دستاوردهای علمی چهار دهه همت و تلاش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:08 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۷۸۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و رئیس پژوهشگاه رویان با حضور در استودیوی شبکه خبر پیشرفت‌های عظیم علمی و تحقیقاتی و فناوری کشور را در ۴۰ سال اخیر بررسی کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: تعداد دانشجویان از ۱۸۰ هزار نفر در اوایل انقلاب به بیش از ۴ میلیون نفر در سال ۹۲ رسید.

رحیمی گفت: ما هم اکنون برای هر متقاضی دانشگاه یک صندلی داریم و کشور هر نیازی که به دانش آموخته در هر رشته‌ای داشته باشد ما پاسخگو هستیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: تقریبا در هر شهرستانی یک موسسه آموزش عالی داریم.

او افزود: حدود ۳۰ سال قبل اگر می‌خواستیم برای دانشگاه تامین نیرو کنیم باید یک لیسانس را به خارج اعزم می‌کردیم تا درس بخواند و دکتری بگیرد بعد بیاید، اما الان دیگر در شاخه‌های بسیار کمی نیاز به اعزام دانشجو وجود دارد.

رحیمی گفت: الان ما در رشته‌های پزشکی ۳۰ هزار دانشجو عمدتا از کشور‌های خارج داریم و برای برخی از دانشگاه‌های کشور‌های همسایه نیرو تربیت می‌کنیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۶ هزار سند علمی را در پایگاه‌های علمی به ثبت رسانده ایم و از این نظر رتبه ۱۵ دنیا را داریم.

رحیمی گفت: در ۵ سال اخیر بیشترین رشد کیفی مقالات را در دنیا داشته ایم و از نظر مقالات پر استناد رتبه ایران در عرصه بین الملل ۱۲ است.

او با بیان این که در منطقه اول هستیم گفت: درست است که همه کشور‌ها در حال پیشرفت هستند، اما کشور ما در اغلب حوزه‌ها اول است و دانش ما دانش کاملا بومی است و ریشه در خود کشور و علم و دانش جوانان کشور دارد.

در ادامه برنامه هم رئیس پژوهشگاه رویان، دستاورد‌های کشور را در سلول‌های بنیادی و حوزه ناباروری و بیوتکنولوژی برشمرد و جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت هم اشاره‌ای به پیشرفت‌های فضایی و ماهواره سازی کاملا بومی کشور داشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°