افزایش موارد سرپایی بیماری کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:38 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۷۷۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
عضو کمیته ملی اپیدمیولوژی کووید ۱۹با اشاره به افزایش موارد سرپایی کرونا تاکید کرد: کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و عادی انگاری، در کنار ویروس جهش یافته، بستر انتقال بیماری و افزایش موارد سرپایی را فراهم می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  مصطفوی، عضو کمیته ملی اپیدمیولوژی کووید ۱۹ درباره فرق ویروس کرونای انگلیسی با کرونای معمولی گفت: ویروس جهش یافته که ۵ ماه از شناسایی اش در انگلیستان میگذرد، هم افزایش سرایت پذیری و هم شدت و درصد بیشتر بستری و به تبع آن افزایش مرگ و میر را دارد.

وی در ادامه افزود: این ویروس در بیش از ۸۰ کشور دنیا گزارش شده، اما تاثیر اصلی اش را در انگلستان داشته و برخی گزارش‌ها در خوزستان موید گردش این ویروس در این منطقه است.

مصطفوی با اشاره به وضعیت موارد ابتلا و مرگ کووید ۱۹ در دنیا گفت: روند ابتلا و مرگ و میر در دنیا کاهشی شده که قسمتی مربوط به ذات خود ویروس و بخش کمی متاثر از واکسن و و بخشی هم مربوط به رد کردن پیک کرونا در کشور‌های با موارد ابتلای بالا است.

عضو کمیته ملی اپیدمیولوژی کووید ۱۹ تصریح کرد: ما در کشور سه پیک داشتیم که پیک سوم در ماه‌های مهر و آبان و آذر از همه سنگین‌تر بود.

مصطفوی با اشاره به افزایش موارد سرپایی تاکید کرد: کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و عادی انگاری در کنار ویروس جهش یافته، بستر انتقال بیماری و افزایش موارد سرپایی را فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: شناسایی بیماران سرپایی بیانگر قویتر شدن بیماریابی ما است.

مصطفوی یادآور شد: در پیک سوم تست کرونای یک سوم افراد مشکوک مثبت بود، اما در دو ماه اخیر این عدد به ۱۵ درصد رسیده و این نشان‌دهنده‌ی این است که گردش ویروس کمتر است.

عضو کمیته ملی اپیدمیولوژی کووید۱۹ گفت: در پیک سوم روزانه بیش از ۵ هزار نفر در بخش آی سی بستری داشتیم، اما این عدد اکنون به ۳ هزار نفر رسیده که باز هم زیاد است.

وی در مقایسه میزان فوتی‌های کرونا در ایران با دنیا گفت: تعداد مرگ و میر ما در مقایسه با کشور‌های اروپایی و آمریکایی نسبت به جمعیتمان کمتر بوده است، اما یک مورد مرگ باز هم زیاد است.

مصطفوی دو گلوگاه اصلی انتشار ویروس را تجمعات و و سفر‌های غیر ضروری دانست و ادامه داد: هر دوی این موارد در سفر‌های نوزوز میتواند نمود پیدا کند، پس از مردم می‌خواهیم از تجمعات و سفر‌های نوروزی جدا خودداری کنند.

در ادامه گفتگوی ۱۸:۳۰ صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی در ارتباط تصویری گفت: بر اساس موارد ثبت شده، تا کنون بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی را در این بیمارستان نداشتیم.

وی در ادامه افزود: روند کاهشی مراجعان و بستری بیماران ما متوقف شد و طی دو هفته گذشته با افزایش مواجه شدیم.

صادق نیت در خصوص زمان مناسب مراجعه به بیمارستان گفت: بیماران در صورت جدی شدن علایم به ویژه علایم تنفسی، سریعتر به بیمارستان مراجعه کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°