طرح جهش تولید مسکن؛ بارقه امید برای خانه دار شدن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۰۵۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
دست اندرکاران تهیه طرح جهش تولید مسکن و مجریان آن پس از تصویب، معتقدند که با اجرای این طرح و تولید مسکنِ متناسب با نیاز کشور، فاصله توان خرید مردم با قیمت های مسکن کاهش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مجتبی یوسفی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون عمران رفع نقائص و کاستی های قوانین و طرح های قبلی حوزه مسکن را از ویژگی های طرح جهش تولید خواند و گفت: پیش از این نیز ما قوانین مختلفی در حوزه مسکن داشتیم اما به جرات می توان گفت قانون جامعی که همه بخش های این عرصه را مورد توجه قرار دهد، نداشتیم.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی در حوزه تامین مسکن باید به ۳ عرصه تامین منابع مالی، ساخت و حمایت و قیمت گذاری توجه داشت، گفت: ضروری است که با گرفتن پایه‌های جدید مالیاتی، بازار مسکن از دست دلال‌ها خارج شود.

یوسفی تهیه طرحی همچون "طرح جهش تولید مسکن" را آرزویی در حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: اکنون ۲ هفته است که این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

یوسفی گفت: امروز ماده هفدهم از این طرح ۲۲ ماده‌ای در کمیسیون عمران بررسی شد و روز دوشنبه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی افزود: پیش بینی ما این است که تا پایان این هفته، طرح نهایی شده و با طی روند قانونی به شورای نگهبان ارجاع شود.
طرح جهش تولید مسکن؛ بارقه امید برای خانه دار شدن
یوسفی با قدردانی از اسلامی، وزیر فعلی راه و شهرسازی و همکارانش تصریح کرد: در دوره قبلی این وزارتخانه هیچ اقدام موثری در ۶ سال صورت نگرفت و طرح‌هایی هم که ارائه شد، در عمل خروجی واقعی نداشت.

وی افزود: افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن و آرزو شدن خرید و حتی رهن مسکن برای بخش قابل توجهی از مردم به این معنی است که اقدام مناسبی در این عرصه صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون عمران همچنین درباره طرح در حال انجام اقدام ملی مسکن نیز با اعلام این خبر که مصوب شده وام مسکن در این طرح به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد، اظهار داشت: باز پرداخت اقساط این وام که ماهیانه چند میلیون تومان است از عهده خانوار‌های فقد مسکن خارج است.

یوسفی با بیان اینکه قرار است امسال ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شود، افزود: اینکه برخی می‌گویند سرمایه گذاری در حوزه مسکن باعث خلق پول قوی شده و اثر تورمی دارد، حرف صحیحی نیست، چگونه است که وقتی به بازار مسکن که نیاز مردم است می‌رسیم، می‌گوییم اثر تورمی دارد، اما درباره بازار‌های دلال بازی و سفته بازی چنین عقیده‌ای نداریم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تولید ۲۹ میلیون تن فولاد در کشور اظهار داشت: این درحالی است که فولاد مورد نیاز کشور ۹ میلیون تن است و در زمینه سیمان نیز با همین وضع مواجه هستیم.

وی افزود: یکی از مفاد طرح جهش تولید مسکن، اجاره داری حرفه‌ای و حمایت از صنعتی سازی است و بر اساس آن از انبوه ساز حمایت می‌کنیم.
 
طرح جهش تولید مسکن؛ بارقه امید برای خانه دار شدن
در ادامه برنامه تیتر امشب یکشنبه شب، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با قدردانی از اهتمام نمایندگان برای کمک به روند تولید مسکن، اظهار داشت: ما از هر قدمی که به تولید مسکن کمک کند استقبال می‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: البته جزئیاتی در این طرح وجود دارد که باید بررسی و رفع اشکال شود.

وی با بیان اینکه تولید مسکن متناسب با استطاعت خانواده‌ها یکی از مشکلات عمده این عرصه است، افزود: ممکن است تصور بر این باشد که در حال حاضر با تعداد واحد مسکونی مازاد بر خانوار مواجه هستیم، اما واقعیت این است که فاصله بین استطاعت و توان خرید خانوار‌ها با مسکن زیاد است و امیدواریم این قانون جدید به کاهش این فاصله کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه نقاط ضعف قوانین قبلی باید در طرح جدید رفع شود، در دفاع از طرح اقدام ملی مسکن افزود: طرح اقدام ملی مسکن در زمانی که شروع شد از حمایت‌های مالی کافی برخوردار نبود، اما وزارت راه و شهرسازی بین اینکه هیچ کاری نکند و یا اینکه طرحی را لااقل طبقه متوسط اجرا کند، دومی را انتخاب کرد.

محمودزاده افزود: طرح اقدام ملی به گونه‌ای نوشته شده که حتی در شرایط سخت اقتصادی فعلی نیز احداث بیش از نیم میلیون واحد مسکونی بر مبنای آن آغاز شده است.

وی تامین بستر‌های مورد نیاز صنعتی سازی را ضروری دانست و گفت: اگر بستر‌های لازم فراهم شود، دیگر نیازی نیست ما از انبوه ساز بخواهیم که به این عرصه روی آورد.
طرح جهش تولید مسکن؛ بارقه امید برای خانه دار شدن
در ادامه این گفتگوی تلویزیونی، مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن با اشاره به فاصله داشتن قدرت خرید مردم با قیمت مسکن، اظهار داشت: موضوعی که طرح جهش تولید مسکن به آن توجه داشته رساندن سطح تولید مسکن به سطح مورد نیاز سالانه کشور است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در این طرح به فناوری‌های نوین ساخت نیز توجه شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۷۹°    ۱۶.۹۹°