فایده تغییر دامنه نوسان قیمت سهام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:47 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۵۰۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
کارشناس بازار سرمایه: دامنه نوسان نا متقارن یک سیاست ضروری کوتاه مدت برای حفظ سرمایه گذاران خرد در بورس است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 برنامه ۱۸:۳۰ در ۲۶ بهمن به موضوع تاثیر تغییر دامنه نوسان خرید و فروش سهام بر بازار سرمایه اختصاص داشت و بهروز خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه با حضور در این برنامه درباره تصمیم شورای عالی بورس بر تغییر دامنه نوسان معاملات سهام در بورس گفت:منظور از دامنه نوسان سقف کاهش و یا افزایش قیمت سهام در یک روز است؛ که تا کنون این میزان مثبت یا منفی ۵ درصد بود؛ که فعلا تا پایان سال سقف کاهش به ۲ درصد و سقف افزایش به ۶ درصد تغییر یافت.
 وی افزود: سهامداران جدید باید بدانند نوسان قیمت پدیده‌ای بد نیست، بلکه آنچه بد است نقد شوندگی پایین یک سهم  است و به عبارت دیگر میزان نقد شوندگی یک سهم شاخص اصلی برای سهامدارن حرفه‌ای است.
 
خدارحمی درباره دلیل تصمیم شورای عالی بورس بر تغییر دامنه نوسان معاملات بازار سرمایه گفت: تازمانی که این فرهنگ که نقد شوندگی اولویت مردم باشد، ایجاد شود، شورای بورس برای کاهش نگرانی سهامداران جدید تصمیم به تغییر دامنه نوسان گرفت.

وی تاکید کرد: مردم باید بر اساس ارزندگی سهم و نه بر اساس جو روانی و رفتار هیجانی حاکم بر بازار بورس، اقدام به خرید کنند.

 این کارشناس با اشاره به حساس بودن بازار سرمایه به اخبار گفت: مسئولان مربوط از گفتن حرف‌های نسنجیده بپرهیزند تا شاهد ایجاد جو هیجانی در بورس نباشیم. همچنین دولت هم لازم است برنامه خود را در یکی دو سال آینده اعلام کند تا آرامش بر بازار سرمایه حاکم شود.

جواد عشقی‌نژاد - کارشناس بازار سرمایه که به صورت ارتباط اینترنتی در این گفتگو حضور داشت : در یک اقتصاد توسعه یافته مردم باید در بازار سرمایه حضور داشته باشند. این دامنه نوسان نا متقارن یک سیاست ضروری کوتاه مدت برای حفظ سرمایه گذاران خرد در بورس است. امیدوارم به روزی برسیم که مانند بازار‌های بزرگ دنیا دامنه نوسان کاملا حذف شود.

وی درباره ضرورت اتخاذ سیاست‌های موقت حمایتی برای سرمایه‌های خرد گفت: سرمایه‌های خرد بسیار مهم هستند و همیشه به اقتصاد ما کمک کرده اند، پس باید ابتدا ابزار و ساختار مناسب برای جذب این سرمایه‌ها ایجاد کرد و سپس حمایت‌های لازم از آن انجام شود.
 
وی تاکید کرد: در بازار‌های بزرگ هم برای جلوگیری از زیان‌های هیجانی محدودیت دامنه نوسان ایجاد شده است.
 
مشروح این گفتگو را در ادامه مشاهده می کنید.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°