لیلة‌ الرغائب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۰۷۹۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
از جمله شب‌های بزرگ و با عظمت ماه رجب، شب جمعه اول این ماه است که "لیلة‌الرغائب" نام دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

هفتمین ماه از سال قمری "رجب" نام دارد که از فضایل بسیاری برخوردار است.

کسانی که دل در گرو محبت خدا نهاده‌اند، لحظه‌شماری می‌کنند تا با ورود به ماه رجب و بهره‌مندی از برکات آن، به درک فیوضات ماه عظیم شعبان موفق شوند و پس از آن بتوانند مدال لیاقت ورود به ضیافت الهی در ماه رمضان را دریافت کنند.

رعایت‌کنندگان حرمت ماه رجب و عاملان به اعمال آن را "رجبیون" می‌نامند. همانا که در قیامت فرشته‌ای ندا می‌دهد: "أین الرجبیون" یعنی کجایند افرادی که ماه رجب را محترم شمرده و اعمالی از آن را انجام داده‌اند.

یکی از برترین شب‌های رجب، "لیلة‌الرغائب" است. از رسول خدا (ص) روایت شده است که فرمود: از نخستین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا ملائکه و فرشتگان خداوند به آن شب، "لیلةالرغائب" می‌گویند و علت نامگذاری این است که چون یک‌سوم از شب می‌گذرد، تمامی فرشتگانی که در آسمان‌ها و زمین هستند، در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند. در این هنگام خداوند آنان را مورد خطاب خویش قرار می‌دهد و می‌فرماید: "ای فرشتگان من! هر چه می‌خواهید از من بخواهید."

فرشتگان عرض می‌کنند: "خداوندا! خواسته ما از تو این است که گناهان کسانی را که در ماه رجب روزه می‌گیرند، ببخشایی و آنان را مورد آمرزش خویش قرار دهی. " خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: "این کار را انجام دادم. "

از جمله اعمال این شب، نمازی است که گناهان بسیار به سبب آن آمرزیده شود و هر که این نماز را بجا آورد، چون شب اول قبر او شود، حق تعالی ثواب این نماز را به سوی او به نیکوترین صورت با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح بفرستد.

رسول خدا می‌فرماید: "هرکس نخستین پنجشنبه ماه رجب را روزه بگیرد، سپس بعد از نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز بخواند، در هر رکعت "حمد" یک مرتبه و "انا انزلناه" سه مرتبه و "قل هو الله أحد" دوازده مرتبه و سپس حاجت خود را از خداوند بخواهد، إن شاء الله برآورده خواهد شد. "

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °