اروپا و آمریکا از فرصت پیش آمده استفاده کنند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۰۶۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
سخنگوی دولت گفت: امیدواریم سه کشور اروپایی و آمریکا از فرصت کوتاه باقی مانده استفاده کنند و اجازه ندهند که دستیابی به راه حل‌های دیپلماتیک در رسیدگی به این اختلاف غیرضروری بغرنج‌تر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ آقای علی ربیعی امروز در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در خصوص سررسیدن موعد قانون رفع تحریم‌ها در ۲۱ فوریه و رفع نشدن تحریم‌ها و تصمیم دولت در این خصوص گفت: بر اساس بند ششم قانون مجلس شورای اسلامی، از آنجاییکه تحریم‌ها تا امروز لغو نشده، دولت و سازمان انرژی اتمی مجبور به تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است که موجب کاهش نظارت‌ها و بازرسی‌های فراپادمانی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای خواهد شد.

آقای ربیعی تاکید کرد: این مسئله امری زمان بر نیست و وقتی موعد آن برسد، اجرای داوطلبانه پروتکل می‌تواند به سرعت متوقف شود. ایران عضو پادمان است و بر اساس تعهدات پادمانی، بخش عمده‌ای از نظارت ها، یعنی نظارت‌هایی که در چارچوب پروتکل الحاقی نیستند، باقی خواهند ماند.

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل به معنای قطع همکاری با آژانس نیست

وی گفت: بنابراین توقف اجرای داوطلبانه پروتکل به معنای قطع همکاری با آژانس نیست. این همکاری ادامه خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران قطعا طی نامه‌ای همه موارد را از قبل به اطلاع آژانس خواهد رساند، کما اینکه تا کنون نیز چنین کرده است.

سخنگوی دولت افزود: روشن است که این اقدام خلاف میل باطنی و به دلیل تعلل آمریکا در لغو تحریم‌ها و انجام تعهدات اش بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام می‌گیرد. br/ آقای ربیعی همچنین گفت: ما همچنان برجام را توافقی معتبر و بهترین توافق ممکن می‌دانیم و آماده ایم که فوراً و در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرف‌های توافق به تعهداتشان تمامی گام‌های برداشته شده بر اساس پاراگراف ۳۶ برجام را به وضعیت اولیه در توافق برجام بازگردانیم.

آقای ربیعی همچنین در ادامه نشست خبری گفت: از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران از حضور باشکوه مردم که همچنان با گذشت بیش از ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با حضور خود و این بار متفاوت جشن پیروزی انقلاب شرکت کردند، تشکر می‌کنم.

سخنگوی دولت ۲۲ بهمن را فرصتی برای تبیین آموزه‌های دوران ساز امام خمینی (ره) دانست و تصریح کرد: مراسم امسال آخرین مراسم برگزاری جشن پیروزی انقلاب در دولت دوازدهم و در آستانه قرن جدید و در پایان سقوط فشار حداکثری بود.

وی افزود: دولت یازدهم و دوازدهم با همه توان و تدبیر تمام تلاش خود را برای اجرایی ساختن آرمان‌های شناخته شده انقلاب اسلامی در خصوص استقلال و آزادی و جمهوریتی در پرتو آموزه‌های اسلامی و دو حق سرنوشت مهم، حق تعیین سرنوشت مردم در داخل و در عرصه‌های جهانی و بین المللی بکار برده است.

جهان ایران را دارای کشوری با منطق و صاحب حق می‌شناسد

آقای ربیعی گفت: دولت بر مبنای یک تفسیر اصیل برای تحقق معنای واقعی استقلال و اجتناب از مترادف گرفتن استقلال یا انزوا از وابسته شدن کشور و یا افزایش تاثیرگذاری خارجی‌ها و تسلیم شدن در مقابل یاغی گری مقاومت و با برنامه ریزی‌های صحیح، منطقی و عقلانی در استقلال ایران پای فشاری داشتند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: امروز نه ما تحت تاثیر کشوری قرار گرفتیم و هم جهان ایران را دارای کشوری با منطق و صاحب حق می‌شناسد.

وی افزود: سه شکست دولت پرقدرت یاغی آمریکا در شورای امنیت و دو شکست در دادگاه لاهه و یک شکست در آژانس بین المللی در دولت دوازدهم، بدون اینکه ذره‌ای از استقلال سیاسی ما در جهان مخدوش شود و نیز برای استقلال اقتصادی برغم تحریم‌ها و جنگ اقتصادی ظالمانه به نوعی با افزایش رشد و مقاومت در مقابل این فشار‌ها هم دست یافتیم.

آقای ربیعی گفت: هر چند حاشیه سازی‌های زیاد، مجالی نداد تا داستان‌های مقاومت به درستی روایت شود. امروز دولت با وقوف به نگرانی و مشکلات زندگی مردم همه تلاش خود را برای کاهش مشکلات به کار بسته و معتقد است باید بتوانیم حقوق ملت ایران را از ناقضین آن بستاند و تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق به کار گیرد.

تلاش آمریکا و صهیونیست‌ها برای مشروعیت دادن به تحریم ظالمانه خنثی شد

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: دولت اعتدالی در مقابل دو جریان افراط و تفریط و دو تحریف از استقلال انزوا و وابستگی سیاسی حرکتی متعادل را سامان داد.

وی تصریح کرد: دولت دوازدهم با مفهوم تعامل سازنده با جهان که انعکاسی از تفسیر اعتدالی از استقلال است با جهان ارتباط برقرار کرد؛ و به این ترتیب همه کوشش‌های آمریکایی – صهیونیستی برای مشروعیت بخشی بین المللی به تحریم ظالمانه و ضد ایرانی را خنثی و بر ضد خود بدل کرد.

آقای ربیعی افزود: دولت تا پایان کار خود سه امر تعامل سازنده با جهان در مقابل دو افراط و تفریط انزوا و وابستگی و تسلیم شدن، و در عرصه داخلی سیاست مشارکت حداکثری در مقابل دو افراط و تفریط هرج و مرج طلب و عدم مشارکت را دنبال خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: در زمینه اقتصاد دولت با یک آغاز خوب و برنامه توسعه‌ای و رشد اقتصادی مناسب شروع به کار کرد؛ و تا سال ۹۷ روند رشد و ثبات اقتصادی قابل قبول و تورم نزدیک به تک رقمی و توسعه زیرساخت‌های اثرگذار بر آبنده به کار خود ادامه داد. اما از خلاف آمد بد تحولات جهانی با یاغی‌ترین دولتی طرف شد که آنچنان عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرد تا ایران را بر مبنای یک خیال واهی واردار به تسلیم و عدم استقلال و آزادی بکشاند، اما در این میان دولت با کاستن فشار تحریم بر زندگی مردم و افزایش زیرساخت‌های توسعه برای نسل آینده در مقابل بی عملی و عقب گرد اقتصادی و همراه با حفظ استقلال کشور کار خود را دنبال کرد.

وی ادامه داد: در این میان دولت با یک صبر و سکوت از سر دلسوزی برای آرام نگهداشتن فضای جامعه و نگران نکردن مردم و پرهیز از تلخی ذائقه مردم به دور به از حاشیه سازی‌ها به کار خود ادامه می‌دهد.

آقای ربیعی اظهار داشت: به تجربه مطمئنم ما در پایان دولت پس از عبور از سختی‌ها وضع بهتری از جنبه اقتصادی در پیش رو خواهیم داشت به امید و لطف الهی.

اختصاص ۲۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای استان خوزستان

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری گفت: یکی از موضوعاتی که در جلسات متعدد دولت مورد بحث قرار می‌گرفت مسائل مختلف استان‌های مرزی و برخی استان‌ها که مسایلی از قبل حل نشده متعددی دارند بوده است. استان خوزستان با توجه به مقاومت ۸ ساله مردم و نقش آن‌ها در امنیت و سرافرازی ایران همواره برای دولت پر اهمیت بوده است.

وی افزود: به منظور حل مسئله فاضلاب در شهر‌های استان خوزستان و کمک به طرح‌های آب رسانی روستایی تفاهم نامه‌ای بین وزارت نیرو و ۸ بانک برای ۸ شهر در استان خوزستان روز شنبه ۲۵ بهمن ماه امضا شد.

آقای ربیعی تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه ۱۹۴۰ میلیارد تومان برای فاضلاب و ۲۵۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی در مجموع ۲۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شد.

دولت جهت تامین نظر نمایندگان مجلس اصلاح لایحه بودجه را در دستور کار قرار داد

سخنگوی دولت اظهار داشت: در ستاد اقتصادی دولت روز یکشنبه رییس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از جلسه‌ای که با جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده بود ارائه دادند و به همین منظور هیات دولت جهت تامین نظر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، بررسی و اصلاح آن را در دستور کار خود قرار داد.

وی خاطر نشان کرد: بودجه در سقف کل ۸۵۴.۶ هزار میلیارد تومان قرار گرفت که از ۲۶۲.۶ واگذاری دارایی‌های مالی و ۲۲۵.۱ واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و ۳۶۶.۹ سایر درآمدها؛ و به اندازه ۴۰ هزار میلیارد تومان صرفه جویی لحاظ شد.

آقای ربیعی گفت: تلاش شده است تا موارد مهم اختلافی به نحوی مورد توجه قرار گیرد و در یک تفاهم دو جانبه اصلاح شود. امیدواریم نمایندگان محترم با درک محدودیت‌ها و شرایط کشور به کلیات آن رای مثبت دهند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای حرکت با تفاهم و همراهی با دولت سپاسگزاری می‌کنم. دولت روز یکشنبه آیین نامه سامانه تدارکات الکترونیکی را تصویب کرد.

وی گفت: براساس این مصوبه در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ایجاد شفافیت مالی، مبارزه با فساد، برقراری محیط رقایت پذیر سالم و عدالت اقتصادی هست که برگزاری مناقصات و دیگر معامله کنندگان بخش عمومی و کلیه موسسات دولتی یا نهاد‌های عمومی غیردولتی باید در چارچوب سامانه تدارکات الکترونیکی دولت باشد.

آقای ربیعی اضافه کرد: در بخشی از این مصوبه الزام و اجازه دادن آگهی‌های دولتی به مطبوعات نادیده گرفته شده بود. با توجه به اهمیت تقویت مطبوعات اندکی پس از جلسه این غفلت مورد توجه قرار گرفت و معاون اول محترم اصلاح مصوبه را در دستور کار روز چهارشنبه جلسه هیات دولت قرار دادند و قطعا مصوبه اصلاح خواهد شد.

شفاف سازی و سرعت بخشیدن در برنامه‌های حوزه تولید مسکن

سخنگوی دولت افزود: مصوبه دیگری به منظور شفاف سازی و سرعت بخشیدن در ایجاد برنامه‌های حوزه تولید مسکن و شرایط واگذاری به گروه‌های هدف تصویب شد، هیأت وزیران به منظور ایجاد بستر‌های مورد نیاز تسریع در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های حوزه تولید مسکن (از جمله طرح اقدام ملی مسکن) و تسهیل شرایط برای گروه‌های هدف، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اصلاح کرد.

وی گفت: به موجب اصلاحیه مذکور، فاقدان مسکن به افراد سرپرست خانواری اطلاق می‌شود که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهاد‌های عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

آقای ربیعی اظهار کرد: همچنین مطابق اصلاح آیین‌نامه فوق، سابقه سکونت برای مهاجران از کلان شهر‌ها به سایر شهر‌های کشور به یک سال کاهش می‌یابد.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه ساعت ۱۲ و۳۰ دقیقه ۳۰ بهمن سال ۹۸ بود که اولین مورد کرونا در شهرستان قم به طور قطع مورد شناسایی قرار گرفت، افزود: بیش از ۵۹ هزار نفر از هم وطنان را از دست داده ایم و ۲۶۰ نفر از کادر سلامت ما نیز به خیل شهدای خدمت به خلق پیوستند.

در این یکسال با تحریم و جنگ اقتصادی و کرونا مبارزه کردیم

وی تصریح کرد: کرونا جان مادران، پدران و فرزندان ما را گرفت. مرگ‌های کرونایی به توجه به ویژگی هایشان تلخ‌تر از مرگ‌های دیگر است. نوعی تلخی گزنده، تنهایی، غربت زدگی، بهت و ناباوری با مرگ‌های کرونایی در هم آمیخته شد است. به خانواده‌های این عزیزان تسلیت می‌گویم و گرامی می‌داریم یاد شهدای جبهه سلامت و آخرین شهید پرستار باردار فداکاری که فرصت مادری کردن نیافت. به خانواده داغدار خانم مهشید گودرز تسلیت می‌گویم.

آقای ربیعی اظهار کرد: ما در این یکسال در دوران سختی که با تحریم و جنگ اقتصادی همراه بود با کرونا مبارزه کردیم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در دوران کرونا علاوه بر جان انسان‌ها معیشت مردم با سختی زیادی روبرو شد. ما خوشبختانه توانستیم در حد قابل قبولی به نحوی بر این مسائل غلبه کنیم و در این یکسال یک جهش در خصوص تولیدات داخلی در حوزه سلامت رخ داد و در برخی موارد که به صادرکننده جهان تبدیل شدیم. مطمئنم که تولیدات واکسن ما در جهان موجب سرافرازی ما خواهد شد. br/ br/ در مورد واکسن با هیچ کاستی در آینده روبرو نخواهیم بود

وی گفت: تزریق واکسن آغاز شده و محموله‌های بعدی از کواکس، روسیه، چین و هند در حال بررسی و اقدام هستند. با اقدام به تولید داخلی ما قطعا در مورد واکسن با هیچ کاستی در آینده‌ای نزدیک روبرو نخواهیم بود.

آقای ربیعی افزود: کرونا از آغاز پیدایش، به عنوان یک موضوع اصلی در دستور کار دولت به طور گسترده و مداوم قرار داشته است. ستاد ملی کرونا علاوه بر جلسات کمیته‌های رسانه و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و انتظامی ۵۷ جلسه با حضور رییس جمهور تشکیل داده است.

سخنگوی دولت همچنین گفت: همکاران ما در ستاد ملی کرونا نگران مناسبت‌ها و مراسم‌های اتی که می‌تواند موحب تجمع شود می‌باشند؛ لذا توصیه اکید می‌کنیم مردم عزیزمان در این ایام پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

یکی از تلاش‌های دولت در طول ۷ سال گذشته رفع موانع کارآفرینی بود

وی با بیان اینکه فردا چهارشنبه روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی است افزود: یکی از تلاش‌های دولت در طول ۷ سال گذشته رفع موانع کارآفرینی و بطور ویژه ایجاد زمینه برای کارآفرینان کوچک و خرد بود است.

موضوع بهبود محیط کسب و کار جزو اولویت‌های اصلی دولت تدبیر و امید بوده است و به همین جهت در ابتدای دولت یازدهم، دفتر تخصصی این امر در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد که دو وظیفه ارتقا شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی و دبیرخانه هیات مقررات زدایی را بر عهده دارد.

آقای ربیعی تصریح کرد: در همین راستا اقداماتی همچون راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در تهران و ۴ شهر اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز که زمان ثبت یک شرکت، دریافت کد اقتصادی، را از ۷۲ و نیم روز به کمتر از ۳ روز رسانده است جزو کار‌های زیادی است که در این حوزه انجام شده است. از دیگر موارد می‌توان به تغیر رویه فرایند مالیات نقل و انتقال املاک، تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد، تلاش برای تاسیس دادگاه‌های ویژه دعاوی تجاری اشاره نمود.

سخنگوی دولت گفت: در وظیفه دوم نیز با راه اندازی درگاه ملی مجوز‌های کشور به عنوان نقطه‌ی ساماندهی نظام صدور مجوزها، حذف و اصلاح بسیاری از مقررات دست و پا گیر در حوزه‌های مالیاتی، گمرکی، تامین اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، صنایع کشاورزی و دامپروری و بسیاری از موضوعات دیگر اشاره نمود.

اولویت دولت ایجاد اشتغال پایدار و از برخورداری افراد شاغل از بیمه‌های اجتماعی است

وی اظهار کرد: در این حوزه علیرغم تلاش‌های فراوانی که شده است با توجه به تعدد قوانین که باعث پیچیدگی محیط کسب و کار شده است، دولت در حد مصوبات هیات وزیران و ابلاغ مقررات تسهیل کننده مانند مصوبات ارجاعی از کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید سعی در برطرف نمودن این دست انداز‌ها نموده است.

آقای ربیعی اظهار داشت: اولویت دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از برخورداری افراد شاغل از بیمه‌های اجتماعی بوده است. یکی از عرصه‌های کارآفرینی که ناشی از سیاستگذاری صحیح علمی و مبتنی بر حفظ مزیت زندگی در روستا و بهبود وضع روستاییان بوده است در عرصه کارآفرینی روستایی است.

سخنگوی دولت افزود: در همین مدت کارآفرینی روستایی با سیاستگذاری اشتغال مبتنی بر روستا باعث مهاجرت معکوس و افزایش سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد شده است. در دولت دوازدهم بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کارآفرینی روستایی هزینه شد. پرداخت یارانه دستمزد، معافیت بیمه کارفرمایان، مهارت آموزی در محیط کار و کارورزی، سیاست‌های فعال دولت برای حمایت از کارآفرینان و پایداری اشتغال است. توسعه مشاغل خانگی درصدد حمایت از کارآفرینان زن برآمده است.

رویکرد دولت مقاوم کردن اقتصاد ملی در مقابل فشار‌های تحریمی

وی تصریح کرد: در خصوص اقتصادی مقاومتی رویکرد دولت هم از طریق مقاوم کردن اقتصاد ملی در مقابل فشار‌های تحریمی و نیز مقاوم کردن اقتصاد ملی در برابر تحریم شدن دنبال شده است.

آقای ربیعی گفت: در این مدت، واردات بیش از دو هزار دو دویست قلم از کالا‌ها ممنوع و تولید داخلی افزایش پیدا کرد ضمن اینکه به مسائل زیرساختی توجه ویژه‌ای شد. این در حالی است که زندگی مردم تحت شدیدترین و ظالمانه‌ترین فشار‌های ناشی از جنگ اقتصادی دشمن بود که کمر همت به نابودی آن داشتند، اما زندگی مردم به رغم همه سختی‌ها با کمک و مقاومت مردم مدیریت شد.

وی افزود: دولت با کمترین درآمد نفتی در طول چند دهه اخیر استقلال اقتصادی را حفظ کرده و امروز تحولات اقتصادی فصل دوم سال ۹۹ به همت همه فعالان اقتصادی و تدابیر اندیشیده شده حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با برگزاری ۷۵ جلسه و ابلاغ بیش از ۳۰۰ مصوبه از زمان تشکیل تا کنون، اجرای سیاست‌های مزبور را از طرق مختلف پیگیری کرده است که تصویب و ابلاغ پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سالانه در دو سطح ملی و استانی (در سطح ملی از سال ۹۵ تا ۹۹ تعداد ۷۴۳ پروژه و در سطح استانی از سال ۹۸ تا ۹۹ تعداد ۱۴۶۱ پروژه مصوب شده است)

آقای ربیعی همچنین فعال‌سازی کارگروه‌های رفع موانع و چالش‌های اقتصاد کشور؛ بررسی و سیاستگذاری پیرامون موضوعات مهم و موثر بر مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در جلسات ستاد را از مهمترین محور‌های اصلی برنامه‌ها و اقدامات مستمر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی سال‌های ۹۵ تاکنون برشمرد.

تک نرخی بودن ارز موجب کمبود کالا، تورم و گرانی می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به جزئیات پاسخ رهبری به نامه‌ای در خصوص بودجه سال آینده گفت: با معاون محترم اول رئیس جمهور، صحبتی در این زمینه داشتم. طبق گفته آقای جهانگیری، در این نامه به موضوعات مختلفی اشاره شده بود. از جمله با اشاره به تغییرات کمیسیون تلفیق درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، تاکید می‌شود که این تغییرات، به معیشت مردم لطمه می‌زند.

آقای ربیعی افزود: در ضمن درباره نرخ ارز، عرض کرده‌اند که موافق و معتقد به تک نرخی بودن ارز هستند، اما این در شرایطی مقدور است که کشور از نظر بین‌المللی و اقتصادی، در شرایط عادی و ثبات قرار داشته باشد. اما تک نرخی بودن ارز در شرایط فعلی، موجب کمبود کالا، تورم و گرانی می‌شود و تاثیر سریع بر افزایش قیمت سایر اقلام و خدمات نیز خواهد گذاشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °