مرز دوغارون
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:55 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۴۹۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری از توقف حدود ۱۵۰۰ تا ۲ هزار دستگاه کامیون پشت پایانه مرزی دوغارون در ایران خبر داد و گفت: احتمالا مرز جانشین برای عبور این کامیون‌ها انتخاب خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «جواد هدایتی» به تشریح آخرین وضعیت ترافیکی پایانه مرزی دوغارون پرداخت و اظهار کرد: دیروز در پایانه مرزی اسلام قلعه واقع در نقطه مرزی افغانستان و ایران، چندین کامیون به‌طور پیاپی منفجر شدند.

وی گفت: این حادثه در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه با آتش گرفتن یک دستگاه تانکر گاز در پایانه مرزی اسلام قلعه شروع شد و به دلیل اینکه کامیون‌ها حامل فراورده‌های نفتی و گازی بودند، آتش به‌سرعت سرایت کرد و باعث فاجعه در این پایانه مرزی شد.

هدایتی اظهار کرد: شدت این حادثه به‌قدری زیاد بوده است که تا ساعت‌ها این آتش‌سوزی ادامه داشته است و موجب سرایت آتش به دیگر کامیون‌ها شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری گفت: با وقوع حادثه از همان ابتدا با همکاری تمامی دستگاه‌های مستقر در مرز، کامیون‌هایی که از مرز ایران خارج شده بودند و در حدفاصل دو مرز بودند، به‌سرعت به پایانه مرزی دوغارون بازگردانده شده و بلافاصله از محوطه خطر دور شدند.

وی تصریح کرد: حدود دو هزار کامیون به داخل کشور بازگردانده شد و تا اواخر شب آتش‌سوزی ادامه داشت.

هدایتی اظهار کرد: بلافاصله با وقوع حادثه با هماهنگی‌های انجام شده با کشور افغانستان و طی مشارکت مدیریت بحران، استانداری، سازمان راهداری و آتش‌نشانی کشورمان که به پایانه مرزی اسلام قلعه اعزام شده بودند، نسبت به اطفای آتش اقدام شد تا در نهایت آتش ساعت ۸ تا ۹ شب مهار شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری عنوان کرد: هنوز علت وقوع و تعداد ماشین‌های حادثه دیده به‌طور رسمی اعلام نشده است و منتظر خبر‌های قطعی در این زمینه هستیم.

وی گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده، به شرکت‌های حمل‌ونقل و دستگاه‌های مربوطه اعلام کردیم که از صدور سند و اعزام کامیون به پایانه مرزی دوغارون خودداری کنند؛ چون این احتمال وجود دارد که تا هفته‌ها پایانه مرزی مرز اسلام قلعه بسته باشد.

هدایتی با اشاره به تمهیداتی که از سوی کشورمان به‌منظور نظم‌بخشی به وضعیت پایانه مرزی دوغارون انجام شده، اظهار کرد: اکنون به سایر مرز‌ها اعلام شده که آمادگی کامل داشته باشند و به همین منظور احتمالاً ساعت کار در سایر پایانه‌ها افزایش پیدا کند؛ زیرا ممکن است که مرز دوغارون تا مدت‌ها بسته شود و به‌منظور جلوگیری از وقفه در تجارت، صادرات از مرز‌های دیگر انجام شود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کامیون پشت در‌های مرزی متوقف شده‌اند، افزود: برخی از این کامیونداران افغانی هستند و انتظار خارج شدن را دارند و منتظر هستند تا مرز باز شود. ما نیز منتظر هستیم تا یک خبر قطعی دریافت کنیم تا اگر وقفه طولانی شد، تردد از مرز‌های دیگر صورت بگیرد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: ممکن است روز‌ها یا هفته‌ها این پایانه مرزی بسته بماند و ما در حال حاضر، برای سایر پایانه‌های مرزی مشغول برنامه‌ریزی هستیم.

به گفته وی، اکنون مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این پایانه مرزی مستقر هستند و تمامی دستگاه‌ها در آمادگی کامل به سر می‌برند.

به گزارش ایرنا، در ساعت ۱۳ دیروز ۲۵ بهمن ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد.
انفجار اولیه بخاطر حضور تانکر‌های حامل سوخت و گاز در منطقه به ده‌ها انفجار پی در پی و آتش سوزی بسیار گسترده‌ای انجامید لذا والی هرات بلافاصله از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.
استاندار خراسان رضوی علاوه بر صدور سریع دستور به نهاد‌های امدادی برای گسیل به سمت منطقه آسیب‌دیده، عصر دیروز به بازدید مرز دوغارون رفت.

۶۵ آتش‌نشان از شهر‌های تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با ۲۰ دستگاه خودروی سنگین و چهار خودروی نیمه‌سنگین آتش‌نشانی ظرف عصر دیروز تاکنون از دو جبهه شرقی و غربی عملیات مهار آتش گسترده و انفجار‌های پی در پی در اسلام‌قلعه افغانستان را انجام داده‌اند.
سازمان آتش‌نشانی مشهد نیز ١١ دستگاه خودرو تخصصی اطفای حریق را برای مهار آتش به منطقه مرزی اعزام کرد.

هم‌اینک لکه‌گیری آتش، ایمن‌سازی و مهار باقیمانده حریق کامیون‌ها توسط آتش‌نشان ایران در اسلام‌قلعه افغانستان به منظور اطفا نهایی آتش همچنان ادامه دارد.

گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد نیز در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۴°