امنیت و آسایش مردم خط قرمز نیروی انتظامی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۰۵۵۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
سخنگوی نیروی انتظامی با بیان اینکه امنیت و آسایش مردم خط قرمز ماست، گفت: پلیس با کسانی که به هر دلیلی بخواهند موجبات ناامنی را در جامعه فراهم و آسایش مردم را خدشه دار کنند، مقتدرانه برخورد خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سردار مهدی حاجیان در نشست خبری امروز (دوشنبه) درخصوص اقدامات نیروی انتظامی در مقابله با ویروس کرونا در کشور در یکسال گذشته اظهار کرد: نیروی انتظامی ۸ هزار و ۷۵۰ کیلومتر از مرز‌ها را مراقبت می‌کند و علاوه بر آن براساس وظیفه ذاتی خدمات رسانی گسترده‌ای در شهرها، روستا‌ها و خیابان‌ها دارد.

وی در ادامه افزود: در دوره کرونا نیز نیروی انتظامی علاوه بر خدمات رسانی در شبکه بهداشت و درمان در برخورد با گرانفروشان و محتکران با اقتدار کامل وارد شد.

حاجیان اضافه کرد: درخصوص سرکشی و بازدید از صنوف در طول یک سال شیوع کرونا، از یک میلیون و ۳۶۸ هزار صنف بازدید کردیم، در بحث پیشگیری به ۷۴۵ هزار مورد تذکر شفاهی دادیم و ۳۴ هزار واحد صنفی متخلف را نیز پلمب کردیم.

سخنگوی ناجا بیان کرد: در بحث قاچاق دارو و احتکار آن، با همراهی تعزیرات و سایر نهاد‌ها نظارت ویژه‌ای داشتیم و بیش از ۲۲ میلیون ماسک را که احتکار شده بود کشف و ضبط کردیم و همچنین یک میلیون و ۲۷۳ هزار لیتر مواد شوینده را نیز که احتکار شده بود کشف کردیم و محتکران را در این بخش تحویل مراجع قضایی دادیم.

حاجیان با بیان اینکه در بحث محدودیت‌های شبانه نیز پلیس مقتدرانه ورود پیدا کرد، گفت: ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد تخلف رانندگی را در این بخش ثبت کردیم. در این بخش ابتدا دوربین‌ها شناسایی می‌کنند و در اختیار کارشناسان قرار می‌دهند سپس کارشناسان با بررسی موارد عکس گرفته اعمال قانون می‌کنند.

تخلف چهار میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در محدودیت‌های کرونایی

سخنگوی نیروی انتظامی درباره اعمال قانون در زمان محدودیت‌های تردد اعم از تردد شبانه و یا تردد در شهر‌ها و استان‌های قرمز، زرد و یا نارنجی اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد از مصوبات ستاد ملی کرونا، مستقیم یا غیر مستقیم به نیروی انتظامی مربوط می‌شود و در واقع برای اجرای این مصوبات نیاز به حضور پلیس بود که مقتدرانه انجام شد.

وی گفت: در بحث مقابله با بیماری کرونا، نیروی انتظامی هوشمند سازی پلیس را در دستور کار قرار داد و روند آن را تسریع کرد.

سخنگوی ناجا افزود: همچنین سامانه‌های مختلفی مانند "پلیس من" و یا بحث نوبت دهی را برای جلوگیری از تجمع مردم در مراکز پلیس راه اندازی کردیم تا به صورت غیر حضوری به مردم خدمات داده شود.

وی اضافه کرد: در بحث اعمال محدودیت‌ها بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد اعمال قانون شده اند که چهار میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو تخلفاتشان محرز شده است.

حاجیان افزود: این اعمال جریمه‌ها در بحث محدودیت‌های کرونایی صرفاً اجرای فرآیند قانونی است و اینکه جریمه‌ها به نیروی انتظامی داده شود، صحیح نیست بلکه این یک فرآیند اجرایی قانون است.

آمادگی کامل نیروی انتظامی برای حفظ سلامت مردم

سخنگوی ناجا گفت: با توجه به در پیش بودن نوروز و همچنین ورود موج جدید بیماری، تمام اقدامات نیروی انتظامی در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کروناست و ناجا علاوه بر حفظ امنیت، حافظ سلامت مردم است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی ساختار انعطاف پذیری دارد و در هر شرایطی می‌تواند خود را منطبق با آن شرایط کند و در دوره کرونا توانست امکانات بهداشتی و تجهیزات بیمارستانی خود را چند برابر کند.

حاجیان افزود: در بحث قاچاق تجهیزات پزشکی دو هزار و ۲۶۶ متهم را شناسایی و دستگیر کردیم و برای این افراد ۲ هزار و ۴۴ فقره پرونده قضایی تشکیل و تحویل مقامات قضایی شدند.

