کمیاب‌ترین گروه خونی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:57 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۵۳۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ۳۴ درصد اهداکنندگان خون در ۱۰ ماهه سال ۹۹ در گروه خونی O مثبت و تنها یک درصد آنان از گروه خونی AB منفی بوده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر بشیر حاجی‌بیگی درباره وضعیت اهدای خون در کشور طی ۱۰ ماه گذشته اظهارکرد: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان دی، در مجموع یک میلیون و ۹۹۸ هزار و ۸۹۵ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد، یک میلیون و ۵۸۱ هزار و ۱۸۰ واحد خون اهدا شده است.

وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال، ۲ میلیون و ۷۵۵ هزار و ۷۰۸ واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

کمیاب‌ترین گروه خونی در کشور

حاجی بیگی ادامه داد: ۳۴ درصد اهداکنندگان خون در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹ در گروه خونی O مثبت بوده‌اند و تنها یک درصد از اهداکنندگان خون در کشور از گروه خونی AB منفی بوده‌اند. باید توجه کرد که AB منفی کمیاب‌ترین گروه خونی در کشور محسوب می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: همچنین بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹ در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، هرمزگان و گلستان بوده است. همچنین بالاترین شاخص اهدای خون بانوان در کشور مربوط به استان‌های لرستان با ۸ درصد، کردستان با ۸ درصد و خراسان جنوبی با ۸ درصد بوده است. شاخص اهدای خون بانوان در کشور هم اکنون ۵.۲ درصد است. 

۳ استان در صدر اهدای خون کشور

حاجی‌بیگی همچنین گفت: بیشترین میزان اهدای خون در استان‌های تهران با ۱۵ درصد، استان فارس با ۷ و نیم درصد و استان خراسان رضوی با ۷ درصد بوده است. همچنین در ۱۰ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۸ بیشترین میزان رشد اهدای خون در استان‌های خراسان جنوبی و قم بوده است.

وی ادامه داد: همچنین بیشترین میزان اهدای خون به صورت مستمر در استان‌های سمنان با ۷۳ درصد، لرستان با ۶۵ درصد و مازندران با ۶۴ درصد بوده است. باید توجه کرد که اهداکننده مستمر فردی است که در سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون می‌شود.

۴ استان که بیشترین میزان اهدای پلاسما از بهبودیافتگان کرونایی را دارند

وی درباره میزان اهدای پلاسمای بهبود یافتگان از کرونا نیز گفت: از اردیبهشت تا پایان دی ۱۳۹۹، ۱۸ هزار نفر مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد ۱۵ هزار واحد پلاسما اهدا شده است. استان‌های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان به ترتیب چهار استان اول در زمینه اهدای پلاسمای بهبود یافتگان بیماری کرونا هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°