تبرئه ترامپ با آرای نژادپرستانه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:07 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۴۹۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
تصمیم ۴۳ سناتور جمهوریخواه برای تبرئه دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در دومین جلسه محاکمه استیضاحش، از سوی بسیاری از ناظران به عنوان رای نژادپرستانه که از سفیدبرترپنداری حمایت می‌کند، محکوم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، ترامپ به دلیل نقش داشتن در تحریک حمله به ساختمان کنگره به منظور جلوگیری از نهایی کردن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، تحت محاکمه قرار گرفت.

کیمبرلی آتکینز نویسنده ارشد روزنامه آمریکایی بوستون گلوب توئیت کرد که اوباشی که به ساختمان کنگره حمله کردند، قصد داشتند مانع از شمارش آرای سیاهپوستانی، چون وی شوند.

کارن عطیا روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست نیز تبرئه ترامپ را پیروزی برتری سفیدپوستان دانست و گفت: تاریخ نشان خواهد داد که رهبران دو حزب آمریکا، افراط گرایی سفید، شورش و خشونت را میسر کردند تا بخشی مجاز از سیاست ما باشد.

۶۷ سناتور باید به گناهکاری ترامپ رای مثبت می‌دادند تا وی محکوم شود. رئیس جمهوری سابق در جلسه عصر شنبه کنگره با ۵۷ رای موافق محکومیت وی در برابر ۴۳ رای مخالف تبرئه شد. ۸۹ درصد از اعضای سنا سفیدپوست هستند.

در همین حال، خلیل جبران محمد استاد تاریخ، نژادپرستی و تاریخ سیاسی دانشگاه هاروارد گفت که تبرئه ترامپ، انتخاب جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را به پیروزی انتخاباتی آبراهام لینکلن در سال ۱۸۶۱ شبیه ساخت که چند ماه بعد با جنگ داخلی توام شد.

وی افزود: ترامپ اکنون رئیس نئوکنفدراسی است که قبلا حزب جمهوریخواه نامیده می‌شد. این حزب متشکل از افرادی است که اجدادشان همواره در همه سطوح دولت و جامعه، نمایندگانی داشته اند.

دونالد ترامپ در تاریخ آمریکا تنها رئیس جمهوری است که پس از خروج از کاخ سفید مورد محاکمه قرار گرفت چرا که در هفته پایانی حضور در کاخ سفید، با ۲۳۲ رای مجلس نمایندگان استیضاح شد.

اتهام وی «تحریک برای شورش» بود که در پی آن حادثه یورش هوادارانش به کنگره و کشته شدن پنج نفر، زخمی شدن ده‌ها تن و چندین میلیون دلار خسارت مادی رخ داد.

این شورش زمانی رخ داد که در نشست مشترک کنگره آمریکا، آرای گزینشگران انتخاباتی ایالت‌های آمریکا در حال شمارش بود و پیش بینی می‌شد پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا به تایید برسد.

ترامپ در سال ۲۰۱۹ هم به اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در برابر کنگره» در مجلس نمایندگان استیضاح شد، اما در دادگاه سنا، تبرئه شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°