۱۳۰ کشور، یک دُز واکسن هم دریافت نکرده اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۸۱۰۷۷۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
دبیرکل سازمان ملل متحد در برهه حساس همه گیری ویروس کرونا از انحصاری بودن واکسن کرونا برای معدودی از کشور‌های برخوردار جهان انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از خبرگزاری فارس، دبیرکل سازمان ملل متحد بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران از برخی کشور‌های جهان به دلیل استفاده انحصاری از واکسن کرونا در این برهه حیاتی انتقاد کرد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص گفت: «۷۵ درصد از کل واکسن‌های کرونا تنها در اختیار ۱۰ کشور در جهان است و بیش از ۱۳۰ کشور حتی یک دُز هم دریافت نکرده‌اند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین خواهان یک برنامه جهانی برای واکسیناسیون کرونا شد.

این در حالی است که بعد از گذشت بیش از یکسال مبارزه سخت با ویروس کرونا در جهان، در ماه‌های اخیر گونه انگلیسی این ویروس به نگرانی جدید جامعه جهانی تبدیل شده و انتظار می‌رود تا پیش از بهار به گونه غالب در آمریکا و اروپا بدل شود.

دانشمندان انگلیسی که حالا کشورشان به جولانگاه این گونه و محل صدور آن تبدیل شده با نگرانی در حال بررسی گونه جدید هستند و نتایج یافته‌های آن‌ها و دانشمندان دیگر حاکی از روند ویرانگری است که خطرات جدی و عدم قطعیت‌های قابل توجه این مرحله از همه‌گیری را برجسته می‌کند.

بر اساس جدیدترین تخمین دانشمندان، نوع انگلیسی کرونا تاکنون به دستکم ۸۲ کشور جهان راه یافته است.

سازمان جهانی بهداشت هم این آمار را تایید و اعلام کرده ۸۳ کشور موارد ابتلا به این گونه را گزارش کرده‌اند و تاکنون در همه قاره‌ها بجز جنوبگان در قطب جنوب زمین گزارش شده است.

انگلیس طی ماه‌های دسامبر و ژانویه شاهد شیوع گسترده ویروس کرونای جهش یافته بوده و این شیوع به گونه‌ای بود که انگلیس بالاترین نرخ ابتلا به کرونا را در جهان تجربه کرد. از زمانی که بروز نوع جدید در جنوب شرقی انگلیس در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام شد، به منبع غالب ابتلا در بریتانیا تبدیل شده و هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا را در بیشتر قسمت‌های این کشور تشکیل می‌دهد.

به تازگی مرکز تحقیقات «وکتور» کارایی واکسن‌های روسی «اسپوتنیک وی» و «اپی‌واک‌کرونا» در مقابل گونه جهش یافته کرونا را که ابتدا در جنوب انگلیس مشاهده شد مورد تایید قرار داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۵۹°    ۱۶.۷۹°