گمانه زنی رسانه های غربی و برجام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۸۳۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
برخی رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری پیش بینی کرده اند که بایدن فردا (جمعه) در کنفرانس امنیتی مونیخ بازگشت کشورش به برجام را اعلام خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 برخی رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری مانند یورونیوز، دیپلماتیک و المانیتور با تیتر "امید‌ها به باز شدن گره برجام در کنفرانس امنیتی"، پیش بینی کرده اند که بایدن فردا در کنفرانس امنیتی مونیخ به برجام را باز می گردد.

البته سخنرانی بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ از این جنبه که ترامپ تلاش کرد این کنفرانس را در مقابل نشست امنیتی ورشو خفیف کند، حائز اهمیتی دوچندان است و شاید برای بازگرداندن اعتباری که رئیس جمهوری قبلی از مونیخ زائل کرده بود و قصد داشت محوریت از مونیخ به ورشو منتقل شود، یک شگفتانه (سورپرایز) در این کنفرانس داشته باشد.

رسانه‌های بین المللی طی یک دو روز گذشته از قول تحلیل گران خود گمانه‌هایی را در خصوص بازگشت بایدن به برجام مطرح کرده اند. این نشانه‌ها که از سوی کارشناسان مستقل بین المللی مثبت ارزیابی می‌شود در دو سه روز گذشته بیشترین نمود را داشته است، اما آنچه که گمانه‌های مطرح را تقویت کرده است، برخی واکنش‌های عصبی مخالفان و دشمنان برجام است که از جمله آن‌ها رسانه‌های عربی منطقه و رسانه‌های آمریکایی راست گرا و وابسته به نئوکان‌ها می‌باشد.

"جو بایدن" دیروز (چهارشنبه) در توئیتی به زبان فارسی و بدون نام بردن از ایران و ایرانی‌ها، از بازگشت آمریکا به دوران دیپلماسی(دوران پیش ار ترامپ) سخن می‌گفت.

پس از این توئیت که رسانه‌های بین المللی از آن به عنوان یک نشانه مثبت یاد کردند، اظهارات رئیس جمهوری کشورمان در خصوص بازگشت آمریکا به برجام مورد توجه قرار گرفت و در همین روز بیانات رهبر معظم انقلاب نیز در سطحی گسترده در رسانه‌های بین المللی بازتاب یافت.

مذاکرات آمریکا و اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه)، تماس تلفنی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با رئیس جمهوری کشورمان و یا تماس تلفنی میان روسای جمهوری ایران و سوئیس از دیگر نشانه‌هایی بود که مورد توجه قرار گرفت و تصویری از شتاب گرفتن دیپلماسی را در سطوح رسانه‌ای ترسیم کرد.

همچنین تماس تلفنی دیشب(چهارشنبه)بایدن با نتانیاهو به عنوان سرسخت‌ترین مخالف برجام بود که بعد از یک ماه از شروع بکارش در کاخ سفید انجام می‌شد و برای اولین بار بعد از حدود ۴۰ سال نخست وزیر اسرائیل بیش از ۳ روز منتظر تماس رئیس جمهور تازه آمریکا بماند، امر تازه‌ای است که نشان می‌دهد دولت جدید آمریکا بر خلاف سلف خود، روی خوشی به تل آویو نشان نخواهد داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۷۹°    ۲۲.۹۹°