رفع مشکل سیستم پیامک‌های ارسال شده درباره کشف حجاب

سخنگوی ناجا در خصوص پیامک‌های مربوط به کشف حجاب گفت: وظیفه نیروی انتظامی اجرای قانون است و قانون ما بر مبنای شرع است و اگر تخلفی صورت بگیرد مالک خودرو‌ها به مراکز پلیس فراخوانده می‌شوند و بعد از توجیه، مراحل قانونی آن طی خواهد شد.

حاجیان در خصوص اینکه در برخی از موارد مشاهده شده است حجم زیادی پیامک به رانندگان ارسال شده است، افزود: در یک مدتی این سیستم ایراد داشت، اما برطرف شد و اگر از این قبیل پیامک‌ها ارسال شده است رانندگان می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین پایگاه امنیت اخلاقی در محل زندگی شان نسبت به رفع این خطا اقدام کنند.

مجوز تردد در خط ویژه به نمایندگان مجلس کذب محض است

حاجیان در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اعطای مجوز تردد در خط ویژه به نمایندگان مجلس افزود: در ماجرای درگیری سرباز راهور با نماینده مجلس و سیلی خوردن، سرباز پلیس راهور وظیفه قانونی خود را انجام داده و خودروی آن نماینده مجوز تردد در خط ویژه را نداشته است بنابراین کار آن سرباز قانونی بود و خیلی هم وظیفه خود را خوب انجام داده است.

وی گفت: قانون برای همه مساوی و یکسان است و هیچ تفاوتی در اجرای قانون نیست و هر خودرویی که مجوز تردد دارد می‌تواند وارد خط ویژه شود و اعطای این مجوز نیز باید در راستای ضوابط و متناسب با شرایط باشد.

سخنگوی ناجا افزود: نیروی انتظامی از حق سربازان و کارکنان خود قاطعانه دفاع خواهد کرد و فرماندهی ناجا نیز سربازان ناجا را فرزندان خود می‌داند که باید مورد تکریم و احترام قرار بگیرند.

حاجیان گفت: پرونده اتفاق سیلی خوردن سرباز ناجا از نماینده مجلس، فرایند قانونی خود را طی می‌کند و ما گزارش شکایت خود را به مجلس ارسال کرده ایم.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود بعد از سیلی خوردن سرباز مجوز تردد به نماینده‌ها داده شده است کذب محض است. از آن تاریخ نه درخواستی شده و نه مجوزی داده شده است.

آمادگی پلیس برای رفع توقیف همه موتور‌های داخل پارکینگ

سخنگوی نیروی انتظامی در بخش دیگری از این نشست، درباره دستور رفع توقیف موتورسیکلت‌های رسوبی گفت: این موتورسیکلت‌ها از مدت‌ها قبل در پارکینگ‌ها توقیف بود که با دستور فرماندهی ناجا تسهیلات و تخفیف‌هایی اعمال شد و درصدد رفع توقیف این موتورسیکلت‌ها برآمدیم.

وی اضافه کرد: ۶۹ هزار و ۵۵۸ موتورسیکلت رسوبی داریم که پلیس بعد از شناسایی و احراز هویت صاحبان موتور‌ها آن‌ها را تحویل می‌دهد.

حاجیان با بیان اینکه مردم یا صاحبان موتور‌ها به پلیس راهنمایی رانندگی استان‌ها و شهرستان‌ها مراجعه کنند، افزود: ما آمادگی داریم تمامی این موتور‌ها را رفع توقیف کنیم و به صاحبان تحویل بدهیم مگر اینکه دستور قضایی داشته باشند.

امنیت و آسایش مردم خط قرمز ماست

سخنگوی ناجا همچنین درباره برخورد و مبارزه با اراذل و اوباش و مخلان امنیت مردم تاکید کرد: مردم پلیس مقتدر و مهربان را می‌خواهند و کسانی که به هر دلیلی بخواهند موجبات ناامنی را در جامعه فراهم و آسایش مردم را خدشه دار کنند و یا در بین مردم رعب و وحشت ایجاد کنند پلیس مقتدرانه با این افراد برخورد خواهد کرد چراکه امنیت و آسایش مردم خط قرمز ماست.

وی گفت: این موضوع یعنی ایجاد رعب و وحشت در بین مردم و سلب امنیت در قانون جرم انگاری شده و عنوان مجرمانه آن نیز "محاربه" است و کسانی که امنیت مردم را به خطر می‌اندازند قانون این موضوع را جرم انگاری کرده و با آن برخورد می‌کند.

حاجیان با بیان اینکه مردم ما بهترین مردم دنیا هستند و بایستی پلیس خدمتگزار در خدمت آن‌ها باشد، عنوان کرد: ما اجازه نمی‌دهیم که موجبات ناامنی برای مردم پیش بیاید و یا از مردم سلب آسایش شود، اینکه عده‌ای معدود بخواهند آسایش و امنیت مردم را خدشه دار کنند این خط قرمز پلیس است و مقتدرانه با ناامن کنندگان برخورد خواهد شد.

وی گفت: پلیس در همه حال خودش را از آنِ مردم، برای مردم و در خدمت مردم می‌داند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °