تدوین سند ملی سلامت مردان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۱۰۷۴۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
وزیر بهداشت خبر داد؛
پنجمین کنگره ملی سلامت مردان با حضور وزیر بهداشت به صورت مجازی از امروز آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

در پنجمین کنگره ملی سلامت مردان سعید نمکی وزیر بهداشت در پیام ویدیویی اظهار کرد: در همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، مردان محور اصلی همه زحمات خانواده در همه عرصه ها هستند.

وزیر بهداشت گفت: سالها سازمان بهداشت جهانی در کشورهای در حال توسعه، تامین و ارتقای سلامت گروه آسیب پذیر که از دید آنها زنان و کودکان بودند را مورد توجه داشت اما دست اندرکاران سلامت جهان، متوجه شدند که از یک جمعیت بسیار مهم و تاثیرگذار و مهم در جهان، یعنی مردان، غافل شده اند.

او افزود: مردان، فعالیت های اصلی اقتصادی خانواده را اداره می‌کنند، در شرایطی که زنان در مظلومیت و محرومیت قرار می‌گیرند باید مدافعان سرسخت اولیه حقوق خانواده باشند و اگر نباشند، شیرازه خانواده و به ویژه کودکان از هم پاشیده می شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: در جوامعی مانند ایران که از نظر فرهنگی، توجه به سلامت مردان علاوه بر بی توجهی سازمان های بین المللی، مغفول می ماند یکی از مشکلات این است که مردان معمولا زیاد توجهی به کنترل دوره ای سلامت خود ندارند. اصولا زمانی متوجه می شویم که یک مرد دچار فشارخون قبلی است که با نارسایی یا سکته مغزی و قلبی، وارد آی سی یو و سی سی یو می شود.

بهداشت روان مردان یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی است

نمکی تصریح کرد: متاسفانه از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی به ما می آموزند که مردان نباید گریه کنند و باید غم را در خودشان فرو ببرند و مسائل بهداشت روان برای مردان در کشورهایی مانند ما، یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی و نظام سلامت است.

او یادآوری کرد: غیر از سرطان های شایع و مشکلات سلامت در مردان که در این کنگره به آن پرداخته می شود، امروز با توجه به شیوع کرونا، یکی از مهمترین مواردی که نباید در بین مردان، مورد غفلت قرار گیرد، پرداختن به آسیب های روانی است که مردان در شرایط بسیار ناهموار اقتصادی کرونا، تحمل می کنند. طولانی شدن دوران کرونا، بیشترین آسیب را به بنگاه های اقتصادی و دستگاه هایی می زند که از منابع دولتی استفاده نمی کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بیکاری مردان، کمبود درآمد مردان در شغل های آزاد و مواردی از این قبیل باعث شده که مردان علاوه بر فشار اقتصادی، دچار فشار بسیار سنگین روانی هم شوند. بنابراین توجه به مردان در دوران کرونا چه از دید بهداشت روان و چه از دید مشکلات معیشتی، یکی از رسالت هایی است که تمام دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران دارند.

نمکی گفت: سند ملی سلامت مردان با مشارکت ۲۸ دستگاه دولتی و سازمان‌های مردم نهاد، تدوین شد و در نشستی که با نمایندگان دستگاه‌های مختلف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی داشتیم، تصویب شد و مراحل آن در این شورا مصوب و اجرایی خواهد شد.

او تصریح کرد: علاوه بر عرصه سلامت، توجه به تاثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت که مردان در این بین ممکن است بیشترین آسیب را ببینند و آسیب دیدگی مردان در این عرصه می تواند در دو گروه آسیب پذیر دیگر جامعه یعنی زنان و کودکان هم تاثیر بسیار مهمی داشته باشد، می‌طلبد که رسیدگی به سلامت مردان را فراتر از وزارت بهداشت یعنی در دستگاه های دیگری که در معیشت و رفاه اجتماعی مردان مداخله دارند، پیگیری کنیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از بحث هایی که امروز باید مورد توجه همه ما باشد، سلامت مردان سالمند است. مردان سالمند به عنوان گروهی که با طی کردن دوران جوانی که در آن دوران هم خیلی از آنها به عنوان مردان مولد مطرح نبود و در زمان جوانی و قدرت کار، به علت نبود زیرساخت های کار در کشور، خودشان را به گونه ای سربار می دانستند، امروز همان افراد با همان احساس پا به مرحله سالمندی می‌گذارند.

نمکی یادآوری کرد: یکی از معضلات آینده ما، جمعیت مرد سالمندی است که علاوه بر آشفتگی روان و روح، مشکلات جسمی عدیده ای خواهد داشت و باید از امروز تلاش کنیم تا نظام های حمایتی کشور مانند بیمه و به ویژه بیمه های تکمیلی را برای دوران سالمندی مردان کشور آماده تر کنیم که هنوز این آمادگی را در بدنه نظام حمایتی کشور، نمی بینم.

گفتنی است پنجمین کنگره ملی سلامت مردان تا ۲ اسفند ادامه دارد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۷۹°    ۱۸.۹۹°